KOŠICE, BUDAPEŠŤ. Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť Mol, ktorá vlastní aj bratislavský Slovnaft, zvýši svoj podiel v chorvátskej ropnej spoločnosti INA. Chorvátska firma získa na revanš akcie Molu. Tento výsledok víkendových stretnutí premiérov oboch krajín znovu posilnil pozíciu maďarskej firmy v regióne strednej a východnej Európy.
Premiéri Ferenc Gyurcsány a Ivo Sanader sa na piatkovom a sobotňajšom stretnutí v chorvátskom Dubrovníku zhodli na všeobecnom konštatovaní, že podporujú vzájomnú spoluprácu energetických spoločností Mol a INA, no v detailoch majú iné predstavy.
Chorvátsky premiér uviedol dve alternatívy prepojenia, buď vzájomnú výmenu akcií alebo zvýšenie majetkového podielu Molu v INA kúpou chorvátskych akcií. On dáva prednosť prvej možnosti.
Dohoda ešte príde
Definitívne rozhodnutie sa dá očakávať v najbližších mesiacoch. „To je typická situácia – víťaz, Mol aj INA budú potom silnejšie firmy,“ povedal Ivo Sanader na tlačovej besede po stretnutí. Podľa informácií maďarskej tlačovej agentúry MTI chorvátska vláda predloží príslušný návrh do parlamentu už začiatkom jesene tohto roka. Premiéri Gyurcsány a Sanader potvrdili aj to, že obidve krajiny vzájomne prepoja svoje plynovodné sústavy najneskôr do roku 2011. Tým sa pre Maďarsko stanú dostupné aj chorvátske zásobníky LPG plynu.
Ako to je teraz
Chorvátsky štát vlastní 44 percent akcií spoločnosti INA. Po 7 percent majú chorvátski vojnoví veteráni a zamestnanci firmy. Mol má v rukách 25 percent a zvyšných 17 percent je voľne obchodovateľných na záhrebskej a londýnskej burze.
Mol získal svoj podiel v INA ešte v roku 2003 za sumu 505 miliónov dolárov. Z balíka, ktorý má v rukách chorvátska vláda, by dohodou získal Mol 14 percent akcií. Tým by sa zvýšil podiel maďarskej spoločnosti na 39 percent.
O získanie 14 až 19 percent akcií INA pred časom prejavil záujem aj rakúsky energetický koncern OMV. Ten dával prednosť priamej kúpe namiesto vzájomnej výmeny akcií. OMV prejavil tiež záujem o akcie vo vlastníctve chorvátskych vojnových veteránov.
Dohodou medzi Mol a INA vzrastie regionálny význam Molu. Posilní sa tým aj postavenie Maďarska v balkánskom regióne, možno očakávať ďalší prílev maďarských investícií v Chorvátsku. Premiér Gyurcsány potvrdil, že Maďarsko chce ako prvé ratifikovať dohodu o vstupe Chorvátska do NATO.
Autor: Teodor Fenik