SYDNEY, BRATISLAVA. Všetky cesty vedú do Sydney. Aspoň pre desaťtisíce katolíckych pútnikov. Svetové dni mládeže, ktoré hostí Austrália, pritiahli na najmenší kontinent veriacich z celého sveta. Živých aj mŕtvych. Do Sydney totiž cestoval aj blahoslavený Pier Giorgio Frassati, laický dominikán, ktorý zomrel pred 83 rokmi v mladom veku.
Spolu s austrálskou rehoľnou sestrou Mary McKillop sú patrónmi tohto festivalu. Frassatiho pozostatky, ktoré previezli z Talianska, vystavili v St Mary's Cathedral v Sydney. Denne si pred nimi kľaknú tisíce pútnikov. Tí včera zaplavili ulice austrálskej metropoly, ktorými sa vinula procesia s 3,8 metrovým krížom, smerujúca na úvodnú omšu pod holým nebom.
Rudd privítal pútnikov
Laura, 23ročná Milánčanka, ktorá drevený kríž sprevádzala, magazínu Time povedala, že jej to pripomínalo beh s olympijskou pochodňou. „Austrálčania sú veľmi prívetiví. Keď vidia toľko ľudí z celého sveta, možno si povedia: To musí byť niečo dôležité,“ povedala.
Stopäťdesiattisíc ľudí, ktorí sa zhromaždili na omši pri prístave v Barangaroo, prekvapil austrálsky premiér Kevin Rudd. Presvedčený anglikán nazval pútnikov „svetlom sveta v časoch temnoty“. „Niektorí vravia, že v 21. storočí už nie je miesto pre vieru. Mýlia sa,“ vyslúžil si Rudd podľa agentúry AFP potlesk za svoje slová.
Obrady slúžil kardinál George Pell, arcibiskup zo Sydney. „Nestrávte život vysedávaním na plote, snažiac sa držať všetky možnosti otvorené. Iba zapálenosť vás naplní,“ odkázal mladým kresťanom v homílii. Vyzval ich na boj so sebeckosťou. „Nasledovanie Krista vyžaduje obete a disciplínu,“ citovala ho agentúra AAP.
Pápež Benedikt XVI. sa omše nezúčastnil, oddychuje po dlhom lete. Do programu festivalu sa zapojí až zajtra.
Napriek tomu sa jeho odkaz dostal k tisícom pútnikov. Cez sms správu. „Mladí priatelia, Boh a jeho ľud od vás veľa očakáva, pretože v sebe máte Otcov najväčší dar: Ježišovho ducha. BXVI,“ mohli si v mobiloch prečítať mladí, ktorí na špeciálne číslo poslali esemesku s textom POPE.
Benedikt esemeskuje
Pápež vôbec po prvýkrát využil moderné telekomunikačné technológie na osobnú komunikáciu s pútnikmi.
Každý deň pošle hlava katolíckej cirkvi jednu správu. Miestny operátor Telstra tiež v Sydney nainštaloval niekoľko veľkoplošných obrazoviek, na ktorých sa zobrazujú odkazy, ktoré môžu zaregistrovaní pútnici posielať mobilmi.
„Chceli sme zo stretnutia urobiť jedinečný zážitok použitím nových spôsobov spojenia s dnešnou technicky zdatnou mládežou,“ povedal pre AFP koordinátor festivalu, biskup Anthony Fisher.
Napriek tomu, že pápežmánia v Austrálii kulminuje, tričkám s nápismi Ja milujem pápeža konkurujú tričká Pápež choď domov iniciatívy NIE pápežovi. Tá na sobotu chystá veľký protestný pochod v čase, keď sa pútnici budú presúvať na nedeľňajšiu záverečnú omšu s pápežom.
Pochod proti pápežovi
Členov iniciatívy povzbudilo aj rozhodnutie Federálneho súdu, ktorý včera zrušil kontroverzné nariadenie vlády v New South Wales o tom, aby sa spôsobenie akýchkoľvek nepríjemností pútnikom pokutovalo sumou 5300 dolárov.
Traja sudcovia včera potvrdili, že regulácie porušujú slobodu prejavu a sú v rozpore s ústavou. „Teraz máme ešte viac odvahy ísť do ulíc a odsúdiť názory pápeža na používanie kondómov, antikoncepcie a homosexualitu,“ povedala pre denník National Post Rachel Evansová z iniciatívy NIE pápežovi.
Tá ráta s podporou veľkej časti austrálskej sekularizovanej spoločnosti. Len každý piaty z piatich miliónov katolíkov v krajine chodí pravidelne do kostola, priemerný vek kňazov je 60 rokov.
Pápež chce demonštráciou viery mladých osloviť aj austrálskych mladých ľudí. Médiá odhadujú, že v Sydney je len z Austrálie asi 100tisíc pútnikov.