BRATISLAVA. Mladí ľudia, ktorí nastúpia do zamestnania alebo začnú podnikať, majú šesť mesiacov na rozhodnutie, či do druhého piliera vstúpia.
Polročná lehota platí pre každého, kto začal platiť dôchodkové poistenie prvý raz až po 1. januári 2008. Ak sa niekto zamestnal napríklad 11. marca, má čas na rozmyslenie až do 10. septembra.
Ten, kto polročnú lehotu nestihne, sa do sporivého dôchodkového piliera nedostane. Penziu mu bude vyplácať iba Sociálna poisťovňa. Platí však len za predpokladu, že niektorá z budúcich vlád systém znovu neotvorí.
Fondy sú tri
Na trhu v súčasnosti pôsobí šesť dôchodkových správcovských spoločností. Rozdiely medzi tým, čo ponúkajú, nie sú veľké. „Čím vyššia je miera regulácie, tým viac sa spoločnosti budú na seba podobať. Druhý pilier je pomerne silno regulovaný,“ povedal Peter Goliaš z inštitútu INEKO.
¶Budúci sporiteľ si môže dôchodkovú spoločnosť vybrať napríklad podľa jej trhového podielu, dôveryhodnosti alebo sympatií k jej materskej spoločnosti. K informáciám sa dostane aj na webovej stránke spoločnosti. Takisto sa môže rozhodovať podľa výnosov dôchodkových fondov.
Každá dôchodková spoločnosť spravuje tri dôchodkové fondy. Rastové a vyvážené fondy investujú aj do akcií, konzervatívne fondy len do dlhopisových a peňažných investícií. „Voľba fondu závisí od prístupu človeka k riziku. Ak niekto nemá rád riziko, nemal by vkladať peniaze do rastového fondu,“ povedal Goliaš. Optimálna investičná stratégia však neexistuje. „Fondy možno meniť počas sporenia a pri výbere fondu by mal sporiteľ zvažovať okrem iného aj aktuálny stav ekonomiky,“ hovorí Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Keď sa niekto rozhoduje medzi rastovým a vyváženým fondom, Ďurana v súčasnosti odporúča vyvážený.
Prestup medzi fondmi spravovanými jednou dôchodkovou spoločnosťou zákon obmedzuje čiastočne. Mladý sporiteľ by ich teoreticky mohol zmeniť kedykoľvek. V rastovom fonde však nemôžu byť sporitelia, ktorým do dosiahnutia dôchodkového veku zostáva menej ako pätnásť rokov. V prípade, že majú do penzie menej ako sedem rokov, môžu byť len v konzervatívnom fonde.
Prestupy budú častejšie
Dôchodkovú spoločnosť môže sporiteľ podľa platného zákona zmeniť raz za dva roky. Sociálnej poisťovni za to zaplatí poplatok 500 korún. Ministerstvo práce v pripravovanej novele dôchodkového zákona podľa našich informácií uvažuje, že sporiteľom umožní dôchodkovú spoločnosť zmeniť raz za šesť mesiacov.
Doterajšie výnosy dôchodkových fondov ukazujú, že najvyššie výnosy mali ľudia v konzervatívnych fondoch. Môže za to pokles na akciových trhoch. „V priebehu roka sme reagovali na zhoršenie očakávaní globálneho ekonomického rastu, a to znížením zastúpenia akciových investícií, čím došlo k zníženiu potenciálnych strát,“ povedal člen predstavenstva ČSOB DSS Vladimír Šošovička.
Podiel akcií v dôchodkových fondov bol však už aj pred vypuknutím hypotekárnej krízy nízky. V rastových fondoch bolo na konci minulého roka v priemere 20 percent akcií. Zákon pritom umožňuje investovať do akcií až 80 percent z majetku rastového fondu.
Poplatky sú rovnaké
Z každého príspevku sporiteľa na súkromný dôchodkový účet si pol percenta sťahuje Sociálna poisťovňa. Jedno percento si strháva dôchodková spoločnosť za vedenie osobného dôchodkového účtu. Okrem toho si každý mesiac účtuje aj poplatok 0,065 percenta z hodnoty majetku na dôchodkovom účte sporiteľa.
