Kde vo svojej krátkej kariére radíte svoje prvenstvo na švajčiarskych cestách?
Doteraz som stále hovoril, že mojím najväčším úspechom bolo víťazstvo na majstrovstvách sveta juniorov v roku 2004 vo Verone. Teraz už budem hovoriť ináč. Vyhrať preteky seriálu Pro Tour, o ktorých sa hovorí ako o štvrtých najvýznamnejších na svete, pre mňa znamená zatiaľ najviac.
O svojom prvenstve ste rozhodli v horskej časovke.
Časovky mi v pretekoch neprekážajú, aj keď som sa zatiaľ na nich výrazne nepresadil. Pred štartom spomínanej horskej časovky na 25 km mi šéfovia tímu zdôrazňovali absolútne sa na ňu skoncentrovať. Hneď od štartu som sa dostal do správneho tempa. Zo sprievodného mechanického auta som dostával výborné informácie o tom, aké časy dosahujú súperi, aké prevody mám v rôznych obtiažnostiach stúpania zaradiť. Časovky do 30 km sú častou náplňou mojich tréningov. Ale neviem, čo so mnou urobia časovky dlhé 50 km, ako je to na Tour de France, či španielskej Vuelte.
Aká bola reakcia vedenia vášho talianskeho tímu Liquigas po dojazde poslednej etapy v Berne?
Spolu so mnou priznali, že celkové prvenstvo neočakávali. Na mojej pozícii v tíme sa tým nič nezmenilo. Nebolo to tak, aby okamžite povedali, že som tímová jednotka, máme aj iných kvalitných jazdcov. Pre Liquigas je to charakteristické. Od začiatku mi dávajú možnosť dlhodobého rastu s postupným dosahovaním čoraz lepších výsledkov. Teraz im začínam vracať dôveru, ktorú vo mňa vkladali.
Čo vás čakalo pri krátkom pobyte doma u rodičov v Plzni, ako zareagoval otec Roman, bývalý československý reprezentant v cyklistike.
Otec ma bol povzbudiť priamo na dvoch etapách vo Švajčiarsku, posledné dve robil spolukomentátora na Eurosporte. Moje výkony videl, potešili ho. Do spôsobu trénovania či pretekania však už nezasahuje, a kritizovať zrejme nebolo čo. Mamička mi doma pripravila tortu v tvare dresu s nápisom Tour de Suiss. Kúsok som si dal, ale žiadne „vepřo-knedlo-zelo“ alebo podobné česká jedlá predtým neboli. Nemôžem si dovoliť niekoľko dní pred štartom Tour zmeniť svoj stravovací režim a pre hlúposti stratiť koncentráciu na dôležité preteky.
V priebežnom poradí svetového rebríčka Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) je na čele Talian Damiano Cunego pred Nemcom Andreasom Klödenom. Na tretej priečke ste práve vy, také umiestenie nemala česká cyklistika ani v časoch, keď vyhrával etapy Ján Svorada.
Tohtoročný rebríček trochu stráca na objektivite, lebo v ňom nie sú všetky najvýznamnejšie preteky v Európe. A nie všetci organizátori pozývajú aj všetky tímy Pro Tour na svoje preteky. Samozrejme, že tretie miesto si cením, je pre mňa ďalším povzbudením do dobre prebiehajúcej sezóny.
Už sedem rokov žijete a pôsobíte vo Švajčiarsku a Taliansku. Čo vám to dalo do života?
Keď som mal 15 rokov, otec chcel, aby som sa čo najlepšie naučil cudzie reči. V zahraničí mal svoje kontakty, tak mi vybavil stáž vo Švajčiarsku. Zapáčilo sa mi tam, naučil som sa nemecky a taliansky, spoznal som mentalitu ľudí iných národov. Naučil som sa byť samostatný, aj preto som schopný v 22 rokoch súťažiť s najlepšími pretekármi.
Aké máte v Taliansku podmienky na život a prácu cyklistu?
Bývam v mestečku Bardolino na juhu Talianska pri Lago di Garda, ktoré je jedným z centier cyklistiky. Na prípravu sem chodia viaceré tímy. Sú tu veľmi dobré klimatické podmienky, roviny i dlhé kopce. V údoliach je teplo, keď idem na tréningu desať kilometrov do kopca, tam už je sneh. Bývam sám, už dávnejšie som sa naučil variť, sám si aj upratujem, periem. Našiel som si priateľov, s ktorými často chodievam na večeru. Zájdeme si tiež do domácnosti niektorého z nás a sami si urobíme večeru.
Uprednostňujete individuálny či kolektívny tréning?
