VRÚTKY, BANSKÁ BYSTRICA. Zákon o ochrane prírody a krajiny zakazuje zbierať rastliny a lesné plody na územiach s tretím až piatym stupňom ochrany prírody. V praxi ho však mnohí ľudia obchádzajú.
V súčasnosti sú v horách návaly na čučoriedky či na maliny. Niektorí zberači sa nezastavia ani pred hranicou národných parkov.
Ochranári nestačia
„Tvrdia, že sa nachádzajú iba v ochrannom pásme národného parku,“ hovorí Adalbert Mezei, krajinár správy Národného parku Nízke Tatry. Mnohí zberači sa však podľa neho iba vyhovárajú, lebo si uvedomujú, že porušili zákon.
„Žiaľ, ako ochranári sme v tomto boji osamotení a účinnejšiu pomoc by sme potrebovali napríklad zo strany polície,“ dodal Mezei. V tomto období sa vedľa ciest objavujú desiatky predavačov čučoriedok a iných lesných plodov, ktorých nik dostatočne nekontroluje. V oblasti Nízkych Tatier považujú ochranári za problémovú oblasť najmä okolie Čertovice a Kráľovej hole.
Hrabličkárom neodzvonilo
Zber lesných plodov na území národných parkov je obmedzený a správy národných parkov presne zakotvujú podmienky zberu na územiach s nižším stupňom ochrany vo svojich návštevných poriadkoch. Niektoré umožňujú zber pre vlastnú potrebu, ale iba na vyhradených miestach. Ani pokuty a zhabanie vecí na zber však niektorých ľudí neodradí od porušovania zákona.
„Občas nie je výstrahou ani pokuta za pokutou,“ hovorí Ivan Milan zo správy Národného parku Veľká Fatra.
Výnimkou nie sú ani hrabličkári, ktorí dokážu svojím necitlivým zberom poškodiť hlavne čučoriedkové porasty. Ničia pritom často aj celé rastliny. Obmedzenia pritom majú význam nielen pre ochranu vegetácie. „Nekontrolovaný zber uberá zvieratám z potravinového reťazca a potom máme problémy s medveďmi, ktoré idú za potravou k ľudským obydliam,“dodal Milan.