BRATISLAVA. Premiér Robert Fico z vlády odstavil prvého ministra za SNS. Nenápadný minister životného prostredia Jaroslav Izák končí pre dotácie na solárne kolektory do rodinných domov.
Peniaze z environmentálneho fondu dostal poslanec SNS Jozef Ďuračka či šéf štátnych lesov Jozef Minďáš. Médiá o tom informovali už pred tromi mesiacmi. Premiér to vtedy za dôvod na odvolanie nepovažoval. Včera naznačil, že dôvodom je 200 tisícová dotácia svokre vedúcej služobného úradu ministerstva Márii Flimelovej.
„Dotácie boli síce poskytnuté v súlade so zákonom, ale v rozpore s etickými pravidlami,“ povedal premiér.
Dostala svokra úradníčky
Dotáciu 200 tisíc korún na solárny systém k rodinnému domu dostala tento rok aj Irma Flimelová z okresu Prievidza. Vedúcou služobného úradu ministerstva je Mária Flimelová. Irma Flimelová z Bojníc je podľa zamestnanca firmy Diagnostika jej svokra.
Vo firme je Irma Flimelová podľa obchodného registra spoločníčkou, zamestnanec však o tom ani nevedel a ako o majiteľke hovoril o Márii Flimelovej. Momentálne je podľa neho spolu s manželom, druhým spoločníkom firmy, na dovolenke v Egypte. Nepodarilo sa nám s ňou spojiť. Manžel sa k téme odmietol vyjadriť.
O dotáciu podľa stránky enviro.sk žiadalo 301 subjektov približne 411 miliónov korún. Ministerstvo vyhovelo 66 z nich.
Podľa denníka Pravda šestina úspešných uchádzačov pochádza z okresu Prievidza, kde bol Izák primátorom a je aj šéfom okresnej SNS.
Izák bol pred troma týždňami s premiérom spokojný. „Ja si premiéra vážim. Myslím si, že je to premiér na správnom mieste a to je pre mňa, dobrá charakteristika.“
Včera Izákov hovorca Peter Višváder neskrýval prekvapenie. Minister podľa neho nemôže vedieť o každej dotácii, posudzuje ju rada environmentálneho fondu. Izák je na dovolenke. Fico tvrdí, že je za dotácie plne zodpovedný.
Ficova vláda mala niekoľko káuz, ktoré sa týkali verejných financií. Premiér konal pri pokútnych prevodoch pozemkov pod Tatrami aj pri predražených tendroch na ministerstve obrany. Neodvolal však ministerku práce Vieru Tomanovú za pridelenie miliónovej dotácie svojmu bývalému zamestnávateľovi – neziskovej organizácii Privilégium. Privilégium bolo dlžníkom štátu a na dotáciu nemalo nárok.
V SNS nevedeli
„Moje rozhodnutie potvrdzuje, že robím a budem robiť zásadný rozdiel medzi útokmi na členov vlády, ktoré sú vyfabrikované a živené médiami, a skutočnými prípadmi etického a právneho zlyhania členov vlády,“ vysvetľoval Fico. Tvrdil, že Izákovo zlyhanie je neporovnateľné s Privilégiom, kde šlo o polohovateľné postele.
Premiér prideľovanie dotácii preveroval sám. Včera si zavolal predsedu SNS Jána Slotu a povedal mu, nech Izáka stiahne. Novinárom povedal, že ak to neurobí, odvolá ho sám.
Na otázku, prečo neodvolal aj ministra Štefana Harabina za kontakty s Bakim Sadikim, Fico povedal, že za ním plne stojí.
Politikov z SNS rozhodnutie premiéra zaskočilo. Väčšina z oslovených o ňom nevedela.
Šéf výboru pre životné prostredie Ján Slabý (SNS) nevie, kto Izáka nahradí, a pochybuje, že by to mal byť on sám. „To by som asi o tom musel niečo vedieť.“ Poslanec Ďuračka tvrdil, že o ničom nevie, keďže je v Česku na poľovačke. O Izákovom konci sa dozvedel od novinárov aj podpredseda SNS Rudolf Pučík.
