Počas tréningu zomrel na zlyhanie srdca dvojnásobný olympijský víťaz - kanoista György Kolonics.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Trénoval. Zrazu mu prišlo zle. Oprel sa o sprievodnú loď, o pár sekúnd neskôr upadol do bezvedomia. Okamžite ho vytiahli na breh, ale pomôcť mu záchranári nedokázali. Prvá diagnóza znela: náhla srdcová smrť.
Budapešťan Kolonics sa pripravoval na svoju piatu olympiádu. V rodnom meste na jednom z dunajských ramien, na ktorých začínal.
Správa o tragédii zasiahla hlboko - v Maďarsku i za hranicami.
Smútili i Komárňanci
Aj našich komárňanských kajakárov, ktorí sa, podobne ako György Kolonics, chystajú na svoje veľké olympijské vystúpenie. Trénera Tibor Soósa, aj jeho chlapcov, ktorí sú na sústredení v Taliansku, sme zastihli v úžase. Neverili. Boli rovnako šokovaní ako v Maďarskom olympijskom výbore.
Hlas generálneho sekretára Jenő Kamutiho, vynikajúceho chirurga, hoci ten už na sále zažil všeličo, znel ako z hrobu: ,,Zatiaľ nevieme nič, pitva ukáže, čo sa vlastne stalo.”
Reprezentačný tréner Zoltán Angyal sa zmohol len na ,,Koló zomrel“.
György Kozmann, s ktorým mal štartovať Kolonics v Pekingu v dvoch disciplínach, nebol schopný ani prehovoriť. Trénerka Katalin Rozsnyóiová, u ktorej sa Kolonics po aténskej olympiáde pripravoval, opakovala: ,,To nemôže byť pravda! Nedokážem uveriť takejto tragédii. Chce sa mi plakať.“
Za jeden z najväčších zjavov svetovej kanoistiky ho považuje slovenský strieborný medailista z OH 1996 Slavomír Kňazovický: „Mal úžasný zmysel odhadnúť situáciu. Bol ako stvorený do posádok. Ale keď v Sydney 2000 zbadal, že podmienky sú šité na jeho schopnosti, vyhral olympiádu v singli.“
Z Maďarov najskromnejší
Kňazovický charakterizoval vzťah s maďarským esom ako kolegiálny. „Neboli sme nejakí veľkí kamaráti. Napokon, mnohokrát sme boli súpermi. Ale vychádzali sme spolu veľmi dobre. V maďarskej partii bol výnimočný. Nebol hlučný, akí naši susedia občas sú. Zo svetovej špičky som poznal len veľmi málo takých skromných chlapov.“
Maďarský šampión viackrát súťažil v Bratislave. Aj vtedy, keď pred desaťročím u nás organizovali na Chorvátskom jazere vynikajúce podujatie Duely majstrov.
Kolonics sa pripravoval na svoju piatu olympiádu. Už tento fakt je neuveriteľný. Každý vedel, že aj v Pekingu chcel zlato. Tretie olympijské.
Zo svetových šampionátov ich pozbieral pätnásť. ,,Koló“ - ako ho všetci volali, bol symbolom. Mal len 19, keď sa v roku 1991 po prvý raz postavil na štart MS v Paríži, o dva roky neskôr sa začala jeho veľká séria. Tá sa včera navždy preťala.
György Kolonics
Narodený: 4. 6. 1972 v Budapešti.
Disciplína: kanoe.
Úspechy – OH: C1 500 m - 1. (2000 Sydney), C2 500 m - 1. (1996 Atlanta), C2 1000 m - 3. (1996, 2004). Je 15x majstrom sveta a 3x majstrom Európy.
Autor: Klára Urbanová