TÓJAKO, BRATISLAVA. Čistejšie ovzdušie sa na ostrove Hokkaidó skloňuje oveľa menej, ako aktivisti od lídrov G8 čakali. Tému globálneho otepľovania tento rok na summite v Japonsku zatienili rastúce ceny benzínu a ropy.
Napriek tomu sa „osmička silných“ po dlhých prieťahoch zaviazala znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2050 o polovicu.
VIDEO: Reakcie na plán sa rôznia
Záväzok bez garancií
Politici hovoria o pokroku, environmentalisti sú sklamaní. Európski lídri vrátane britského premiéra Gordona Browna tlačili na oveľa ambicióznejší plán, ktorý rátal s 50percentným znížením už v roku 2020. Narazili však na odpor USA, Japonska a Kanady.
Tí tvrdia, že takýto záväzok reálne podporia až vtedy, ak sa k nemu prihlásia aj India a Čína, ktoré sa medzičasom stali najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia.
Japonci tiež zmietli zo stola návrh, aby sa polovičné zníženie emisií rátalo z hodnôt vypustených emisií v roku 1990, o ktoré sa opieral aj Kjótsky protokol.
Dosiahnuť v polovici storočia stanovený cieľ zo stavu v roku 2000 bude pre svetové veľmoci jednoduchšie. Ekologická organizácia WWF označila tieto plány za nedostatočné. Krajiny G8 sú podľa organizácie zodpovedné za 62 percent kysličníka uhličitého v atmosfére.
„Považujeme to za úbohé, že sa stále vyhýbajú svojej historickej zodpovednosti,“ citoval z ich vyhlásenia britský denník Times.
Sankcie pre Mugabeho
Predseda komisie EÚ José Manuel Barroso však komuniké víta ako spoločnú víziu spolupráce, ktorá podporí ďalšie rokovania na pôde OSN. Tie by mali vyvrcholiť budúci rok v Kodani, kde by mala byť podpísaná nová dohoda, ktorá nahradí Kjótsky protokol.
Šéfovia štátov G8 sa tiež dohodli na ďalších obchodných sankciách pre diktátorský režim Roberta Mugabeho v Zimbabwe. K tvrdšiemu postoju sa priklonili Taliansko a Rusko, ktoré doteraz nové sankcie odmietali.
Znižovanie emisií CO2
Spojené štáty v roku 1997 neratifikovali Kjótsky protokol. Zníženie svojich emisií o polovicu podmieňujú rovnakými záväzkami pre Čínu a Indiu.
Krajiny G8 poskytnú 10 miliárd dolárov ročne na 20 projektov na zachytávanie CO2.