Pred 120 rokmi sa narodil americký spisovateľ Raymond Chandler

Chicago/Bratislava 22. júla (TASR) Otec originálneho súkromného detektíva Phila Marlowa, americký prozaik a scenárista Raymond Chandler sa narodil pred ...

Chicago/Bratislava 22. júla (TASR) Otec originálneho súkromného detektíva Phila Marlowa, americký prozaik a scenárista Raymond Chandler sa narodil pred 120 rokmi 23. júla 1888 v Spojených štátoch.

Aj keď spisovateľovým rodným mestom sa stalo Chicago, rodičia mali írske korene a po ich rozvode kvôli otcovmu beznádejnému alkoholizmu sa matka so synom vrátili do Írska. Rozvedená žena s dieťaťom to v katolíckej krajine nemala ľahké, čoskoro sa presťahovali k strýkovi - advokátovi do Londýna, ktorý sľúbil zabezpečiť Raymondovi vzdelanie. Sľub dodržal a Raymond, nadpriemerný študent, získal v jednej z lepších súkromných stredných škôl v Dulwichi klasické európske vzdelanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na vysokú školu práva, po ktorej Raymond túžil, už strýko financie neposkytol, poslal však synovca do Francúzska a Nemecka, aby sa naučil jazyky, čo mu po návrate a získaní britského občianstva otvorilo cestu do štátnej správy.

Už v tom čase začali Raymondovi vŕtať v hlave myšlienky o písaní. Napriek strýkovým počiatočným protestom napísal niekoľko básní a keď ho napokon rezignovaný strýko zoznámil s vydavateľmi, v nasledujúcich štyroch rokoch sa sporadicky objavovali v tlači predovšetkým poémy, ale aj reportáže podpísané R. T. Chandlerom. Aby sa uživil, učil - popri literárnej tvorbe - na strednej škole, ktorú pred časom sám vyštudoval.

V roku 1912 vycestoval do Spojených štátov, na západné pobrežie do Kalifornie. Bez výraznejšieho úspechu striedal rôzne zamestnania, v roku 1917 sa rozhodol narukovať ako dobrovoľník do kanadskej armády, s ktorou prežil zákopovú vojnu vo Francúzsku. Po prevelení do Anglicka začal s výcvikom za letca, vojna sa však skončila skôr, ako sa v nej ako pilot uplatnil. Vojna ho však inšpirovala k návratu k literatúre napísal svoje prvé poviedky. Keď sa vrátil do Kalifornie, zoznámil sa so svojou budúcou manželkou Cissy, ktorej rodina opatrovala jeho ťažko chorú matku. 18-ročný vekový rozdiel v neprospech Cissy nebol pre nich prekážkou vzniku hlbokého vzťahu. Zobrali sa v roku 1924, po štyroch rokoch od ich prvého stretnutia a dva týždne po matkinej smrti, ktorá so zväzkom nesúhlasila. V tom čase sa Chandlerovi darilo ako účtovníkovi a neskôr viceprezidentovi v ropnej spoločnosti. Spriatelil sa však s alkoholom a v roku 1932 zostal na ulici bez zamestnania. O rok neskôr uverejnil svoju prvú poviedku, prispieval do časopisov a zarábal na živobytie príležitostnými prácami vypletaním tenisových rakiet alebo zberom ovocia. Za desať rokov publikoval len 24 poviedok, predovšetkým v detektívnom časopise Black Mask.

SkryťVypnúť reklamu

Keď napísal prvý román, mal už cez päťdesiat. Hrdinom románového debutu The Big Sleep - Hlboký spánok (1939) bol Phil Marlowe, súkromné očko z prvej Chandlerovej poviedky Blackmailers Don't Shoot - Vydierači nestrieľajú, kde sa ešte volal Mallory. Neskôr ho premenoval na Carmadyho, ale aj Johna Dalmasa.

Počas nasledujúcich 20 rokov napísal sedem románov. Ak s niektorým počas písania nebol spokojný, zahodil ho a začal odznova. Taký bol napríklad aj osud populárnej knihy Farewell, My Lovely - Zbohom buď, láska moja (1940).

Popri literatúre inklinoval Chandler aj k filmu, prijal ponuku Hollywoodu na spoluprácu a vytvoril niekoľko pôvodných scenárov a adaptácií svojich kníh. V Hollywoode nakrútili niekoľko príbehov jeho najznámejšieho detektíva Phila Marlowa, stvárnili ho napríklad aj také filmové hviezdy ako Humphery Bogard alebo Robert Mitchum. Okrem iných režisérov spolupracoval aj s Alfredom Hitchcockom (na filmovej podobe Strangers on a Train - Cudzinci vo vlaku - 1951). Filmu sa venoval v rokoch 1943 1951.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1954 zomrela Chandlerova manželka Cissy a depresívny spisovateľ podporovaný alkoholom sa po jej smrti pokúsil o samovraždu zastrelením.

Ďalšiu knihu začal písať až v roku 1957, nasledujúcu - v roku 1958 už nedokončil, po tridsiatich rokoch ju dopísal Robert B. Parker (román Poodle Springs a TV film Prípad z Poodle Springs).

Raymond Chandler, otec súkromných detektívov, dôsledných vykonávateľov spravodlivosti a neohrozených ochrancov slabých, zomrel 26. marca 1959 v nemocnici v meste La Jolla v Kalifornii, ktorá mu bola v posledných rokoch častým útočiskom, na zápal pľúc.

Rozprávačský štýl originálneho predstaviteľa tzv. tvrdej detektívnej školy (hard-boiler school) inšpiroval mnoho nasledujúcich autorov a zaznamenal prelom v dovtedajšom poňatí práce s písaným slovom. Na príbehoch Phila Marlowa stavali vedome alebo podvedome aj neskorší tvorcovia sci-fi literatúry.

SkryťVypnúť reklamu

Evelyn Waugh, jeden z najlepších literárnych štylistov 20. storočia označil v roku 1949 Raymonda Chandlera za najlepšieho amerického spisovateľa, ktorý inšpiroval čierny film (film noir) a detektívne poviedky a romány na nasledujúcich 50 rokov.

USA

Ilustračné foto.

Ide o jej prvý pokles za tri roky. Prispeli k tomu clá prezidenta Trumpa.


TASR 1
Obyvatelia Pekingu počas nákazy koronavírusu.

Biely dom uviedol, že koronavírus unikol z laboratória v Číne.


TASR 14
Donald Trump.

Úľavy sú stanovené na dva roky.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 486
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 159
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 731
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 009
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 411
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 763
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu