Megabord na diaľnici D 1, jún 2008

V Bratislave sa okrem bež­ných pouličných gýčov možno teraz stretnúť aj s niekoľkými solídnejšími sochami – v rámci každoročnej prehliadky Socha a objekt.

(Zdroj: AUTOR)

Nikto však nečakal, že príroda sa postará o spontánne rozšírenie akcie aj za hranice mesta. Po dvoch sil­ných búrkach sa minulý týždeň akoby jej súčasťou stali reklamné megabordy popri diaľničných ťa­hoch. Prudký vietor totiž väčšinu z nich zničil. Naozaj zničil?

Vec sa dá vidieť aj z inej perspektívy – aj na poslednej Documente, prestížnej prehliadke súčasného umenia v Kasseli, sa pozornosti tešila inštalácia čínskeho umelca Ai Weiweia, ktorú v polčase výstavy zrútil vietor. Autor ruinu prezentoval ako postkonceptuálne dielo. Ak teda vodiči na trase Bratislava– Tr­na­va obdivujú silné konštrukcie pováľané na poliach ako domčeky z karát, sú nevdojak svedkami umeleckej stratégie, o ktorej ešte budeme počuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pravda, letná búrka priniesla aj iné motívy: pri reklame na pivo napríklad nad zvalenými konštrukciami dominoval obnažený jednoslovný komentár: Príťažlivosť. Kúzlo ne­chceného teda podnecuje fan­táziu aj smerom, ktorým by sa agentúry dobrovoľne nevybrali. Napríklad k otázke, prečo si vlastne komerciou ničíme aj tie naj­krajšie krajinné pohľady?

Mohli by sme glosu uzavrieť starým známym: skôr či neskôr si príroda poradí so všetkým. Namieste je však aj tu prognóza skeptika: reklamné agentúry svoje draho prenajímané zariadenia zrekonštruujú a zo sily vetra vyvodia poučenie. Bohužiaľ, nebude ním zavrhnutie agresívnych spôsobov reklamy, lež výmena zničených stojanov za masívnejšie, krajinu ešte viac devastujúce konštrukcie.

Kým sa tak stane, môžu vodiči na D 1 žasnúť nad (neplánovanými) súčasťami kultúrneho leta. Možno sa pritom zamyslia aj nad vyššie položenou otázkou.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Dušan Buran (Autor je historik umenia)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu