PARÍŽ/BRATISLAVA. Dvadsaťštyriročná Nemka Janina mala pôvodne o svojom živote úplne iné predstavy, vyskúšala jazyky aj žurnalistiku, ale spokojná nebola. Potom sa raz cez priateľa dostala k programovaniu a zacítila v ňom výzvu, ktorá jej v iných odboroch chýbala.
Tento príklad úspešného obratu v profesijnom smerovaní uviedli minulý týždeň v Paríži na fóre Women in IT. Podujatie bolo súčasťou súťaže Imagine Cup, ktorú už šiesty rok usporadúva spoločnosť Microsoft.
IT firmy totiž tvrdia, že ženy vo svojich radoch chcú. „Robia pracovné prostredie pestrejším a podnetnejším,“ vysvetľuje Rob Simon zo spoločnosti Microsoft.
Janinu a podobné mladé ženy si vyberajú IT firmy ako vzory a dúfajú, že aj s ich pomocou zvrátia nepriaznivý trend: počet žien v IT oblasti sa od roku 2000 znižuje.
Dnes pracuje v IT menej žien ako v roku 2000
V USA napríklad v tejto oblasti v roku 2000 pracovalo 28,5 percenta žien a dnes ich je už len 26,2 percenta. A pretože počet pracovníkov v IT vo všeobecnosti narástol, ide aj o pokles absolútny – z 984 000 žien zamestnaných v roku 20000 v IT je to dnes len 908 000.
Príčiny vidia odborníci v tom, že ženy už majú oveľa viac zaujímavejších pracovných príležitostí ako v minulosti, ale aj v pretrvávajúcich stereotypoch, ktoré ženy z prostredia IT vykazujú. Niektoré ženy hovoria o tom, že „s mužmi v IT sa nedá spolupracovať“.
Dnes sa však bojuje o talenty na všetkých frontoch, a tak spoločnosti hľadajú, čím by ženy presvedčili. Recruiteri z Microsoftu napríklad prednedávnom prišli s myšlienkou, že na vine môžu byť aj inzeráty. „Ich jazyk bol bližší skôr mužom; bol o výhrach, výzvach a dosahovaní náročných cieľov. Teraz pracujú na tom, aby oslovili viac žien,“ hovorí Simon.
Počítače víťazia
nad islamskými tradíciami
Ambície a výzvy však nemusia nevyhnutne ženy odstrašiť. Mnohé práve láka istá sloboda a bezhraničnosť virtuálneho sveta. Podľa štatistík sa ľudia z IT profesií sťahujú za prácou aj do zahraničia ochotnejšie ako ostatní.
Počítačov sa chytajú aj ženy a dievčatá z islamských krajín. V roku 2007 sa napríklad zúčastnili na finále súťaže Imagine Cup dva čisto dievčenské tímy Ghalya Ali Al-Mannei a jej kolegyne zo Spojených arabských emirátov a Selma Hamouda s tímom z alžírskeho Institut National d'Informatique.
Firmy, ktoré sa pohybujú v špičkových sférach IT biznisu, zhodne tvrdia, že talenty potrebujú a dokážu ich aj oceniť.
Úspech je príťažlivý
„Ak niekto dosiahol úspech v medzinárodnej súťaži, napovedá to veľa o jeho morálnych a vôľových vlastnostiach aj ambicióznosti. Je pre nás prísľubom, pretože tieto vlastnosti sa prenášajú neskôr aj do pracovných návykov,“ hovorí riaditeľ IT firmy Soitron Ondrej Smolár.
Ambicióznosť a súťaživosť sú cenným artiklom na trhu práce. „Informácia o účasti na súťažiach, ale aj iných projektoch nielen v IT oblasti môže byť dôležitá, pretože pomáha vytvoriť správny obraz o skúsenostiach uchádzača,“ potvrdzuje riaditeľ Oracle Jozef Jurkovič. A teda môže byť veľmi dôležitá.
Ani podľa manažérky ľudských zdrojov IBM Tatiany Kotrusovej dnes už diplom k zaujímavej práci zďaleka nestačí. „Rovnako dôležité je, ak sa mladý človek popri škole venuje nadobúdaniu praktických skúseností,“ hovorí Kotrusová.
Priemerné platy v IT sektore
Databázový analytik - 35 300 Sk
IT analytik - 41 900 Sk
ITarchitekt - 53 600 Sk
IT konzultant - 43 000 Sk
IT manager - 55 200 Sk
IT projekt manažér - 51 600 Sk
IT špecialista - 51 600 Sk
IT tester - 28 300 Sk
Programátor - 36 200 Sk
Softvérový inžinier - 42 400 Sk
Web dizajnér - 24 400 Sk
Servisný inžinier - 31 400 Sk
IT Support Specialist - 32 600 Sk
Správca systému - 30 100 Sk
Správca siete - 24 100 Sk
Systémový administrátor – 30 400 Sk
Zdroj: www.merces.sk
Autor: gal