BRUSNO. Včera ráno, približne o piatej hodine nasadli do helikoptéry traja pracovníci popradskej firmy Tech-mont Helicopter company. Vrtuľník Mi-8 sa však krátko po štarte zrútil v Sopotníckej doline neďaleko Brusna.
Pri havárii zahynuli Roland B. (49) zo Žiliny a 40-ročný Jozef B. z Liptovského Mikuláša. Tretieho pasažiera, 37-ročného Ľubomíra M. z Popradu s ťažkými zraneniami previezli do nemocnice v Banskej Bystrici.
Nehodu vyšetrujú
Príčiny nehody zisťuje letecká inšpekcia a polícia. „Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti,“ informovala banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
Posádka vrtuľníka ruskej výroby pracovala v Sopotníckej doline na sťahovaní dreva. Vrtuľník bol vo výške približne 100 metrov, keď posádka pocítila silné vibrácie stroja. Pilot a navigátor sa pokúsili dostať vrtuľník bezpečne na zem, ale už sa im to nepodarilo. Stroj sa zrútil do lesa približne 50 metrov od provizórneho heliportu. Na zem sa vylialo asi 800 litrov leteckého benzínu.
Vrtuľník mal byť po oprave
Stroj podľa našich informácií pôvodne patril ruskej armáde a bol po generálnej oprave.
„Pilot pravdepodobne po štarte zistil, že má nejaký problém, pretože zhodil zariadenie, ktorým prenáša kmene, ale zrejme už nebolo v jeho silách ovplyvniť situáciu,“ povedal hovorca Lesov SR Peter Gogola.
Ľubomír M. prežil pád vrtuľníka s početnými zraneniami. „Najvážnejší, ale aj najľahšie riešiteľný bol pneumotorax - vniknutie vzduchu medzi pľúca a hrudnú stenu. Pacient utrpel aj otvorenú zlomeninu stehennej kosti a ďalšie zranenia,“ povedal Valér Kvartek z oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny Rooseveltovej nemocnice.
Jeho stav je stabilizovaný, stále však nie je mimo ohrozenia života. „Komplikácie nemožno vylúčiť,“ dodal lekár.
Takmer 20 obetí
Za uplynulých 15 rokov zahynulo pri 19 nehodách vrtuľníkov na Slovensku 19 ľudí. Počas desiatich rokov havarovali štyri vrtuľníky ruskej výroby.
V januári roku 2006 narazil do stromov záchranársky vrtuľník pri Janovej Lehote v okrese Žiar nad Hronom. Pri nehode zahynuli traja ľudia.
Očití svedkovia nehody si pamätajú, že vrtuľník letel nezvyčajne nízko. Odhadujú, že popri bytovke, v ktorej bolo v tom čase šesť rodín, preletel vo vzdialenosti 20 až 30 metrov. Potom narazil do stromu a kopca, posádka na mieste zahynula.
V septembri 2005 havaroval z výšky asi 25 metrov civilný vrtuľník v Košeckom Podhradí. Pri nehode sa nik nezranil. V tom istom roku havaroval vojenský vrtuľník z Leteckej základne v Prešove. Zahynuli traja členovia posádky. V januári 2004 mali šťastie šiesti ľudia z havarovaného vrtuľníka na Donovaloch. Nikto sa nezranil.
Vojenský vrtuľník Mi-17 havaroval koncom roku 2003 pri Prešove. Štyria ľudia nehodu neprežili. Rovnaký typ vrtuľníka havaroval rok predtým v Novom Travniku v Bosne, bol to vrtuľník z prešovskej leteckej základn. Ďalší v roku 2001 v Prešove. Posádky nehody prežili.
Najtragickejšia nehoda sa stala v roku 1998 v Bratislave. Pri havárii vrtuľníka Leteckej záchrannej služby zahynuli štyria dospelí a jedno dieťa.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: a sita