VIEDEŇ, BRATISLAVA. Rakúsko čaká krátka a tvrdá predvolebná kampaň. Už 28. septembra voliči rozhodnú, kto sa stane víťazom a porazeným predčasných parlamentných volieb.
Súboj veľkých
Najtvrdší súboj čaká dve veľké strany, doterajších koaličných partnerov – sociálnych demokratov (SPÖ) a ľudovcov (ÖVP). „Po predčasnom konci koalície majú obe strany zlý imidž, pretože nedokázali konštruktívne vládnuť a dovládnuť,“ povedal pre SME politológ Peter Filzmaier z univerzity v Kremse. Obe musia rátať s tým, že stratia časť svojich voličov. Osemnásť mesiacov, ktoré strávili vo vláde, riešili viac vzájomné stranícke spory než vládny program. Nesplnili svoj sľub, že veľké strany vyriešia veľké problémy.
Nedohodli sa na reforme zdravotníctva, odložili dôchodkovú i daňovú reformu. Schválili len nový volebný zákon, ktorý umožní novej vláde vládnuť namiesto štyroch päť rokov, dovolí voliť už 16-ročným Rakúšanom a povolí voľbu korešpondenčnými lístkami aj vnútri krajiny.
Ľudovci majú náskok
O niečo lepšie sú na tom podľa politológov ľudovci. Podľa prieskumu agentúry Market by ich volilo 33 percent Rakúšanov, kým 27 percent by dalo hlas sociálnym demokratom.
V pondelok navyše získali moment prekvapenia. Bol to šéf ľudovcov Wilhelm Molterer, ktorý odpískal koniec vlády a vyzval na predčasné voľby v záujme stability krajiny. Tak chce svoju stranu prezentovať aj v predvolebnom boji. Ako tú stabilnejšiu a štátotvornejšiu z bývalej koalície.
To možno aj je, podľa politológov to však nemusí stačiť. Už vo voľbách v roku 2006 použili túto stratégiu a nevyšla im. Navyše, zmena proeurópskej politiky sociálnych demokratov, ktorá sa stala zámienkou na vyhlásenie volieb, nie je to, čo pritiahne voličov.
Ťažiť by z toho naopak mohli sociálni demokrati „Témy sú jasné: vysoké ceny potravín a palív, nízke dôchodky, protieurópska nálada, keďže ľudia z vysokých cien obviňujú Brusel, a cudzinci. Tu by mohli zabodovať práve sociálni demokrati, ktorým zrejme pomôže Kronen Zeitung,“ hovorí pre SME komentátor denníka Der Standard Hans Rauscher.
SPÖ do volieb povedie nový líder, doterajší minister dopravy Werner Faymann, ktorý má s médiami skvelé vzťahy. Hlavne s najčítanejším bulvárom Kronen Zeitung, vyhláseným bojovníkom proti Európskej únii. Práve v tomto denníku sa Faymann uviedol, keď tam spolu s kancelárom Alfredom Gusenbauerom uverejnili otvorený list o zmene postoja strany k EÚ. Žiadajú, aby sa o každej ďalšej eurozmluve rozhodovalo v referende. To bol po niekoľkomesačných sporoch rozhodujúci moment, keď sa ľudovci rozhodli ukončiť veľkú koalíciu.
Nepresné prieskumy
Rakúsko čaká tvrdá kampaň s neistým výsledkom. Najopatrnejšie budú agentúry s prieskumami verejnej mienky. V októbri 2006 korunovali predčasne za víťaza volieb ľudovcov, ktorí mali vyťažiť zo škandálu okolo odborárskej banky BAWAG.
Tesne pred hlasovaním viedli podľa prieskumov o niekoľko percent a vtedajší kancelár Wolfgang Schüssel sa už vyhlasoval za víťaza. Nakoniec mu ostalo druhé miesto. Sociálni demokrati prekvapujúco získali 35,3 percenta, kým ľudovci dostali 34,3 percenta.
To bol jediný prenikavý úspech, ktorý kancelár a vtedajší šéf sociálnych demokratov Alfred Gusenbauer počas svojej krátkej éry dosiahol.
Pred troma týždňami prišiel o post šéfa strany, v pondelok sa začalo odratúvanie jeho kancelárskej éry. Aký účet vystavia voliči jeho strane, ukážu septembrové voľby.
Populisti v kurze
Najviac hlasov pribudne podľa politológov slobodným (FPÖ).
Väčšina politológov už teraz tipuje za neoficiálneho víťaza septembrových volieb populistov zo strany slobodných (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho (na snímke Reuters). Vo voľbách v roku 2006 získali 11 percent hlasov a len o vlások im ušlo tretie miesto. „Veľké zisky pre slobodných sú isté. Ide už len o to, či dostanú viac o päť, alebo desať percent, čo by znamenalo zdvojnásobenie ich posledného výsledku,“ povedal pre SME politológ Peter Filzmaier z univerzity v Kremse.
Výsledky menších strán budú rozhodujúce, keďže obnovenie veľkej koalície po voľbách čaká len málokto. Podľa expertov majú sociálni demokrati bližšie k slobodným, ľudovci k Zeleným. Tým sa však volebné kampane nedaria. Hoci ešte nesedeli vo vláde, nevedia získať nespokojných voličov veľkých strán. Aj teraz sú politológovia skeptickí. „Zelení získajú hlasy navyše, ale nebudú mať dosť, aby vytvorili koalíciu s SPÖ alebo ÖVP,“ myslí si Filzmaier. V posledných voľbách získali obe strany po 11 percent. Podľa agentúry Market by mohli získať slobodní 21 percent a Zelení 15 percent.
(mim)