Celoštátna konferencia odkryla zmätky v našom športe

BRATISLAVA – Ministerstvo školstva Slovenskej republiky (MŠ SR) pripravuje pre vládu Národný program rozvoja športu do roku 2010, o ktorom rokovala včerajšia II. celoštátna konferencia o športe (prvá bola v roku 1994) v Bratislave. Minister školstv

BRATISLAVA – Ministerstvo školstva Slovenskej republiky (MŠ SR) pripravuje pre vládu Národný program rozvoja športu do roku 2010, o ktorom rokovala včerajšia II. celoštátna konferencia o športe (prvá bola v roku 1994) v Bratislave. Minister školstva Milan Ftáčnik predložil program so šestnástimi oblasťami rozvojových opatrení. Z najdôležitejších záverov treba uviesť zriadenie Národného športového inštitútu, opatrenia s osobitným dôrazom na povinnú a záujmovú školskú telesnú výchovu, snahu presadiť zo zdrojov FNM prostriedky na výstavbu, modernizáciu a rekonštrukciu telovýchovných objektov, vypracovať návrh legislatívnych úprav na zlepšenie tzv. nepriamej podpory športu (daňové zákony) a zo zdrojov privatizácie zabezpečiť na podporu programu 450 miliónov Sk v roku 2002 a 250 miliónov Sk v roku 2003.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Stopädesiat účastníkov konferencie sa mohlo s programom podrobne oboznámiť už vopred na internetovej stránke, ak nemal niekto túto možnosť, mohol si dokument vypýtať. Napriek tomu sa diskusia postupom času uberala „od veci.“ Po vystúpení riaditeľa odboru športu MŠ SR Ladislava Čambala – Ekonomika a financovanie – prevalcovala v diskusii otázka peňazí koncepčné projekty. Vo vzduchu viseli sumy, diskutujúcim unikala podstata – do akej oblasti.

Nejasná štruktúra slovenského športu

Minister školstva viac ráz apeloval na plénum, že je stále nevyjasnená otázka reprezentanta spolkovej telovýchovy, s ktorým by ministerstvo po zrušení Štátneho fondu telesnej kultúry (ŠFTK) k 30. júnu spolupracovalo napríklad práve pri rozdeľovaní prostriedkov. M. Ftáčnik hovoril aj o Štátnom úrade pre šport so samostatnou rozpočtovou kapitolou, ako to žiadalo XX. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (SOV). „Má to výhody i nevýhody. Šport nebude mať vo vláde svojho človeka, pravda bude mať svoj rozpočet. Ide však o dlhodobú záležitosť,“ podotkol M. Ftáčnik.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešok je nejasný. Minister otvorene kritizoval neprehľadnú a neefektívnu štruktúru rozhodujúcich občianskych združení, ktoré pokrývajú takmer deväťdesiat percent športových odvetví v SR, teda Slovenského združenia telesnej kultúry (SZTK) a Združenia technických a športových činností SR. Predseda Slovenskej olympijskej akadémie Ján Grexa vo svojom príspevku – Postavenie a úlohy spolkovej telovýchovy – pripomenul, že slovenská telesná kultúra a šport sa organizuje v 27 občianskych združeniach a 185 subjektoch!

Komu lotérie

Jednotný nie je ani pohľad na vrátenie číselných hier a lotérií telovýchove. Na jednej strane niektoré spolky volajú po tomto kroku (ide o hry Športka, Mates, Šanca a 5 zo 40) a sľubujú vyššie výnosy ako štátna spoločnosť Tipos. Tá už platí telovýchove polovicu z výnosov všetkých hier a lotérií, čo vytvára solídny balík takmer 500 miliónov Sk ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda SOV František Chmelár si na tlačovej besede pochvaľoval práve tento krok. Potom vyjadril nespokojnosť zo smerovania konferencie. „O peniazoch je reč, o prioritách vôbec,“ povedal šéf nášho olympizmu a potom ironicky utrúsil: „Napríklad či chceme z olympiády dvadsať medailí, alebo mať každú rodinu lyžiarsku či bežeckú, prípadne každú dedinu futbalovú.“ Na záver predseda SOV po rokovaní v sekciách deklaroval pripravenosť spolkovej sféry podporiť národný program.

II. celoštátna konferencia o športe nepriniesla záväzné rozhodnutia, ani to nebolo jej cieľom. Slovenské športové funkcionárske zázemie sa však musí rozhýbať, lebo Národný program rozvoja športu do roku 2010 by minister Ftáčnik rád predložil vláde do konca mája.

PETER FUKATSCH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 9 578
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 411
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 896
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 348
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 019
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 531
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 530
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu