kolo Švajčiarska Čech Roman Kreuziger (Liquigas), v úniku či dojazde sa chce v dobrom svetle ukázať aj Slovák Peter Velits (Milram).
BRATISLAVA. Deväťdesiate piate vydanie najsledovanejšieho júlového športového podujatia sa začína už zajtra v prímorskom Breste, cieľ bude 27. júla po 3559 náročných kilometroch tradične na Elizejských poliach v Paríži.
Tohtoročná Tour de France už pozná všetkých 180 cyklistov, ktorí sa vydajú na trojtýždňovú ťažkú skúšku po francúzskych a čiastočne aj po talianskych cestách.
V pelotóne sa objavia pretekári z 29 krajín. Najviac bude Francúzov (40), Španielov (30) a Talianov (20), medzi ostatnými nájdeme aj jedného Slováka a Čecha.
Contador šancu nedostane
Minuloročný víťaz Tour de France Španiel Alberto Contador sa aj tento rok prezentuje vo vynikajúcej forme, zvíťazil na Giro d’Italia, ale na štart v Breste sa postaviť nesmie. Jeho nový tím Astana (v roku 2007 triumfoval ešte v tričku Discovery Channel) usporiadatelia nepozvali. Po minuloročnom dopingu Vinokurova je na kľúčovom cyklistickom podujatí sezóny nežiaduci.
Za najväčšieho kandidáta na víťazstvo považuje Contador svojho hlavného rivala a korunného princa z roku 2007:
„Mojím favoritom je Cadel Evans. Je to všestranný pretekár a dokáže zabrať práve tam, kde sa získavajú cenné sekundy, ako napríklad v časovkách,“ povedal Contador pre AFP. „Tour je najprestížnejším podujatím v cyklistickom svete, ale ak vynechám jeden ročník, nebude to ešte katastrofa,“ pokračoval. „Sú aj ďalšie preteky, kde sa môžem ukázať.“
V Astane sa veľa zmenilo. Hriešnik Vinokurov dostal výpoveď, obmenil sa aj manažment, prišli ľudia zo zaniknutého tímu Discovery Channel. „Napadla mi aj možnosť zmeniť dres, aby som sa dostal na Tour, ale nedokázal by som niečo také spraviť. Zvlášť nie v situácii, keď Astana vybudovala celý tím práve okolo mňa,“ dodal Contador, ktorý sa teraz už sústreďuje na cestné preteky na olympiáde v Pekingu.
Číslom jeden je Evans
Na Tour de France je pravidlom, že so štartovým číslom 1 nastupuje obhajca prvenstva. Už druhý rok za sebou musia tradíciu porušiť. V čase štartu minuloročných pretekov ešte stále nebolo právoplatné rozhodnutie o dopingu Floyda Landisa, a teda ani o tom, kto vlastne vyhral ročník 2006.
Organizátori to vtedy vyriešili šalamúnsky, jednotku nedostal nik. Teraz je situácia jednoduchšia, číslom jeden bude 31-ročný Austrálčan Cadel Evans, ktorý pred rokom skončil na druhom mieste. K jeho najvážnejším súperom sa budú radiť Valverde a Meňšov.
Testom je Dauphiné Libéré
Alejandro Valverde (28) skončil pred rokom šiesty so stratou 11 minút. Zaujímavosťou je, že vo svojej podpornej družine z tímu Caisse d'Epargne bude mať aj jediného víťaza Tour nominovaného na aktuálny ročník, svojho krajana Oscara Pereira Sia. To sú skúsenosti, ktoré môžu byť na nezaplatenie.
Valverdeho určite povzbudilo, že cez víkend vyhral národné majstrovstvá na ceste a na Tour teda bude jazdiť v čerstvom tričku španielskeho šampióna. Jeho kurz dvíha i fakt, že výbornú formu predviedol na uznávanej generálke pred Tour – na Critérium du Dauphiné Libéré, ktoré vyhral s tesným 39-sekundovým náskokom pred Evansom.
Čakanie na ruského víťaza
Ruská cyklistika už vychovala veľa skvelých jazdcov, ale na svoj prvý triumf na Tour ešte stále čaká. Úspech by jej mohol priniesť v Španielsku žijúci rodák z Orla Denis Meňšov. Dvojnásobný víťaz Vuelty má najvyšší čas preniesť pole svojich úspechov aj do Francúzska. Vo veku 30 rokov má už dostatok skúseností, vie sa potrápiť ako málokto, a tento rok navyše zmenil aj charakter svojej jarnej prípravy.
