BRATISLAVA. Ak sa ministrom bude zdať, že obchodníci v období prechodu na euro umelo zdražia tovary na pultoch predajní, vláda bude môcť regulovať ich ceny. Právomoc určovať ceny navrhla včera vláda, ktorá ministerstvu financií prikázala navrhnúť príslušnú zmenu zákona o cenách. A že to myslí vážne, potvrdila odhodlaním schváliť takú novelu v skrátenom legislatívnom konaní.
Cenová rada
Vládou včera schválený materiál predpokladá, že viacerí z ministrov zasadnú do cenovej rady, ktorá ma sledovať všetky ceny a brániť „neodôvodnenému zdražovaniu“.
Základom by mali byť mesačné údaje o inflácii, ktoré sa podľa sektorov porovnajú s vývojom v iných krajinách. Vláda totiž pripúšťa, že príčinou prudšieho zdraženia môže byť globálny vývoj, nie rozhodnutie slovenských obchodníkov či výrobcov.
Členov cenovej rady má vymenovať premiér Robert Fico, Zdenka Kramplová už vie, že bude jednou z nich. „Cenová rada bude poradný orgán vlády,“ povedala. Na otázky žurnalistov, či je teda cieľom regulácia cien, reagovala vyhýbavo. Opakovala, že regulácia bude nutná len ako posledný bod v opatreniach a možno ho vôbec nebude treba prijať. „Verím, že aj obchodníci sa budú tak správať. Ale mechanizmus musí byť nastavený a novela prijatá pred zavedením eura,“ povedala.
Ekonomiku nebráni pred možnosťou cenovej regulácie ani štátny tajomník ministerstva financií František Palko, ktorý včera na vláde súhlasil namiesto odcestovaného Jána Počiatka.
Situácia pri prijímaní eura podľa neho vytvára priestor pre ľudí, ktorí ju chcú zneužívať. Zaštiťoval sa aj Európskou komisiou, ktorá podľa neho nabáda krajiny, aby zvážili použitie rôznych opatrní na kompenzáciu enormného nárastu cien pre najviac postihnuté skupiny ľudí.
„Opatrenia majú eliminovať istý vplyv špekulatívneho vstupu do cenotvorby. Každá situácia však bude individuálne vyhodnocovaná,“ povedal.
Veď nie je vojna
Obchodníci sú proti. Prezident zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak včera zopakoval, že ceny regulovať netreba, pokiaľ nejde o prirodzené monopoly či podniky z dominantným postavením. „Obchod takéto postavenie v slovenskej ekonomike nemá, lebo je tu dostatočná konkurencia, ktorá ceny reguluje sama.“
Takéto veci sa podľa Konštiaka robia vo vojnových stavoch a v situáciách, keď je ekonomika na pokraji krachu. Keďže tu takáto situácia nenastala ani nenastane, ide podľa neho o zbytočné strašenie ľudí.
„Problém je v tom, že akurát v období nášho vstupu do eurozóny sa výrazne menia ceny potravín. A, samozrejme, spotrebiteľ to cíti tak, že v obchode sa zvyšujú ceny vďaka prechodu na euro,“ povedal.
A spomína aktuálne fakty: Cena ryže narástla o 150 percent a India zastavila jej export. Rusko, Ukrajina a Argentína zaviedli dovozné clá na obilie, čo znova zvýšilo jeho cenu.
Aj to chce zajtra Konštiak vysvetľovať na stretnutí obchodníkov, ministrov a Národnej banky.
Autor: Dušan Uhrin (čtk)