Z Liquigasu nám dali v tomto smere voľnosť, v sezóne nemáme žiadne spoločné organizované tréningy. Ale keď máme pretekársku pauzu, viacerí členovia tímu sa zídu a spoločne trénujeme. Už som bol na tréningu aj so spomínaným Cunegom z konkurenčného tímu Lampre.
Na Okolo Švajčiarska ste v kopcoch často bok po boku jazdili aj s Klödenom, ktorý tam naznačil vzostup formy. Nebude však štartovať na Tour, lebo jeho kazašský tím Astana organizátori nepozvali. Aký máte na to názor?
Nie je to správne. Tohtoročný tím Astana je iný ako ten vlaňajší, keď mal problémy s dopingom Kazach Vinokurov. Astana patrí medzi osemnástku tímov Pro Tour a mala by dostať šancu na Tour štartovať. Nie je to smola len pre Klödena, ale napríklad aj pre jeho tímového kolegu Španiela Alberta Contadora, ktorý tak nebude môcť na Tour obhajovať vlaňajšie prvenstvo, ktoré dosiahol v drese Discovery Channel. Tohto roku je vo výborne forme, vyhral Giro d’Italia. Tipujem ho aj za víťaza Okolo Španielska.
V profipelotóne jazdia aj Slováci Martin a Peter Velitsovci či Matej Jurčo? Poznáte sa?
Viem, že Peter vlani v Stuttgarte získal titul majstra sveta v kategórii do 23 rokov. Stretli sme sa na niektorých pretekoch. Keď sa občas v etape nejazdí na doraz a tempo sa zvoľní, prehodíme aj kus reči.
Ako aktuálne najlepší český cyklista máte istú účasť na tohtoročných OH v Pekingu i MS vo Verone?
Česko si vybojovalo na olympiádu do Pekingu iba dve miestenky, verím, že jedna z nich sa mi ujde. Pokiaľ ide o majstrovstvá sveta, som mimo hry. Jedným z nominačných kritérií bola účasť na spoločných majstrovstvách Česka a Slovenska v Jindřichovom Hradci, a tie som vynechal. Aj keby som ich chcel absolvovať, ale priznám sa, že pre únavu po Okolo Švajčiarska som veľa chuti nemal, ešte pred nimi som sa vrátil do Talianska, aby som sa pripravoval na Tour. Mám pripravené viaceré modelované tréningy na udržanie formy. Ide o tréningy v rozsahu štyri až šesť hodín. Malo by v nich byť jedno 15-20 km stúpanie, neskôr viac kopcov, ale menej dlhých.
Preštudovali ste si trať tohtoročnej Tour de France, na ktorej budete mať svoju premiéru. Čo vám na nej vyhovuje, čo nie?
Študovať môžem koľko chcem, viem, že Tour je špecifická a nemám z nej žiadne praktické skúsenosti. Nemôžem na túto otázku zodpovedne odpovedať. Tímová taktika sa bude robiť zo dňa na deň, z etapy na etapu. Predbežne mám v pláne, že prvých desať etáp, vrátane jednej časovky, pôjdem nadoraz. Ak by som bol v tom čase do 20. miesta v celkovom poradí a necítil sa unavený, pokúsim sa toto umiestenie zlepšiť. Na druhej strane, ak by som mal byť veľmi unavený, tak by som asi bral alternatívu pokúsiť sa o individuálny úspech v etape aj za cenu toho, že by som raz-dvakrát prišiel do cieľa aj s hodinovou stratou.
Kto je vašim favoritom na celkové prvenstvo?
Veľmi vysoko budú umiestení Austrálčan Cadel Ewans (Silence-Lotto), Talian Cunego (Lampre), Španiel Alejandro Valverde (Caisse d’Espargne), Rus Denis Menšov (Rabobank) a ďalší Španiel Carlos Sastre (CSC).
Na internetovej stránke Liquigasu je úvaha, že by ste mali zabojovať o biely dres, určený pre najlepšieho najmladšieho pretekára.
To sa pekne číta, asi je to reakcia na moje prvenstvo na Okolo Švajčiarska. Ale všetko záleží na tom, ako sa mi bude dariť po prvých desiatich dňoch. Nosiť dres vedúceho pretekára v hociktorej súťaži je veľmi prestížna záležitosť, ktorá je aj výrazne medializovaná, najmä prostredníctvom Eurosportu.
Kúsok torty som si dal, ale žiadne „vepřo-knedlo-zelo“ alebo podobné české jedlá neboli.
Nemôžem si dovoliť niekoľko dní pred štartom Tour zmeniť stravovací režim a pre hlúposti stratiť koncentráciu na dôležité preteky.
Roman Kreuziger víťaz Okolo Švajčiarska