
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Sú takmer neviditeľné, no o to prefíkanejšie. So železnou pravidelnosťou sa prebúdzajú v apríli, aby nám škodili nepretržite až do jesene. Kliešte sú dokonca také ohľaduplné, že dokonale umŕtvia miesto vpichu, takže vôbec nepocítime, kedy začínajú svoju prácu.
„Práve sliny, ktoré vpúšťajú, znamenajú najväčšie nebezpečenstvo. Môžu totiž obsahovať baktérie alebo vírusy. Niekedy až smrteľné,“ hovorí detská lekárka Alena Černá. Mamičkám svojich pacientov pravidelne na jar nezabudne pripomenúť, že ak deti dlhšie sedeli vo vysokej tráve, treba ich dôkladne prezrieť. Je to najbanálnejšia, ale naúčinnejšia rada – okrem očkovania, nad ktorým väčšinou dospelí mávnu rukou.
Ochorení na kliešťový zápal mozgu a lymskú boreliózu však stále pribúda.
Kliešte infikujú síce len približne dve percentá napadnutých osôb, nikto však netuší, či práve ten jeho kliešť nebude nakazený.
Kliešte používajú dokonca anestetikum
Jednou z najrozšírenejších povier spojených s kliešťami je, že tieto potvorky na človeka skáču zo stromov. Kliešť však nemá žiaden dôvod, aby sa namáhal liezť do takej výšky. Stačí mu vyšplhať sa na steblo trávy alebo na spodnú stranu listov kvetín a potom už len čakať. Akonáhle sa priblíži vhodný hostiteľ, rýchle sa chytí a hľadá, kde by sa zahryzol.
Vyberá si väčšinou miesta s tenkou kožou, napríklad uši alebo oblasti pri pohlavných orgánoch, rád sa zahryzne aj do podpazušných alebo zákolenných jamiek.
A prečo ho vôbec nepocítime? Je na nás totiž dokonale pripravený. Vypúšťa do ranky sliny, ktoré používa ako anestetikum, takmer dokonale umŕtvi miesto vpichu. Preto obeť väčšinou necíti žiadne svrbenie či bolesť, keď na nej príživník hoduje.
Zaručené spôsoby, ako kliešťa odstrániť
Veľmi populárnym námetom hádok pri odstraňovaní kliešťov v rodine býva aj to, či sa majú vykrúcať v smere hodinových ručičiek alebo v protismere.
Po mnohých storočiach trápenia s kliešťami zatiaľ v tejto otázke nevznikla jednoznačná zhoda.
Asi preto, že je to úplne jedno. Ozubený rypáčik kliešťa nemá totiž žiadne závity a do kože sa teda „nešraubuje“, ale iba zasunie a ukotví háčikmi.
Kliešťa teda možno odstrániť nielen vytáčaním, ale aj kývavými pohybmi z jednej strany na druhú. Je to zdĺhavá robota, pri ktorej sa netreba ponáhľať, lebo pri rozpučení sa zvyšuje riziko nákazy. Vybratého kliešťa je najlepšie spáliť.
Niektorí lekári odporúčajú ešte pred tým priložiť na miesto vatu namočenú v mydlovej vode, v žiadnom prípade nie lak na nechty či olej, lebo bráni dezinfekcii.
RNDr. Gustáv Russ z Virologického ústavu SAV v Bratislave má úplne inú metódu. Vyzerá až podozrivo jednoducho, on však tvrdí, že je zaručená a bez reklamácií.
„Treba zobrať dobrý leukoplast, prilepiť a hneď odlepiť. Kliešť zostane na leukoplaste. Funguje to spoľahlivo na ľuďoch aj na psoch.“ Proti kliešťovej encefalitíde však odporúča očkovanie.
EVA HRDINOVÁ