Z príspevku do prvého piliera si Sociálna poisťovňa strháva tri a pol percenta do svojho správneho fondu.
Dôchodkové spoločnosti
Aegon
www.aegon.sk
l Čistá hodnota majetku vo fondoch: 6,171 miliardy korún
Allianz Slovenská DSS
dss.allianzsp.sk
Čistá hodnota majetku vo fondoch: 18,163 miliardy korún
Axa
www.axa–sk.com
Čistá hodnota majetku vo fondoch: 16,413 miliardy korún
ČSOB
www.csobdss.sk
Čistá hodnota majetku vo fondoch: 3,343 miliardy korún
ING
www.ingdss.sk
Čistá hodnota majetku vo fondoch: 6,497 miliardy korún
VÚB Generali
www.vubgenerali.sk
Čistá hodnota majetku vo fondoch: 8,599 miliardy korún
Pozn.: Údaje o čistej hodnote majetku sú k 27. júnu 2008.
Zdroj: ADSS, spoločnosti
Čo by mali študenti vedieť
Dôchodkové poistenie vzniká, keď začnete pracovať alebo podnikať.
Šesťmesačná lehota na rozhodovanie o vstupe do druhého piliera začína od nástupu do práce alebo začiatku podnikania.
K podpisu zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou, ktorú ste si vybrali, stačí občiansky preukaz.
Každý sa musí rozhodnúť sám
Na dôchodok nemusia stačiť ani oba povinné penzijné piliere.
Pri argumentácii o výhodnosti druhého piliera sa zvyčajne operuje dĺžkou sporenia. Čím dlhšie si budete sporiť, tým je to výhodnejšie.
Keďže mladí ľudia, ktorí začnú prvýkrát pracovať, budú sporiť spravidla 40 rokov, druhý pilier by mal byť pre nich výhodný.
Pri sporení je takisto dôležitá výška zárobku, z ktorého si platíte odvody. Premiér Robert Fico povedal, že dôchodkové sporenie je výhodné pre ľudí, ktorí zarábajú minimálne 29-tisíc a budú sporiť 20 rokov.
Podľa niektorých ekonómov však príjem nie je podstatný. Kto si nasporí málo v druhom pilieri, nebude mať vysokú penziu ani zo Sociálnej poisťovne.
„Jednoznačne odporúčam každému mladému človeku druhý pilier už len preto, že prvý aj druhý pilier majú svoje riziká a vždy je lepšie ich rozdeliť,“ hovorí Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka.
Druhý pilier vznikol najmä preto, aby pomohol riešiť budúce problémy demografického vývoja. „Až druhotne je nástrojom na dosiahnutie vyšších dôchodkov,“ hovorí Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Každý mladý človek, ktorý sa rozhodne, že nevstúpi do druhého piliera, si musí uvedomiť, že o 40 rokov bude na jeho dôchodok pracovať len 1,5 človeka. Dnes je to oveľa viac. „Za takých okolností nemožno očakávať, že dôchodok z prvého piliera bude v prepočte viac ako 40 percent zo mzdy,“ povedal Ďurana.
Hovorí, že ak ľudia chcú mať v roku 2050 penzie aspoň ako súčasní dôchodcovia, musia mať minimálne tri deti.
Na vznik nároku na dôchodok z druhého piliera treba sporiť najmenej 15 rokov. Platí to aj pre výplatu penzií zo Sociálnej poisťovne. Druhou podmienkou je dosiahnutie dôchodkového veku. Ten je dnes 62 rokov. V budúcnosti sa určite nevyhneme jeho zvýšeniu.
Ako sa komu zmiešaný systém, teda kombinácia prvého a druhého piliera oplatí, si však musí každý zhodnotiť sám.
Analytici však zdôrazňujú, že prvý ani druhý pilier nemusia zabezpečiť dostatočný príjem v starobe. Mladí ľudia by preto mali uvažovať aj nad ďalšími možnosťami sporenia. Napríklad v životných poisťovniach, bankách alebo podielových fondoch.