BELEHRAD, BRATISLAVA. Lákavá cesta v ústrety Európskej únii, sedempercentný ročný rast HDP a obrana Kosova ako súčasti Srbska. To sú hlavné ciele novej srbskej vlády proeurópskych a socialistických strán, ktorú sa chystal včera schváliť srbský parlament.
Po Koštunicovi dedo Mráz
„Naším plánom je, aby na konci vládnutia bola krajina pripravená na vstup do Európskej únie,“ povedal včera pred poslancami očakávaný nový premiér Mirko Cvetkovič. Bývalý minister financií a ekonóm, prezývaný pre svoju bielu bradu a vlasy dedo Mráz, vystrieda na poste po štyroch rokoch Vojislava Koštunicu.
Práve vábenie Európy spojilo dohromady koalíciu prezidenta Borisa Tadiča a socialistov. Strana bývalej hlavy štátu Slobodana Miloševiča sa po ôsmich rokoch vracia do vlády. Mladé krídlo reprezentované predsedom Ivicom Dačičom chce stranu premeniť na modernú európsku sociálnu demokraciu, a účasť v proeurópskej vláde by im v tom mala pomôcť.
Nový kabinet by mal vydržať dlhšie ako posledné osemmesačné spojenie Tadičovej strany s Koštunicom. Napriek tomu, že má v parlamente krehkú väčšinu.
„Demokrati aj socialisti vedia, že keď to bude iba krátka vláda, v ďalších voľbách môžu prehrať,“ povedal SME analytik Ivan Vejvoda z Balkánskeho fondu pre demokraciu.
Zbližovanie sa s úniou by malo zlepšiť aj podmienky na ďalší veľký cieľ: ekonomický rozmach. Na prísun očakávaných eur z predvstupových fondov musí krajina „úplne spolupracovať s tribunálom v Haagu, čo sa prekladá najmä ako rozkaz zadržať a vydať do Holandska generála Ratka Mladiča. Predpokladá sa, že najhľadanejší vojnový zločinec sa stále ukrýva v Srbsku.
Únia: najprv Mladič
Najmä po tom, čo tribunál v tomto roku oslobodil kosovského expremiéra Ramusha Haradinaja či bosnianskeho veliteľa Nasira Oriča, je termín spolupráca s Haagom v Srbsku pomaly už nadávka.
„V krajine už nie je jediná osoba, ktorá si myslí, že súd nie je spolitizovaný,“ zhodnotil podľa rádia B92 náladu Srbov šéf úradu pre spoluprácu s tribunálom Rasim Ljajič.
Napriek tomu nová vláda vie, že bez Mladiča nebudú eurofondy, a tak sa očakáva, že hlavný záväzok k Bruselu si možno už do konca roku, splní. Podľa Ivana Vejvodu tomu nebudú brániť ani socialisti, ktorí s mnohými z nich boli počas 90. rokov ruka v ruke.
Ku Kosovu rovnako aj inak
Politiku Belehradu smerom ku Kosovu sa v novej vláde nemení. Nový premiér potvrdil, že Srbi nezávislosť Prištiny „nikdy nepriznajú“ a na boj proti jeho odtrhnutiu budú využívať aj naďalej diplomatické zbrane.
Napriek tomu môže dôjsť k zmene najmä v otázke, ako podporovať v Kosove žijúcich Srbov.
„Očakávam, že sa zmierni politika konfrontácie, ktorá bola doteraz,“ reagoval Vejvoda na fakt, že ministrom pre Kosovo sa po Koštunicovom spojencovi Slobodanovi Samardžičovi stane zástupca Demokratickej strany Goran Bogdanovič. Ten sa napríklad opatrne postavil k vzniku nového parlamentu kosovských Srbov koncom júna.
Tváre novej srbskej vlády
Premiér: Mirko Cvetkovič (DS) – bývalý minister financií, dlhoročný ekonóm, ktorý pracoval aj pre Svetovú banku.
Minister vnútra: Ivica Dačič (SPS) – predseda socialistov. Za vlády Slobodana Miloševiča bol okrem iného aj hovorca strany.
Minister zahraničia: Vuk Jeremič (DS) – šéf diplomacie aj v predchádzajúcej vláde.
Minister pre Kosovo: Goran Bogdanovič (DS) – predstaviteľ Tadičovej strany pre Kosovo.