Cenu v eurách stačí dopísať perom

Pokladnice by o tri týždne mali tlačiť účtenky, kde bude výsledná suma za nákup v korunách aj eurách. Účtenka musí mať aj konverzný kurz. Ak obchodníci takéto pokladnice mať nebudú, musia to dopísať perom.V opačnom prípade im hrozia pokuty.

BRATISLAVA. O tri týždne bude u nás takmer dvojnásobne viac cien ako tovarov a služieb. Ceny v obchodoch nebudú len v slovenských korunách, ale od 8. augusta aj v eurách. A to buď na každom výrobku, alebo na špeciálnom cenníku, ktorý bude na viditeľnom mieste. Prikazuje to zákon o eure.

Takisto aj sumy na pokladničných blokoch z obchodov či výplatných páskach musia byť zobrazené v dvoch menách. Je to súčasťou prípravy na euro, na ktoré definitívne prechádzame od 1. januára. Povinne sa má zobrazovať aj konečný kurz, ktorý je 30,126 koruny za euro. Pri nesplnení povinnosti hrozia podnikateľom mastné pokuty v desiatkach tisíc eur, čiže po prepočte aj niekoľko stotisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pokladnice do konca roka

Registračné pokladnice nemusia týmto požiadavkám vyhovovať už od 8. augusta. Ak však obchodníci nebudú mať od tohto termínu pokladnice, ktoré budú tlačiť účtenky s výslednými sumami nákupov v korunách a eurách a konverzný kurz, musia to dopisovať ručne. „Dopísanie duálneho zobrazenia ceny perom je náhradné riešenie pre malých podnikateľov, ktorí nestihnú softvérovú úpravu včas, čo sa dá očakávať u niekoľkých jedincov a pre situáciu, že sa napríklad pokazí pokladnica,“ povedal generálny sekretár Zväz obchodu a cestovného ruchu Jozef Orgonáš. Euru musia pokladnice vyhovovať definitívne od januára 2009. Väčšina obchodov bude bloky prepočítané na eurá tlačiť už od 8. augusta. „Niektoré firmy, napríklad z oblasti telekomunikácií, už teraz zasielajú faktúry v dvoch menách,“ povedala hovorkyňa Národnej banky Jana Kováčová.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší čas

Obchodníci by podľa členky predstavenstva VÚB banky Eleny Kohútikovej mali čo najskôr zistiť, či ich pokladnice majú potrebné eurofunkcie a to, „či je možné pokladnicu v prípade, že duálne ceny nezobrazuje, iba softvérovo upraviť, alebo si musia kúpiť úplne novú“.

Podnikatelia musia dať pokladnice do konca roka otestovať Elektrotechnickému výskumnému a projektovému ústavu v Novej Dubnici. Keď bude všetko v poriadku, dostanú na pokladnicu certifikát. Platí len certifikát vydaný po 1. januári 2008, starší nie.

Na eurá sa podľa konverzného kurzu prepočíta len výsledná suma nákupov. Ceny za jednotlivé tovary na účtenkách budú do konca tohto roka v korunách, od januára už len v eurách a konečná suma sa potom bude prepočítavať z eur na koruny.

SkryťVypnúť reklamu

Ak neskôr, tak drahšie

Zmeny v pokladniciach, prípadne nákup nových, by podnikatelia nemali odkladať na poslednú chvíľu. V súčasnosti najlacnejšie pokladnice stoja do 15-tisíc korún. Tesne pred koncom roka, keď sa prebudia všetci oneskorenci a dopyt po pokladniciach či eurosoftvéroch stúpne, môže úprava alebo výmena pokladnice vyjsť podnikateľa oveľa drahšie.

Pre displeje registračných pokladníc platí výnimka. „Dis­pleje budú zobrazovať ceny iba v platnej mene,“ povedala Dagmar Hlavatá z ministerstva hospodárstva. Do konca roka budú na nich svietiť ceny v korunách, potom už len v eurách.

Keď podnikatelia nedodržia zásady duálneho oceňovania a iné pravidlá prechodu na euro, môžu dostať pokutu, v tom najhoršom prípade až 60-tisíc eur (1,8 milióna korún).

SkryťVypnúť reklamu

Za drobné porušenia zákona, prípadne ak podnikateľ urobí prešľap prvýkrát, budú sankcie nižšie alebo žiadne. „Pri zistení nedostatkov v duálnom zobrazovaní ceny možno ukončiť kontrolu opatreniami na nápravu bez sankcií,“ povedala hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová. Dodáva, že ak sa pri následnej kontrole zistia nedostatky opakovane, orgán dohľadu rozhodne o ďalšom konaní a môže uložiť aj sankciu.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Dvojaké cenovky nemusia mať všetci

Prevádzky do päť zamestnancov nemusia mať na každom tovare dvojaké cenovky. Stačí,ak majú na viditeľnom mieste cenníkv korunách aj eurách.

