BRATISLAVA. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek poslal minulý týždeň Slovenským elektrárňam list, v ktorom Slovenským elektrárňam prikazuje dodať približne tretinu objemu jeho ročnej výroby elektriny malým podnikom a domácnostiam lacnejšie ako ostatným odberateľom. Podobný list dostali minulý týždeň od ministra hospodárstva aj plynári. V ich prípade sa ministerstvo snaží diktovať ceny nielen pre maloodberateľov, ale aj pre teplárne, ktoré kúria plynom.
Čo presne je napísané v listoch, či minister podnikom hovorí aj to, aké by mali byť podľa neho maximálne ceny, nie je jasné. Podniky listy nechcú ukázať a dôvod na utajenie si našlo aj ministerstvo. Povedalo, že ide o správne konanie a žurnalisti nie sú jeho účastníkmi.
Hoci vláda pred dvoma týždňami výrazne posilnila právomoci ministra Jahnátka v cenotvorbe elektriny a plynu, formálne ostali kompetencie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Jeho šéfovia sa aj minulý týždeň stretli s vedením elektrární aj plynární. Mali si vysvetliť, čo sa po nich vlastne chce. Detaily rokovaní si strany nechali pre seba.
Reálnu zmenu cien možno čakať najskôr dva až tri mesiace potom, čo podniky dajú oficiálne svoje nové cenové návrhy. To sa zatiaľ nestalo.
Ak strata, tak odškodnenie
Všeobecne sa úmysel vlády zasahovať takto do cien energií nepozdáva ani dotknutým spoločnostiam, ani osloveným analytikom.
Elektrárne dokonca cez svojho hovorcu Juraja Kopřivu nabádajú preveriť, či je vládne uznesenie, ktoré dalo regulačné právomoci ministrovi hospodárstva, v súlade európskym právom.
A pre prípad, že by vláda dotlačila energetikov k výrobe straty, má už Enel nachystanú žiadnosť o odškodnenie.„Ak štát vo všeobecnom záujme nakladá so súkromným majetkom, má podľa zákona vlastník nárok na náhradu straty z predaja oproti trhovej cene,“ povedal Kopřiva. Pripomína, že zákon zároveň hovorí, že výrobca elektriny nesmie ísť pod výrobné náklady, ktoré zahŕňajú aj investície.
Zavedené opatrenia tiež majú byť podľa hovorcu elektrární nediskriminačné a neznevýhodňovať jedného účastníka trhu oproti ostatným. „Schválené uznesenie však bolo adresované iba jednému výrobcovi, čo nie je v súlade so štandardmi uplatňovanými v celej Európskej únii.“
Vedia sa vynájsť
Podľa denníka Pravda sa elektrárne dokážu nariadeniu vlády vyhnúť tak, že predajú všetku vyrobenú elektrinu slovenským firmám a objem určený domácnostiam dovezú zo zahraničia. Potom by ich už štát nemohol nútiť predávať elektrinu domácnostiam pod nákupnú ceny.
Ministerstvo sa takéhoto scenára alebo možnosti pribrzdenia investícií podľa hovorcu Branislava Zvaru neobáva. Regulátor podľa neho nastaví cenu tak, aby mal investor zabezpečený primeraný zisk. „Na druhej strane i obyvatelia musia mať právo na spravodlivé a dôstojné ceny a trh nedokáže vyriešiť všetko,“ povedal. O diskriminácii elektrární podľa neho nemôže byť ani reči, keďže majú postavenie dominantného výrobcu.
Výhrady SPP k politike vlády sú podobné, plošne nízke ceny sa podniku nezdajú dobrým riešením. „Myslíme si, že presne zameraná pomoc ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú, by bola vhodnejšia,“ hovorí stanovisko plynárov.
Analytik INESS Radovan Ďurana kritizuje reguláciu tiež najmä za to, že vysoké ceny energií netrápia všetky domácnosti rovnako. „Dobré opatrenie by malo pomôcť uhradiť vysoké ceny ohrozeným skupinám - ale len im,“ povedal. Tvrdá regulácia môže podľa Ďuranu viesť ku krížovým dotáciám, zvyšovaniu cien, obmedzeniu investícií dotknutých podnikov, či nedostatku elektriny v budúcnosti. Nízka cena tiež znamená plytvanie a neochotu šetriť v spotrebe. „Ceny sa však zvýšia podnikateľom a tí toto zvýšenie premietnu do zvyšovania cien, čo v konečnom dôsledku zaplatia občania,“ povedal.
Vlastník má podľa zákona nárok na náhradu straty z predaja oproti trhovej cene.
Juraj Kopřiva hovorca Enel – Slovenské eletrárne