TEL AVIV. Americko-iránske vzťahy nie sú zďaleka také nepriateľské, akoby sa mohlo zdať. Hoci obe krajiny si často vymieňajú ostré vyhrážky, v tichosti pracujú na zlepšovaní vzťahov.
Dokonca v takej intenzite, že niektorí pozorovatelia Bushovej administratívy začínajú hovoriť o zásadnom zvrate v postoji Bieleho domu k Teheránu. Ten to samozrejme odmieta, ale pripúšťa zmiernenie postoja. Podľa Guardianu to súvisí s odchodom Georgea Busha z Bieleho domu, Prezident by rád po sebe „zanechal pozitívne dedisčtvo.“
Diplomati v akcii
Zmenu postoja by mohli signalizovať dve veci: tento víkend sa trojka na ministerstve zahraničných vecí William Burns zúčastní na „jadrových“ rokovaniach s Iránom a podľa včerajšieho vydania britského denníka Guardian by Washington mohol onedlho otvoriť svoje diplomatické zastúpenie v Teheráne.
Američania pritom doteraz odmietali, s výnimkou bezpečnosti v Iraku, priame rokovania s Iračanmi.
Od pádu šacha a obsadenia americkej ambasády v roku 1979 nemajú s islamským štátom diplomatické vzťahy.
Severokórejská cesta
Biely dom vysvetľuje Burnsovu účasť na rokovaniach, na ktorých sa má Irán vyjadriť k ponuke Západu zastaviť jadrový program výmenou za ekonomické výhody, snahou vyriešiť celú situáciu diplomaticky. Hovorkyňa Bieleho domu Dana Perinová však zdôrazňuje, že Burns nebude s Iračanmi rokovať, len si vypočuje ich názory.
Aj to podľa niektorých analytikov stačí na to, aby začali hovoriť o tom, že Američania začínajú voliť „severokórejskú cestu“. Pred dvomi rokmi Američania ohlásili, že sa po rokoch odmietania zúčastnia na rozhovoroch o zastavení jadrového programu Pchjongjangu. Tie pokročili tak ďaleko, že Bush prednedávnom vyhlásil, že komunistickú Kóreu odpíše z osi zla.
Ak sa denník Guardian nemýli, a Američania do Teheránu skutočne pošlú svojich diplomatov, je to ďalší prejav snahy o normalizáciu.
Poloambasáda ako na Kube
Denník tvrdí, že na budúci mesiac Washington oznámi, že v Teheráne otvorí svoju záujmovú sekciu, čo je inštitúcia na pol ceste k ambasáde. Niečo podobné majú Američania aj v Havane, s ktorou prerušili styky v roku 1961 po Castrovom puči. Sekciu otvorili v roku 1977.
K americkej diplomatickej prítomnosti nemá podľa vlastných slov výhrady ani iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád, ktorý by údajne rád podporil vzťahy medzi oboma národmi.
USA a Irán
November 1979: Spojené štáty prerušili diplomatické styky po tom, čo iránski študenti zajali 63 ľudí na ambasáde USA.
Január 1981: Rok po nevydarenom pokuse o ich vyslobodenie zajatcov prepustili.
Júl 1988: Americká loď Vincennes omylom zostrelila iránsky Airbus s 290 pasažiermi.
Január 2002: Bush zaradil Irán medzi krajiny osi zla.