BRATISLAVA. Európskej Komisii sa nepáči, že správcovia dôchodkových úspor musia najmenej 30 percent majetku dôchodkového fondu investovať do cenných papierov, vkladových produktov prípadne inak na Slovensku. A ani to, že do cenných papierov inej krajiny nemôžu investovať viac ako 20 percent majetku fondu. Ministerstvo práce v návrhu novely dôchodkových zákonov už s týmito obmedzeniami neráta.
Správcovia úspor v druhom pilieri v obmedzeniach problém nevidia. Tvrdia, že by aj tak neinvestovali inak. „Penzijné fondy sú prirodzene extrémne konzervatívne,“ podotkol Viktor Kouřil z VÚB Generali. Investičné obmedzenie, ktoré hovorí o objeme majetku investovanom na Slovensku, vzniklo podľa Vladimíra Šošovičku z ČSOB DSS pravdepodobne preto, aby stimulovalo domáci finančný trh. Ten však veľa investičných príležitostí neponúka. Portfóliá dôchodkových fondov rozdielnych správcov sa tak podobajú.
Dôchodkové spoločnosti investujú úspory občanov spravidla do štátnych dlhopisov, hypotekárnych záložných listov a v menšej miere aj do podnikových dlhopisov. Do limitu 30 percent sa započítavajú aj vklady v tunajších bankách, ktoré fondy tiež využívajú.
Situácia sa však zmení. Po vstupe do eurozóny sa zvýši ponuka dlhopisov v novej domácej mene a slovenské štátne dlhopisy môžu byť menej atraktívne v porovnaní s inými možnosťami. Správcovia fondov totiž nebudú musieť zabezpečiť majetok v eurách proti kurzovým výkyvom.
Hovorkyňa ING DSS Katarína Dobrovodská tvrdí, že investičný limit sa mohol do určitej miery prejaviť aj na výške výnosov. Platí to vtedy, keď je na finančných trhoch prebytok likvidity a treba ju niekam umiestniť, napríklad nakúpiť dlhopisy. Takáto situácia bola nedávno u nás. Zvýšený záujem o dlhopisy však ich emitentov nenúti ponúkať zaujímavé výnosy.
Autor: of