BRATISLAVA. Poslanci SNS Rafael Rafaj a Rudolf Pučík chcú, aby chodec, ktorý prechádza cez cestu, hoci i po prechode, nemohol používať zariadenia na počúvanie hudby ani telefonovať.
„Chodci si často neuvedomujú, že keď prechádzajú cez cestu, sú účastníkmi cestnej premávky a podobne ako vodiči musia dbať na zvýšenú pozornosť a ochranu seba aj iných. Toto je malé, praktické a výchovné opatrenie,“ povedal Rafaj.
Poslanec KDH Jozef Šimko zasa navrhuje, aby chodci nemohli postávať pri prechodoch pre chodcov.
SNS asi neuspeje
Aj pre podobné kuriózne návrhy parlament včera nestihol odhlasovať nový zákon o cestnej premávke. Od októbra má zásadne zmeniť pravidlá, podľa ktorých sa jazdí.
Dnes pred hlasovaním musia poslanci ukončiť rozpravu, v ktorej padli desiatky pozmeňovacích návrhov.
Návrh poslancov SNS asi neprejde. Poslanec Smeru Ján Richter povedal, že „myšlienka je to dobrá, ale nevykonateľná“.
Policajtom by sa ťažko dokazovalo, či niekto skutočne počúval hudbu, alebo mal iba na ušiach slúchadlá. „Vodič vo vozidle tiež hudbu počúvať môže, aj telefonovať, ak má splnené isté veci, na druhej strane zasa chodec môže prechádzať cez cestu, aj keď má v sebe promile alkoholu.“
Opozícia označila návrh za absurdný. „Radšej nechcite vedieť, čo si o tom myslím,“ povedal Martin Pado z SDKÚ.
Nepresadí sa ani opozícia
„Vodiči veľakrát zastavia a chodcov púšťajú cez priechod. Chodci však často nemajú záujem prejsť cez vozovku, lebo niekoho čakajú, rozprávajú sa alebo telefonujú,“ hovorí Šimko. „Ak vodič získa viacero takýchto skúseností, začne ignorovať chodcov stojacich pri priechodoch, čo vedie k nehodám.“
Až šestnásť pozmeňujúcich návrhov predložil bývalý minister vnútra Martin Pado. Policajti, hasiči a záchranári by napríklad mali jazdiť bez bezpečnostných pásov iba pri zásahu, a prilbu by museli nosiť okrem cyklistov aj korčuliari a lyžiari.
Aj o týchto návrhoch Richter povedal, že „myšlienka nie je zlá“, ale koalícia ich zrejme nepodporí. „Podľa štruktúry zákona sú aj korčuliari a lyžiari zaradení medzi chodcami a povinnosť nosiť prilbu sa vzťahuje na cyklistov.“ Policajti by zasa podľa neho mali mať možnosť zvážiť, kedy pásy nepoužiť.
Koalícia bráni imunitu
Najväčšiu nevôľu vzbudil predseda KDH Pavol Hrušovský, keď navrhol zrušiť priestupkovú imunitu poslancov pri dopravných priestupkoch. Koalícia reagovala podráždene, vraj to nemyslí úprimne, lebo návrh nedal, keď bol šéfom parlamentu.
Poslanci tvrdili, že oni pravidlá neporušujú a imunitu nezneužívajú. Ak policajti majú pocit, že mám zaplatiť pokutu, zaplatím ju, tvrdil napríklad Viliam Jasaň zo Smeru.
Pätnásť poslancov, najmä z SNS navrhlo, aby na vodičské skúšky naďalej dohliadali policajti a nie súkromní skúšobní komisári.
Štát by tak podľa nich prišiel zhruba o 300 miliónov korún.