BAGDAD, TEL AVIV. Demokratický kandidát Barack Obama prišiel včera do Iraku. Na odmietaní irackej politiky súčasnej administratívy aj republikánskeho protikandidáta Johna McCaina si postavil veľkú časť kampane.
VIDEO Reuters - Obama sa rozprával s Malíkim:
V Iraku včera vysvetľoval, ako to myslí s jeho budúcnosťou. Iračania počúvali a podľa svetových agentúr chceli vedieť ako si Obama konkrétne predstavuje svoje vízie.
Čo presne premiérovi Málikímu povedal, nebolo známe. Po stretnutí nebola žiaden brífing a celá návšteva bola z bezpečnostných dôvodov prísne utajovaná.
Z Iraku preč do 16 mesiacov
Obama sa netají odporom k operácii v Iraku a vyhlasuje, že ak nastúpi do Bieleho domu, do 16 mesiacov stiahne vojakov. Americké jednotky sú podľa neho oveľa viac potrebné v Afganistane, ktorý je pravým terčom vojny proti terorizmu. Irackí predstavitelia by tiež už chceli vedieť, kedy Američania odídu a minulý týždeň o „všeobecnom časovom horizonte“ sťahovania amerických jednotiek hovoril dokonca aj súčasný prezident George Bush.
Ten pritom vždy pevne trval na tom, že nikdy nebude hovoriť o harmonogramoch. Ľudia z Obamovho okolia hovoria, že Iračania a aj sám Bush sa približujú k jeho pohľadu na vec.
McCainova kritika
Obamov harmonogram ostro kritizuje John McCain, podľa ktorého demokratický kandidát nevie, o čom hovorí a dovoľuje si robiť závery bez toho, aby sa rozprával s ľuďmi v teréne.
McCain bol v Iraku už osemkrát, Obama je v krajine iba druhýkrát. Odvtedy sa však situácia v Iraku výrazne zmenila: klesá násilie, aj počet mŕtvych vojakov.
McCain včera z Ameriky Obamovi odkazoval, že dúfa, že uvidí, aký pokrok v Iraku nastal po tom, čo tam Bush poslal nové jednotky.
Senátor sa snaží útočiť na Barackove zahranično politické aj vojenské skúsenosti. Podľa amerických prieskumov si verejnosť tiež myslí, že skúsenejší v tejto oblasti je republikánsky kandidát.
Iračania chcú Obamu
Agentúra Reuters napísala, že Iračania sa domnievajú, že pre ich krajinu by bolo lepšie, keby bol prezidentom Obama. McCaina považujú za pokračovateľa Bushovej politiky a všetkých jej zlyhaní.
Majú pocit, že Obama je im bližšie aj pre to, že je černoch. Nemyslia si však, že je dôležité, že jeho otec bol moslim.