Bratislavský Slovanmá nových majiteľov. Väčšinovým sa stala finančná skupina J&T, z ktorej sa však v krátkom čase stane menšinový. Päťdesiat jeden percent akcií totiž prejde do rúk Grafobal Group.
BRATISLAVA. „Prezident a majiteľ Slovana Ľudovít Černák už dlhšie hľadal strategického investora do klubu a rokovania sa začali ešte na jeseň. Nás zaujala história klubu a jeho potenciál,“ povedal zástupca J&T Peter Korbačka. V tejto chvíli vlastnia finanční žraloci 90 percent belasých akcií a majú predkúpne na zvyšných desať percent - momentálne v rukách spoločnosti Sitno (vlastník Ľudovít Černák).
Vlastnícke pomery sa však v krátkom čase výraznejšie zmenia. Väčšinový, 51-percentný balík akcií prejde do rúk Grafobalu Group, na čele ktorého stojí Ivan Kmotrík, doterajší majiteľ Artmedie Petržalka. J&T si ponechá 39 percent a získa zostávajúcich desať.
Podľa Stanov Slovenského futbalového zväzu (článok 46, odsek 3) fyzická ani právnická osoba nesmie vykonávať kontrolu nad viac ako jedným klubom v rovnakej súťaži.
Korbačka tvrdí, že Grafobal sa stiahne z petržalského klubu, z ktorého názvu by mala vypadnúť aj Artmedia.
Prečo šachujú s akciami?
Prečo sa hneď po kúpe zrieka J&T väčšiny?
„Keďže Sparta hrá dlhodobo Ligu majstrov a podobné ambície chce mať v budúcnosti aj Slovan, hľadali sme partnera zastrešujúceho tieto vízie. Podľa pravidiel UEFA totiž v európskych pohároch nemôžu figurovať dva kluby s rovnakým majoritným majiteľom,“ odpovedal Korbačka.
Podľa hovorcu spoločnosti Maroša Sýkoru to bol už pôvodný zámer pri kúpe, takže šlo len o technický krok. Do dvoch týždňov by mal mať Slovan nového prezidenta i viceprezidenta.
So Spartou len vzájomne prospešné prestupy
Pokusy Slovana získať v nedávnej minulosti niektorých hráčov Sparty boli úspešné len sčasti. Odrazí sa fakt, že J&T vlastní Spartu a je spoluvlastníkom Slovana na užšej spolupráci týchto klubov? Bude intenzívnejšia výmena hráčov?
„Je to vec športových manažmentov klubov. Ak sa také niečo stane, musí to byť v prospech oboch,“ odpovedá Korbačka. Okolo Slovana sa nebude točiť toľko peňazí ako v Sparte, čo je dané aj vyššou marketingovou cenou na českom futbalom trhu v porovnaní so slovenským.
Korbačka označil informáciu, ktorá zaznela na serveri tyden.cz o dlhoch Sparty vo výške 1,2 miliardy korún, za informáciu nekompetentného novinára.
„Mimochodom, taká je kúpna cena Sparty. Čo sa týka finančných pomerov v klube, tie sú stabilizované,“ reagoval.
Korbačka tvrdí, že J&T nekupuje Slovan ako hračku. No stámilióny nechce vyhadzovať do vzduchu. „Nehovoríme o zisku, no našou snahou bude, aby hospodárenie klubu v budúcnosti bolo aspoň vyrovnané.“
Rozpočet do 90 miliónov,
na posily ďalších 50 miliónov
Noví majitelia prichádzajú do klubu s finančnou injekciou. Rozpočet Slovana na budúcu sezónu sa pohybuje v rozmedzí 80 – 90 miliónov korún. Ďalších 50 miliónov vyčlenili vlastníci klubu na nákup nových posíl. „Toľko má klub k dispozícii, no nemusí ich minúť. Je to na celú sezónu vrátane zimného prestupového termínu,“ informoval Korbačka. Podľa generálneho riaditeľa klubu Dušana Tittela zatiaľ zaplatili na posily pätnásť miliónov.
Hoci Slovan získali finančne silné spoločnosti, klub nemieni hráčov preplácať. „Sme ochotní zaplatiť len trhovú hodnotu hráča,“ vraví Korbačka. ,,Kvalita a hodnota musia byť v rovnováhe,“ doplnil ho Títtel.
Titul a Európa
„Hrať o najvyššie méty na Slovensku a do budúcnosti účinkovať každý rok v Lige majstrov a dostať sa v nej čo najďalej,“ takto sa rozhovoril o cieľoch belasých Korbačka. „Slovan by sa mal stať opäť vlajkovou loďou slovenského futbalu,“ zdôraznil Vojtech Miklós, nový člen správnej rady Slovana a predsedsa predstavenstva Šport Progressu, marketingového partnera SFZ. Výstavba komfortného štadióna (od sezóny 2010 – 2011), finančná stabilizácia klubu, vybudovanie mládežníckej akadémie (2008/2009), pritiahnutie najširšej fanúšikovskej základne. Také sú podľa neho priority klubu.
Štadión sa má búrať
v decembri
Na jeseň Slovan odohrá ešte na Tehelnom poli. „V decembri by sa malo začať s búracími prácami. Čo sa týka nového štadióna, sú rozpracované štúdie a čaká sa na územné rozhodnutie. Výstavba by mala stáť dve až 2,5 miliardy korún a okrem klubu a jeho akcionárov, by sa na tom mal podieľať aj Slovenský futbalový zväz, s ktorým prebiehajú rokovania,“ povedal Korbačka.