AGANA, BRATISLAVA. Z tichomorského ostrova Guam sa pre americkú armádu stáva niečo ako bermudský trojuholník. Miznú jej tam lietadlá. Včera sa tam zrútil už druhý bombardér v tomto roku.
Pri lete na oslavy oslobodenia ostrova asi štyridsať kilometrov od pobrežia z neznámych príčin zmizol stroj B-52 pod hladinou oceánu. Na jeho palube boli v tej chvíli šiesti členovia posádky.
Americká armáda poslala do vzduchu pátracie vrtuľníky, stíhačky a aj ďalší bombardér, ktorý dokáže monitorovať tisíce štvorcových kilometrov. Pobrežie prehľadávali aj lode z Guamu a z japonskej základne Okinawa.
Záchranári podľa CNN objavili olejovú škvrnu po lietadle, ale stroj nenašli. Do večera sa podľa agentúry AP podarilo z vody dostať dve telá, podrobnosti o ich stave nezverejnili.
Nebezpečný ostrov
Washington na Guame stratil jeden stroj už vo februári tohto roku. Išlo vtedy o modernejší bombardér B-2 známy ako Stealth, neviditeľný pre radary. Explóziu tesne nad odletovou plochou letiska vtedy prežili obaja členovia posádky.
Stealth, ktorý stojí vyše miliardy dolárov, nahrádza čiastočne vo výzbroji Spojených štátov nemotorný B-52. Jeho povesť síce v posledných rokoch naštrbili viaceré škandály, jeho spoľahlivosť však doteraz nikto nespochybnil. Naposledy bez cudzieho zavinenia padol v roku 1994 pri riskantnom akrobatickom manévri.
Takmer dokonalý veterán
Za posledných pätnásť rokov podľa magazínu Global Security v boji nezničili ani jeden tento stroj. Najnovší variant bombardéra s označením Stratofortress vyrobil Boeing v roku 1962. Odvtedy prešiel viacerými inováciami, úplne ho iné lietadlo nikdy nenahradilo.
Osvedčil sa pri kobercovom bombardovaní vo Vietname, do bojov zasiahol aj po roku 2003 v Iraku. Je schopný niesť najväčšie množstvo bômb a vďaka čerpaniu paliva vo vzduchu sa dokáže dostať do ktorejkoľvek časti sveta bez medzipristátia.
Kliknite - obrázok zväčšíte.