BRATISLAVA. Neverte nikomu, kto k vám bude chcieť prísť, pretože sa zavádza euro a ponúkne vám pomoc či nejakú službu. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o podvodníka. Takouto radou Prezídia Policajného zboru by sa mali riadiť občania, aby sa vyhli tomu, že im podvodníci ukradnú všetky doma uložené úspory.
Páchateľov ešte nechytili
Od decembra policajti zaznamenali dva prípady, keď podvodník, aby okradol starších ľudí, využil ako zámienku prechod na euro. Prvý sa stal koncom vlaňajšieho roka v Behinciach, druhý tento rok v apríli v Šoporni. V obidvoch prípadoch páchateľov ešte nechytili.
Nateraz nízky počet neznamená, že by si podvodníci takúto príležitosť nechali ujsť. Ako upozorňujú hovorcovia viacerých krajských policajných riaditeľstiev, každá zámienka je im popri tých zaužívaných o odpočte elektriny, plynu či rozmieňaní veľkých bankoviek dobrá. Účelom je dostať sa starším ľuďom do domu, vymámiť z nich, aké veľké majú úspory a zistiť, kde ich v byte či v dome ukrývajú. A pri najmenšej nepozornosti domácich peniaze zobrať.
Zamieňať budú len banky
¶Popri bežných radách, ako je nevpúšťať neznámych ľudí k sebe domov, polícia, ako aj iné inštitúcie vo vzťahu k euru upozorňujú na ďalšie fakty, ktorých poznanie by malo viesť k predchádzaniu podvodom.
Výmenu za eurá budú môcť robiť len banky – Národná banka Slovenska a všetky ostatné komerčné banky a bude to zdarma. „V tomto procese nebudú aktívne zohrávať úlohu žiadne iné organizácie, samosprávy, mestské úrady, kraje či starostovia,“ hovorí splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát.
Bez sprostredkovateľov
Kompetentní upozorňujú, že žiadna z bánk nebude do domácností posielať sprostredkovateľov, ktorí by mali vymieňať peniaze alebo zbierať informácie od občanov. Nikto nemusí nahlasovať údaje o úsporách, sériové čísla bankoviek ani plány, kedy a koľko peňazí si pôjde vymeniť. „Akékoľvek takéto požiadavky musia byť pre občanov automaticky podozrivé,“ upozorňuje splnomocnenec vlády.
Možné scenáre
Behince, okres Topoľčany
“Poslal ma starosta obce. Z dôvodu prechodu na euro si zrátajte všetky peniaze, ktoré máte doma.“ Na základe tejto výhovorky podvodník okradol starenku o 91-tisíc korún. Keď ho pani pozvala dovnútra, zhabal na stole vyložené peniaze a ušiel.
Šoporňa, okres Galanta
“Starosta obce ma poslal skontrolovať sériové čísla bankoviek v súvislosti s prechodom na euro.“ Keď podvodník „prekontroloval“ sériové čísla, videl, kde si staršia pani peniaze uložila, poslal ju prekontrolovať domáce spotrebiče a úspory ukradol.
Zdroj: polícia
O pár dní určia kurz
Oficiálny kurz, podľa ktorého sa budú slovenské koruny prepočítavať na eurá, majú stanoviť 8. júla.
Konverzný kurz, podľa ktorého budú na Slovensku banky vymieňať slovenské koruny pri prechode na euro, určí Rada Európskej únie. Očakáva sa, že sa tak stane už ôsmeho júla.
S výškou konverzného kurzu, ako uvádza oficiálna stránka www.euromena.sk, musia súhlasiť všetky krajiny eurozóny, ako aj Slovensko. Návrh na určenie podáva Európska komisia. Konverzný kurz stanovia ako koeficient so šiestimi platnými číslicami – dve pred desatinnou čiarkou a štyri desatinné miesta. Hoci ho oznámia už teraz v lete, účinný bude až od 1. januára 2009. Ak niekto dovtedy bude chcieť kupovať alebo predávať eurá, platný bude trhový kurz.
(ht)
Balíčky zjednodušia štart
Od decembra bude môcť každý získať prvý, takzvaný štartovací balíček. Za slovenské koruny dostanete prvé euromince.
S prvými eurami, s ktorými sa občania Slovenska môžu stretnúť v rámci štátom organizovaných aktivít, sú takzvané štartovacie balíčky. Od prvého decembra tohto roka si ich bude možné kúpiť na pošte a v bankách. Balíčky budú mať hodnotu päťsto slovenských korún a občania za ne dostanú toľko euro, koľko to bude vychádzať podľa oficiálneho konverzného kurzu.
„Nejde o výmenu, ale kúpu,“ hovorí splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Igor Barát. A to napriek tomu, že za získanie balíčka občan nezaplatí nič navyše. V balíčku totiž už budú slovenské euromince vyrobené v Kremnici. Hoci ich občan kúpi v decembri, ako oficiálne platidlo ich bude možné použiť až po Silvestri. Cieľom je, aby sa občania s novou menou mohli vopred oboznámiť.
Štartovacie balíčky podľa Baráta využili pri prechode na euro všetky krajiny, ktoré zaviedli jednotnú európsku menu. Na trh sa dostane zhruba 1,2 milióna štartovacích balíčkov.
(ht)