Premiérovo si vyskúšal Giro a dúfa, že odhalil príčinu tradičného rozdielu medzi svojou výkonnosťou na Tour a na Okolo Španielska.
„Na španielskej Vuelte nepociťujem taký tlak a okrem toho je vždy až na konci leta, takže na ňu prichádzam už perfektne vyjazdený. Na druhých veľkých pretekoch sezóny sa spravidla cítim už oveľa lepšie ako na prvých. To je dôvod, prečo som sa rozhodol skúsiť Giro. Vďaka nemu budem mať potom na Tour v nohách najazdené omnoho viac, ako mávam zvyčajne o takomto čase,“ povedal Meňšov pre Procycling.
Čierny kôň z Česka
Tohtoročná Tour môže byť mimoriadne zaujímavá aj pre športových priaznivcov z Česka a zo Slovenska. Tajným tipom na popredné priečky v celkovom poradí i pre súboj o maillot blanc - prestížne tričko najlepšieho mladého jazdca do 25 rokov - je Čech Roman Kreuziger (22). Juniorský majster sveta už prerazil aj vo veľkej cyklistike. Pred dvoma týždňami zvíťazil na nesmierne cenených pretekoch Okolo Švajčiarska, vo skvelej konkurencii dokonca vyhral horskú časovku.
Ani Slovák Peter Velits (23) sa nemusí v pelotóne stratiť. Majster sveta do 23 rokov sa na Dauphiné Libéré dokázal držať na dohľad prvej desiatky. Na Tour sa bude snažiť zviditeľniť svoj tím Milram v únikoch alebo v šprintoch na prémiách či pri dojazdoch etáp.
Slovák i Čech nám v rozhovoroch pred štartom potvrdili, že sa na preteky veľmi tešia, ale veľké oči pri svojej premiére nemajú. Zažijú legendárne miesta, slávne kopce a milióny divákov popri trati. Na takých dlhých a ťažkých pretekoch však ešte neštartovali, potrebujú nabrať skúsenosti, naučiť sa inakšie si rozložiť sily, bojovať s dlhodobou únavou a vyhýbať sa pádom. Budeme im držať palce.
Rekordy Tour
Celkové prvenstvá: 7x - Lance Armstrong (USA)
Stupne víťazov: 8 - Raymond Poulidor (Fr.) 3x 2. miesto, 5x 3.
Etapové víťazstvá: 34 - Eddy Merckx (Belg.)
Víťazstvá v jednom ročníku: 8 - Eddy Merckx (Belg.)
Dni v žltom tričku: 96 - Eddy Merckx (Belg.)
Najlepší vrchár: 7x - Richard Virenque (Fr.)
Bodovacia súťaž: 6x - Erik Zabel (Nem.)
Peter Velits sa teší. Strach nemá, ale rešpekt áno
Zajtra zažije svoju premiéru na Tour de France majster sveta 2007 do 23 rokov PETER VELITS, jazdiaciv drese nemeckého tímuPro Tour Milram. Z našich naposledy na Tour štartoval v roku 1987 Milan Jurčo, preteky nedokončil.
Kedy ste sa dozvedeli štartovú definitívu?
„Mal som pocit, že so mnou už dlhšie rátali, ale nikto mi to priamo nepovedal. Bolo to už pred Dauphine Libéré, kde som svoju nomináciu len potvrdil. A potom po pretekoch, v nedeľu 15. júna, prišli za mnou na izbu spýtať sa, odkiaľ chcem do Brestu letieť. Či z Belgicka, kde prechodne bývam, alebo zo Slovenska, kde bývajú moji rodičia.“
Po nominácii ste povedali, že by bolo fajn jazdiť na Tour v drese majstra Slovenska.
„Žiaľ, šampionát v Jindřichovom Hradci sa mi nepodarilo vyhrať, aj keď som došiel do cieľa vo vedúcej skupine. Ale uspel Matej Jurčo z nášho tímu, ktorý bude v majstrovskom drese jazdiť na Okolo Rakúska. Tam bude štartovať aj môj brat Martin, ktorému sa rýchlo hojí zranené zápästie ľavej ruky.“
Čo sa od vášho tímu čaká?