BRATISLAVA. Povinnosť uvádzať na tovaroch dve ceny, teda nielen v korunách, ale aj eurách, nemajú všetci podnikatelia. Platí to len pre prevádzky s päť a viac zamestnancami. Výnimku majú tí, ktorí majú zamestnancov menej. Aj oni sa však novým povinnostiam úplne nevyhnú. Na viditeľnom mieste musia mať vyvesený cenník výrobkov v oboch menách, teda v korunách aj eurách a, samozrejme, aj konverzný kurz.

SkryťVypnúť reklamu

Mäso, knihy, noviny

Výnimky, keď stačí len cenník, neplatia iba pre malé prevádzky do päť zamestnancov. „Týka sa to aj špecializovaných predajní mäsa a mäsových výrobkov, cukrárenských výrobkov a iných nestálych potravín,“ povedala členka predstavenstva VÚB banky Elena Kohútiková. Takisto sa to vzťahuje aj na výrobky a služby z predajných automatov alebo na predaj periodických či neperiodických publikácií, napríklad novín.

Šéf Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka upozorňuje, že táto výnimka neoslobodzuje obchodníkov od povinnosti prepočítavať konečné sumy na blokoch z korún na eurá.

„Duálne oceňovať tovary a služby nemusí síce každý podnikateľ, ale pre každého, kto má registračnú pokladnicu, platí, že na účtenkách musí výslednú sumu prepočítavať na eurá,“ povedal. Duálne oceňovanie na cenovkách alebo cenníkoch je nutné všade tam, kde jedným zo subjektov obchodného vzťahu je občan, teda fyzická osoba, ktorá nepodniká. „Ak ide o firmu, ktorá obchoduje alebo predáva tovar a služby inému podnikateľovi či inej právnickej osobe, takýto subjekt nemá povinnosť duálneho zobrazovania,“ povedala Kohútiková.

SkryťVypnúť reklamu

Červená a modrá

Dvojaké cenníky či cenovky v eurách musia obchodníci zobrazovať povinne od 8. augusta tohto roka do konca budúceho roka.

Podnikatelia však nemusia cenníky ani cenovky po 1. januári prepisovať, ak medzitým ceny nezmenia. „Obchodník musí iba jasne oznámiť zákazníkom, v ktorom období je ktorá mena hlavná a ktorá vedľajšia,“ povedala Kohútiková. Napríklad ceny v eurách môžu byť červenou a v korunách modrou farbou. Tento rok podnikateľ na viditeľnom mieste oznámi, že hlavná mena je modrá a budúci rok červená.

(ľja)

Euromince

Nemecko

Na jednoeurovej nemeckej minci je symbol nemeckej zvrchovanosti – nemecká orlica. Rovnaký motív je aj na národnej strane väčšej dvojeurovej mince. Štátnym znakom, vtedy ešte Západného Nemecka, sa v roku 1950 stala orlica. Tento znak je takmer identický so znakom Weimarskej republiky. Weimarská republika označuje historické štádium Nemecka od pádu monarchie v roku 1918 až po nástup nacistov k moci v roku 1933.

SkryťVypnúť reklamu

Orlica bola aj znakom Nemeckej ríše od roku 1871. Po obvode jednoeurovej mince je dvanásť hviezd, ktoré symbolizujú jednotu štátov Európskej únie.

(ľja)

Časté otázky o eure

Musí byť na doklade z pokladnice aj konverzný kurz, ktorým sa podľa zákona o zavedení eura počas duálneho zobrazovania cien musí prepočítať suma nákupu?

Podľa zákona o zavedení meny eura sa „duálne zobrazovanie povinne vykonáva výlučne podľa celého konverzného kurzu, pravidiel zaokrúhľovania a ďalších pravidiel prechodu na euro vrátane ustanoveného počtu desatinných miest pri duálnom zobrazovaní cien, jednotkových cien, platieb a iných hodnôt“. Všade, kde sa robí duálne zobrazenie, musí byť konverzný kurz viditeľný.

Zákon o eure ustanovuje také sprístupnenie konverzného kurzu pri duálnom zobrazovaní, aby bolo zjavne viditeľné. Aj keď zákon explicitne nehovorí, že konverzný kurz koruny a eura musí byť vytlačený na doklade vydanom pokladnicou, pre lepšiu informovanosť zákazníkov by bolo by užitočné, aby bol uvedený na doklade z pokladnice. Avšak jeho viditeľné sprístupnenie iným spôsobom by určite nebolo v rozpore so zákonom.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Ministerstvo financií SR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu