LONDÝN. Tom je chlapec ako množstvo ostatných, no v Británii ho majú už takmer za hrdinu. Ako 14-ročný sa kvalifikoval na olympijské hry do Pekingu. Bude tam najmladším súťažiacim.
Vyrastal v Plymouthe. Prvý raz si skočil do bazéna ako sedemročný. „Videl som to na kúpalisku a na druhý deň ma tam otec vzal,“ povedal Daley pre BBC. Naplno sa športu začal venovať o pol roka neskôr.
Skákanie ho rýchlo nadchlo. Povyhrával, čo sa dalo. Ako desaťročný zvíťazil na juniorských majstrovstvách sveta, kde zdolal aj o osem rokov starších súperov. Začiatkom tohto roka začal pretekať na seniorských súťažiach. Zdalo by sa, že v konkurencii skúsených pretekárov bude len do počtu. Omyl. Vo februári na Svetovom pohári skončil siedmy. Osem prvých malo Peking istý.
„Som z toho úplne vedľa. Nemôžem uveriť, že sa mi to podarilo,“ radoval sa po súťaži. Ešte väčšie prekvapenie pripravil o pár mesiacov neskôr, keď vyhral seniorské majstrovstvá Európy v Eindhovene.
Hlavnou disciplínou mladého majstra je skok z 10-metrovej veže. Jeho športovým vzorom je Leon Taylor. Britský skokan do vody, strieborný z Atén 2004. No Daley obdivuje aj cyklistu Lancea Armstronga. Mimo súťaže ho spoznáte podľa toho, že si rád dá gumových medvedíkov.
Najmladší mal 33 kíl
BRATISLAVA. Britský skokan do vody Tom Daley nebude najmladším účastníkom v dejinách olympijských hier. Dokonca ani víťazom, keby sa v Pekingu postaral o senzáciu. História eviduje minimálne štyroch mladších.
Meno úplne najmladšieho je neznáme. Spory sa vedú dokonca aj o jeho vek. Vie sa len, koľko vážil: 33 kg. Príbeh má totiž 108 rokov.
Na parížskej olympiáde 1900 vyhrali veslársku súťaž dvojíc s kormidelníkom Holanďania Antoine F. Brandt a Roelof Klein. V rozjazde bol s nimi ako bežne na kormidelníckom poste Hermanus G. Brockman. Prehrali však o niekoľko dĺžok s francúzskou loďou, v ktorej sedel chlapec, ktorý vraj nevážil viac ako 25 kg. A tak na finále podľa zásady „čím menšia hmotnosť, tým väčšia rýchlosť“ namiesto 60-kilogramového krajana vzali o 27 kg ľahšieho chlapca. A vyhrali.
V eufórii sa však zabudli spýtať na meno. Len sa s ním odfotografovali. Niektorí historici tvrdia, že mal iba 7 rokov, ale Holanďan Bijkerk práve na základe snímky odhaduje jeho vek na dvanásť až štrnásť.
O najmladšej ženskej víťazke OH nie sú spory: je ňou americká skokanka do vody Marjorie Gestringová, ktorá vo chvíli triumfu z trojmetrovej dosky na berlínskej olympiáde 1936 mala 13 rokov a 268 dní.
Olympijská charta nestanovuje pre účastníkov Hier nijaké vekové obmedzenie. V paragrafe 43 pripúšťa, že vekový limit zo zdravotných dôvodov môžu určiť medzinárodné športové federácie. A niektoré toto právo aj využívajú.
Platí to už aj o skokoch do vody: podmienkou je dovŕšiť 14 rokov do konca olympijského roka. V šerme je limit 13 rokov, v boxe 17, v jazdectve 18, na olympijský maratón či chôdzu na 50 km možno atléta prihlásiť až po dvadsiatke.
Fenomenálna rumunská gymnastka Nadia Comaneciová mala v čase OH 1976 v Montreale, na ktorých získala tri zlaté, iba 14 rokov. Neskôr však federácia zdvihla vekový limit pre ženy na pätnásť a po Pekingu vstúpi do platnosti rozhodnutie FIG o podmienke šestnástich rokov. „Mojím snom je zdvihnúť limit na osemnásť,“ vyhlásil gymnastický šéf Bruno Grandi.
V širšom zozname najmladších figuruje aj Slovák: Michal Martikán. Keď pred 12 rokmi vyhral v Atlante, mal iba 17 rokov a dodnes je najmladším víťazom OH vo vodnom slalome.
Marián Šimo
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: sb