„Aspoň jednu etapu by mal vyhrať nemecký šprintér Erik Zabel. Má na konte vyše 200 víťazstiev, z toho 12 na Tour. Aj keď má už 38 rokov, je stále veľmi rýchly. Ale bude to zrejme jeho posledná Tour. Ďalší Nemec Christian Kneese by mal skončiť čo najvyššie v celkovom poradí. On bude náš líder.“
Vy už máte konkrétny cieľ?
„Rozprával som sa na tú tému s našimi športovými riaditeľmi. Prízvukujú mi, že najlepšie by bolo, aby som sa zameral na dobrý výsledok v etape. Nevidím reálnu šancu bojovať o vedenie v súťaži o biely dres pre pretekárov do 25 rokov. Na to budú v pelotóne lepší cyklisti.“
Váš tím mal pred Tour prezentáciu v posledný júnový týždeň v Dortmunde. Zúčastnili sa na ňom aj majitelia, naznačili vám, čo očakávajú?
„Predovšetkým, aby sme sa na pretekoch zviditeľnili. Samozrejme, úžasné je, keď sa vyhrá etapa. Ale zviditeľňovať sa dá aj pri únikoch, rýchlostných či horských prémiách, prácou na špici pelotónu. V tíme je po celú sezónu pohoda, na mňa nie sú vyvíjané nejaké veľké tlaky.“
Ste dostatočne sebavedomý a cieľavedomý, čo potvrdzujú vaše výsledky. Tour de France sú však výnimočné preteky, ktoré sleduje v televízii celý svet, priamo pri trati milióny divákov. Uvedomujete si tú atmosféru?
„Veľmi sa na Tour teším. Očakávam veľmi ťažké preteky. Nemám z nich však strach, ale rešpekt pociťujem. Tým, že sa nemusím sústrediť na celkové umiestenie, mám určitú výhodu, že si môžem dovoliť v niektorých etapách nejazdiť na doraz a prísť do cieľa aj s časovou stratou.“
Máte premyslené, v ktorej z etáp by to mohlo byť?
„Asi v tých neskorších, keď už bude možno o celkovom víťazovi rozhodnuté. Samotný itinerár trate si podrobnejšie zatiaľ ani nepozerám. Spočiatku si chcem dávať veľký pozor, aby som sa vyhol pádom. Z minulosti viem, že najmä prvý týždeň je jazda v pelotóne divočina. Veľa pretekárov si ešte verí, trúfajú si aj v dojazdoch. Aj tímová réžia v špurtoch sa bude dolaďovať priamo na pretekoch. Niektoré kopce už poznám. Bolo by super prísť až do Paríža. Chcem prežiť kopcovité etapy v Pyrenejach a Alpách, Tour dokončiť, nazbierať skúsenosti, z ktorých budem môcť v ďalších rokoch čerpať.“
Koho favorizujete na celkové prvenstvo?
„Austrálčana Cadela Evansa a Španiela Alejandra Valverdeho.“
Na generálke pred Tour na Dauphine Libéré sa vám v kopcoch celkom darilo.
„Pred pretekmi som bol na sústredení. Mal som natrénované dlho jazdiť v kopcoch kvalitné tempo. Ale vtedy, keď z tohto tempa lepší pretekári nastupovali, narušili ho, sa mi už dobre nejazdilo.“
Stále spolupracujete so svojím osobným trénerom Nemcom Thomasom Schediwiem?
„Ešte lepšie ako vlani, keď som jazdil za teraz už nejestvujúci tím Wiesenhof-Felt, a keď som aj na základe tejto spolupráce získal titul majstra sveta. Hneď po šampionáte sme sa dohodli na jej zintenzívnení. Veď už pretekám za tím Pro Tour.“
Ako to konkrétne funguje?
„Zorganizoval viaceré vydarené sústredenia. Napríklad v Holandsku na tratiach klasických pretekov, naposledy v Nemecku sme zaberali v Baden-Badene, kde tréner vybral takisto výborné trate. Viac si telefonujeme, rozprávame sa.“
Už viete, s kým budete tri týždne bývať na izbe?
„S Holanďanom Niki Terpstrom. Je môj ročník narodenia. Hovorí výborne po anglicky, nebude žiadny problém s komunikáciou.“
Karol Pátek
Autor: Jozef Bielik