Stavebnica u obchodníkov nepochodila
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ján Sojka, vyštudovaný fyzik z Považskej Bystrice, asi pred desiatimi rokmi dostal do rúk stavebnicu pre deti od českého výrobcu. Zaujala ho, ale jej variabilita bola obmedzená. A tak mu v hlave skrsol spontánny nápad skúsiť niečo podobné, no lepšie.
Jeho drevená stavebnica chcela zabaviť členov rodiny od 5 do 99 rokov. "Mojím zámerom bolo ponúknuť deťom aj dospelým zábavu s priestorovou predstavivosťou." Stavebnica Variant bola skonštruovaná tak, aby rozvíjala schopnosti a motorické zručnosti detí. Na výrobu sa použilo kvalitné bukové drevo a na povrchovú úpravu len netoxické, vodou riediteľné látky. Stavebnica získala certifikát štátnej skúšobne.
Základom stavebnice je kocka, ktorá má zrezané všetky vrcholy. Do plôch, ktoré takto vznikli, je vyvŕtaných 14 otvorov. Do nich sa zasúvajú paličky, a tak možno vytvárať rozmanité priestorové útvary. Konštrukcie sú aj pohyblivé, dajú sa z nich robiť napríklad autíčka, stromy, lietadlá, motorky, kuriatko, vrtuľník a podobne. Stavebnica má päť stupňov obťažnosti a predávala sa v troch baleniach podľa počtu dielcov. "Odskúšal som si sám na sebe, akú trpezlivosť človek potrebuje, kým postaví takú vežu z paličiek. Stokrát sa mi rozsypala pred dokončením," hovorí Ján Sojka.
Prednosťou stavebnice je najmä fakt, že núti deti tvoriť, používať fantáziu, rozmýšľať. A kým deti o ňu prejavili obrovský záujem, o čom sa Ján Sojka presvedčil v materských školách, obchodníci už takí ústretoví neboli. "Pôvodne som dúfal, že sa s touto výrobou uživím. Lenže obchodníkovi ide o zisk a ja ako slovenský výrobca nemôžem konkurovať cenám čínskeho tovaru. Po siedmich rokoch existencie som sa musel začať živiť niečím iným," povedal Sojka.
Pritom stavebnicu už poznajú aj na zahraničných trhoch, v Kuvajte, Izraeli, Čechách.
Kyjatické hračky vyrába len dôchodca
VEĽKÉ TERIAKOVCE. Štyri roky sa Helena Kubaliaková zo združenia Ozveny z Hrachova v okrese Rimavská Sobota zasadzovala za projekt dielne na výrobu kyjatických drevených hračiek. "Aby sme mohli zriadiť dielňu, už pred dvoma rokmi sme zrekonštruovali kultúrny dom vo Veľkých Teriakovciach," povedala zástupkyňa združenia Helena Kubaliaková. Financie na opravu získali z fondov Európskej únie. Nakúpili aj obrábacie stroje.
Momentálne je celý projekt v útlme a Helena Kubaliaková je tým znechutená. Tri milióny korún (99 581 eur) potrebných na rozbehnutie projektu z Fondu sociálneho rozvoja na pokrytie nákladov školení a platov lektorov nezískali. "Dielňa zapadá prachom, pôvodní záujemcovia o prácu sa už zamestnali inde," hovorí Kubaliaková.
Smutný je aj Ondrej Karas, starosta Veľkých Teriakoviec. "Obec nemá prostriedky, ináč by sme pomohli. Ale je to škoda, mohli sme dať takto o sebe vedieť," hovorí.
S nápadom vyrábať kedysi slávne kyjatické hračky prišiel ich jediný výrobca, 67-ročný hračkársky majster Rudolf Stehlík. Ten netradičné remeslo prebral v roku 1996 po starom majstrovi Jozefovi Beňovi.
Majstri z neďalekých Kyjatíc vyrábali drevené kolísky a koníky už pred 150 rokmi. Boli to jednoduché hračky, prevažne z bukového, nahnedo zamaľovaného dreva s jemne vyrezávanými ornamentmi. Boli vysoké jeden meter, aby si ich deti mohli aj vyskúšať. Ich výrobu sústredili pod jednu strechu po prvej svetovej vojne, keď zaznamenala aj najväčší rozmach. Po druhej svetovej vojne vyrábalo kyjatické hračky na Gemeri už len niekoľko starých majstrov.
Rudolf Stehlík vyrába hračky podobne ako starí výrobcovia, aj keď príprava dreva je už zmechanizovaná. Hračky zdobí geometrickým ornamentom pomocou kružidla.
Nápady sa dnes aj kradnú
MARTIN. Martin Višňovec má malú prevádzku na výrobu drevených hračiek a suvenírov v rodinnom dome v Lipovci. Pôvodne vyučený strojný mechanik v martinských strojárňach sa práci s drevom a textilom venuje už trinásty rok. Keď začínal, bolo takýchto výrobcov v okrese Martin pätnásť, dnes sú dvaja. Čínske výrobky ostatných prevalcovali. "Držím sa zubami--nechtami, musíte tým žiť, ináč sa nedá, ak chcete ustáť," hovorí.
Aj preto dnes gro jeho výroby tvoria dekoratívne predmety, suveníry, hračky sú už len doplnkom. Vyrába viac ako 150 druhov produktov, mesačne ich obmieňa. Základom je prírodné alebo maľované drevo a takisto kombinácia dreva s textilom. Hračky sú určené pre deti od troch rokov, na svoje si prídu dievčatká aj chlapci. Miniatúrny nábytok pre bábiky dýcha časom starých materí s pomaľovanými truhlicami a hojdacími koníkmi, traktor s prívesom zváža drevo, ťahací vozí láka povoziť v ňom bábiku, textilné slniečko môže zdobiť steny bytu, rovnako ako textilná žirafa či slimák a podobne.
"V poslednom čase si musíme dávať pozor na vykrádačov, čo kopírujú naše produkty," hovorí Martin Višňovec.
Jeho výrobky poznajú aj deti v zahraničí, najviac české.
Jarmila Horáková © SME