BRATISLAVA. Ľudia zo Slovenska, ktorí získali titul na zahraničnej vysokej škole, si ho nemôžu dať zapísať do občianskeho preukazu tak ako slovenskí študenti. Okrem dvojmesačného čakania či byrokracie a úradných prieťahov ich zápis môže stáť tisíc až tritisíc korún.
„Keď na polícii zbadali, že mám titul zo zahraničia, hneď ma stopli a vraj musím od ministerstva školstva doniesť papier o uznaní titulu,“ hovorí čerstvý absolvent českej univerzity Viktor Tirinda zo Šale.
Na ministerstve mu povedali, že žiadosť o uznanie vzdelania pre tento prípad nie je, že sa má vrátiť na políciu. „Našiel som dohodu medzi českou a slovenskou vládou o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní. Ani tento argument na polícii nepomohol. Vraj mali školenie, kde im zakázali zahraničiarom vydávať doklady.“
Hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková povedala, že titul možno zapísať „len na základe rozhodnutia o uznaní dokladu o vzdelaní, ktoré vydáva ministerstvo“. Okrem žiadosti a overenej kópie diplomu treba aj kolky za tritisíc korún a čakať 60 dní. Rozhodnutie v niektorých prípadoch vydá aj príslušná vysoká škola na Slovensku.
„A keď všetko už bude hotové, treba si vziať dovolenku, na ktorú ako čerstvo zamestnaný absolvent do istého času nemáte nárok,“ hnevá sa Tirinda.
Španková argumentuje, že zmluva o vzájomnom uznávaní dokladov o vzdelaní sa uplatňuje iba v akademickom prostredí.
Keby Slovensko uznávalo české tituly, porušovalo by princípy, ktoré hovoria, že každý členský štát Európskej únie má rovnaké postavenie a žiadny nie je možné zvýhodňovať.