Podpredseda HZDS Jureňa chápe dôvody na Izákovo odvolanie. Myslí si však, že ide o podobný prípad ako Privilégium, kde premiér neodvolával.
Mimovládne organizácie rozhodnutie Fica privítali. „Izák bol najhorším ministrom životného prostredia v porevolučnej histórii Slovenska. Nikdy nebolo konanie ministerstva také škodlivé pre prírodu a životné prostredie ako za éry pána Izáka,“ povedal aktivista Juraj Smatana. Podľa neho je smutné, že Izák nebol odvolaný za škody, ktoré napáchal na prírode, ale za „drobný trápny klientelizmus“.
Fico opozíciu zaskočil
Opozícia premiéra kritizuje, že nekoná rovnako pri všetkých svojich ministroch.
Rozhodnutie premiéra odvolať ministra životného prostredia Jaroslava Izáka pre dotácie z envirofondu opozičného poslanca SMK Zsolta Simona zaskočilo.
Minister financií Ján Počiatek sa podľa neho nedávno dopustil väčšieho prešľapu a Robert Fico ho neodvolal. „Je to dôkaz, že nepristupuje k ministrom rovnako,“ hovorí.
Simon čiastočne priznáva, že v Izákovom prípade mohla byť opozícia aktívnejšia.
Pavol Frešo z SDKÚ nesúhlasí. Hovorí, že už v máji sa pre médiá k problematickým dotáciám z envirofondu vyjadroval. Na ďalší podobný prešľap sa ministra pred mesiacom pýtal aj v parlamente na hodine otázok.
Fico podľa Freša konal správne, aj keď by sa mal zamyslieť, prečo sa Izáka rozhodol odvolať až teraz. Odmieta, že by opozícia v lete spala a nevyvíjala na predsedu vlády pre Izáka žiadny tlak.
„Ak by premiér uplatňoval rovnaké kritériá pri ministerke práce Viere Tomanovej alebo pri ministrovi Počiatkovi, pri ktorých sme reagovali, tak už dávno nie sú vo vláde,“ hovorí Frešo, podľa ktorého teraz ide len o Ficov politický kalkul.
Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš tvrdí, že za odvolaním môžu byť pochybné kšefty s emisiami.
(vev)
Fond už neraz poslúžil
Minister nedávno pýtal pre environmentálny fond peniaze, pretože ich ubúdalo. Vraj vybral málo pokút.
Minister životného prostredia má pri rozdeľovaní peňazí z environmentálneho fondu posledné slovo. Radí mu rada fondu.
Fond má peniaze z rôznych pokút, slúžia napríklad na financovanie výstavby čistiarní, kanalizácií a podobne.
Nie vždy to bolo tak. V septembri minulého roka poslúžilo pol milióna korún na financovanie diskusie v Slovenskej televízii o lykožrútovi.
Všetci diskutujúci mali na lykožrúta rovnaký názor ako ministerstvo. Opozícia to vtedy kritizovala ako jednoznačné porušenie všetkých noriem, na čo má fond slúžiť.
Koncom júna minister Jaroslav Izák vyhlásil, že hľadá možnosti na zvýšenie rozpočtu fondu, pretože peňazí z neho vraj ubúda. Vysvetľoval to výberom malého množstva pokút.
V minulosti dostalo peniaze z ministerstva životného prostredia aj združenie, kde bola ako kontaktná osoba uvedená dcéra ministra za SMK Lászloa Miklósa.
Ministerstvo sa bránilo, že dcéra ministra nefigurovala ani ako predkladateľka projektu, ani ako žiadateľka o dotáciu.
(mož)
Izák: neznámy minister
vyštudoval architektúru, pred rokom 1989 pracoval v Priemstave Prievidza ako projektant, stavbyvedúci, vedúci odboru a vedúci útvaru zahraničných vzťahov,
v rokoch 1989 až 1991 bol v predsedom Mestského národného výboru v Handlovej,
v rokoch 1991 až 1994 a 1999 až 2002 bol primátorom Handlovej.
potom až do vymenovania za ministra pôsobil ako súkromný podnikateľ.
Do vlády išiel ako okresný predseda SNS v Prievidzi.