„Len ťažko sa mi hľadali slová. Patrik bol mojím žiakom - o dva týždne mal ísť spolu s ďalšími deťmi z triedy na prvé sväté prijímanie. Žili sme všetci už úplne inou atmosférou,v duchu príprav na prijímanie,“ hovorí Kamil Jankech, rímskokatolícky dekan z Lipian.
„Tento týždeň nielen v triede, do ktorej Patrik chodil, ale v celej škole len ťažko hovoriť o vyučovaní. Na lavici v Patrikovej triede horí kahanček, sú tam stále kvety, jeho zošity. Deti sa stále nevedia spamätať z tragédie,“ hovorí Magdaléna Škopová, riaditeľka Základnej školy na Komenského ulici č. 14 v Lipanoch.
Občania Lipian a okolia žiadajú dôsledné vyšetrenie prípadu. Polícia už začala trestné stíhanie za ublíženie na zdraví s následkom smrti, ale obvinenie zatiaľ vznesené nebolo.
Chovatelia plemena československý ovčiak zo Slovenska sa v reakciách na tragédiu v Lipanoch zhodujú v ľútosti nad tragédiou dieťaťa. Pripomínajú však, že by nebolo objektívne zatracovať toto plemeno ako nebezpečné pre človeka, pretože v populácii československého ovčiaka sú agresívne jedince zriedkavou výnimkou. „Mám takéhoto psa už šesť rokov, a pretože už roky študujem priamo v prírode i život jeho vlčích predkov, môžem potvrdiť, že žiadnu agresivitu nezdedil. Pre československé ovčiaky ani vlky nie je agresivita charakteristickou vlastnosťou. Ide zjavne o chybu človeka - v osudnom prípade v Lipanoch ich chovateľa,“ hovorí Juraj Lukáč, náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK so sídlom v Tulčíku v okrese Prešov.
EVA BOMBOVÁ