BRATISLAVA. Štát prestane motivovať deti z najchudobnejších rodín, aby sa učili čo najlepšie. Ministerstvo sociálnych vecí navrhuje zrušiť motivačný príspevok, ktorý im patrí, ak mali ako-tak dobrý prospech, alebo si ho o čosi zlepšili.
Peniaze by po novom dostávali len za to, že riadne chodia do školy. „Jedinou podmienkou získania novej dávky bude plnenie povinnej školskej dochádzky,“ povedala ministerka Viera Tomanová.
Pedagóg Vladimír Rafael, ktorý sa venuje rómskej problematike, sa čuduje. Povinná školská dochádzka je, ako jej názov napovedá, povinná zo zákona.
„Nie je preto zvláštne, ak štát chce finančne motivovať niekoho, aby ju dodržiaval?“ pýta sa.
Trauma pre 500 korún
Nová dávka by predstavovala 500 korún mesačne. Toľko dnes dostáva rodič dieťaťa, ktoré v druhom polroku malo priemerný prospech do 1,5.
Na 300 korún si štát cení priemernú známku do 2,5. O stovku menej dá za zlepšenie prospechu o 0,5.
Keď záleží na prospechu, „dochádza k traumatizácii a vytváraniu tlaku na pedagógov a v mnohých prípadoch sú traumatizované aj deti“, tvrdí Tomanová.
Od prospechu veľa závisí
„Motivačný príspevok nie je dobré riešenie, lebo nespĺňa svoj účel. Treba ho nahradiť niečím iným,“ pridáva sa Ľubomír Pastiran z Mestského úradu Spišská Nová Ves. Tvrdí, že to je aj názor starostov a rómskych aktivistov zo Spiša.
V Leviciach majú iný názor. „Na základe získaných informácií považujeme za vhodnejšie brať do úvahy prospech žiaka a nielen jeho dochádzku do školy,“ povedala Gabriela Andrašková z mestského úradu.
Rafael hovorí, že na prospechu žiaka sa logicky odráža aj jeho dochádzka do školy. Samotná mu však nič nezaručí, ani nepostačí na pokračovanie v štúdiu.
„Na základe dobrých známok a úspechov v škole môže žiak napredovať, byť úspešný,“ hovorí Rafael.
Pasívna účasť dieťaťa na vyučovaní je podľa neho dobrá len na to, aby dokončilo aspoň základnú školu.
Autor: Jozef Čavojec