eleteli. Rád o sebe vyhlasoval, že je prvým českým skínom. Volali ho Mr. Swing podľa jeho najobľúbenejšieho žánru, ktorý vedel tak presvedčivo interpretovať.
Spevácku kariéru začal v 50. rokoch minulého storočia. Popri štúdiách na konzervatóriu pôsobil ako muzikálový a operetný spevák v Armádnej opere, pôsobil aj v Hudobnom divadle v Karlíne. Neskôr vystriedal niekoľko pražských scén, napríklad Divadlo ABC, Rokoko. Spolupracoval aj s najlepšími tanečnými orchestrami, medziiným Karla Vlacha a Karla Krautgartnera. Zvlášť na Vlacha spomínal rád. „Naučil nás obrovskej profesionalite, ako sa správať na javisku, naučil nás zodpovednému prístupu k práci a aby sme sa veľmi nehrali na hviezdy. Nie je to dobré ani pre kšeft, ani pre ľudí,“ povedal Hála pre český časopis Aviso v roku 2003, keď oslavoval sedemdesiate narodeniny.
Jeho veľkými hitmi sa stali skladby Dívka toulavá, Chci zapomenout, Lodí bílou, Síť houpací, Dej mi pár okovů nebo Hádej, Matyldo. Dokázal skvele džezovo frázovať v češtine, hoci k džezu sa najlepšie hodí angličtina. Vrchol popularity dosiahol na prelome 60. a 70. rokov. Okrem spievania si zahral v niekoľkých filmoch. Medzi jeho veľkých ctiteľov patrí i spevák Karel Gott, pre ktorého bol veľkým vzorom pri jeho začiatkoch. „Odišla legenda, vážený človek nielen medzi publikom, ale aj v muzikantskom svete,“ povedal.
Alkohol a 80 cigariet denne
Jeho smrť všetkých šokovala. Napriek slabosti pre alkohol a cigarety sa tešil dobrému zdraviu. „Pil ako dúha a fajčil osemdesiat cigariet denne,“ povedal Hálov priateľ Milan Drobný. „Do poslednej chvíle bol štramák plný elánu, mal ešte nejaké kšefty, a všetky odspieval. Nechápem, ako sa mu to mohlo stať.“
Už popoludní speváka bolelo brucho, ale odmietol lekársku pomoc. O siedmej večer odpadol v kúpeľni, jeho žena Irena zavolala záchranku. Keď o hodinu volala a zisťovala situáciu, povedali jej, že ho vrtuľníkom prevážajú do nemocnice Na Homolce s prasknutou aortou. Urýchlená operácia nepomohla a lekári už boli bezmocní. Podľa iných zdrojov zomrel na krvácanie do mozgu, spôsobené cievou upchatou následkom zlej životosprávy.
Zlý obchodník
Po revolúcii sa Hála čiastočne stiahol zo scény. „Po Novembri 89 už nebolo nič, čo by ma tam držalo. Už pre mňa nebola práca, rozhlas a televízia už o mňa nemali taký záujem,“ povedal pre Aviso. Začiatkom 90. rokov predal pražskú vilu a odišiel do kokořínskych lesov v Bylchove. Neľutoval, že opustil ruch veľkomesta. „Zmizli tam všetky tie príjemné kaviarničky, kam sme radi chodievali. Predtým sme si vyšli, dali si niekde deci vínka, niekde kávičku. Hovorili sme tomu „ísť na kŕčovú žilu“. Posledné tri roky svojho života prežil v dome v Předoníne pri Roudnici nad Labem. Zo statku v Bylchove chcela jeho žena urobiť penzión. „Karel ma však prehovoril, aby sme to predali a presťahovali sa do prízemnej vilky,“ povedala Irena. „Bohužiaľ, bol zlým obchodníkom, takže sme predajom statku prišli o milióny a sotva zaplatili stavbu nového domu, ktorý nás vyšiel na tri milióny korún.“ Spevák sa v novom bydlisku cítil výborne, rád sa pohyboval po zahrádke a žil usadený život.
Vydedené dcéry
Karel Hála nemal úplne usporiadaný súkromný život. S dvoma dcérami z prvého manželstva sa dvadsaťpäť rokov nevidel a dokonca ich vydedil. „Keď sa Karol rozviedol a my sme sa vzali, tak sme sa s dcérami chceli stýkať, ale jeho bývalá žena nám to neumožnila, i keď na deti platil závratné sumy. Karel preto šialene trpel,“ povedala Irena Hálová denníku Aha!. „Karel ich pred časom vydedil, máme na to dokonca aj papiere. Sme spolu dvadsaťpäť rokov a vôbec ich nepoznám. On si neskôr adoptoval moju dcéru Irenu, ktorú si zobral za vlastnú, a ktorá s nami žila až do spevákovej smrti.“ Vydedil ich, pretože sa dcéry s otcom odmietali stýkať aj ako dospelé. S vydedením Irena nesúhlasila. „Sú to predsa len jeho deti. Nemohla som mu do toho hovoriť. Bol v tomto prípade veľmi precitlivený, veľmi to prežíval, a preto sa zachoval nekompromisne.“
Humorista
Hálov talent vyzdvihol aj jazzový publicista a dramaturg Antonín Matzner, podľa ktorého bol Hála swinger par excellence. „Mal krásny osobitý témber a perfektné frázovanie, ktoré by mu mohli vlastne všetci speváci dnešných generácii závidieť. V neposlenom rade to bol človek, ktorý nikdy nepokazil žiadnu zábavu.“
To dokázal, keď prišiel o vlasy po prehranej stávke. „Stavil som sa so zlínskymi hokejistami. Oni vyhrali, ja som prehral. Tak som sa nechal ostrihať dohola,“ povedal pre Aviso. Rýchlo si na to zvykol. Tvrdil, že nemať vlasy je neskutočne pohodlné. Rád sa vyhlasoval za prvého českého skína a s pobavením sledoval ľudí, ktorí sa po ňom na ulici otáčali. Hlavne, ked šiel na zájazd do Sovietskeho zväzu. „Holohlaví tam boli buď hrdinovia zo Stalingradu alebo alkoholici, ktorých práve prepustili zo záchytky.“
Neznášam dogmy. Všetko, čo končí na –izmus, je svinstvo, ktoré vám vnucuje niečo,
v čo neveríte.
* 2. 10. 1933† 6. 7. 2008
1933 - narodil sa v Hradci Králové
1950 - začal hudobnú kariéru
1973 - vo filme Noc na Karlštejně si zahral úlohu zbrojnoša
2004 - vo filme Non Plus Ultras hral swingového speváka