PCHJONGJANG, TEL AVIV. Bushova os zla sa pomaly rozpadáva. Po Iraku sa „spamätala“ aj Severná Kórea.
VIDEO Reuters - Severná Kórea zničila reaktor:
Po mesiacoch vyjednávaní najskôr vo štvrtok odovzdala správu o stave svojich jadrových zariadení a včera za účasti svetových médií zvrhla (za americké doláre) chladiacu vežu reaktora v komplexe Jongbjon.
Režim Kim Čongila tam mal podľa Američanov pracovať na výrobe jadrovej bomby.
Symbolické gesto
Hoci severokórejská správa nie je kompletná a zhodenie chladiacej veže je podľa odborníkov viacmenej symbolickým aktom bez reálneho dosahu na schopnosť obohacovať plutónium, Bushova administratíva už ohlásila, že komunistickú Kóreu vymaže zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus.
Takisto zruší aj niektoré ekonomické sankcie. Mohlo by to znamenať, že do krajiny konečne príde viac jedla a paliva.
Bushov obrat v prístupe k Pchjongjangu označujú americké médiá za víťazstvo umiernených v jeho administratíve.
Takzvaní jastrabi v prezidentovom okolí sa totiž vôbec netaja, že sa im jeho postup nepáči.
„Je to veľmi, veľmi smutný deň. Myslím, že Bush uveril Condi (Riceovej), keď mu povedala, že presvedčí Severnú Kóreu, aby sa vzdala jadrových zbraní. Ale nemyslím si, že sa to stane,“ povedal pre New York Times bývalý americký veľvyslanec pri OSN John Bolton.
Bolton a viacerí ďalší upozorňujú, že Severokórejčania nepovedali o svojom programe zďaleka všetko a navyše správu odovzdali o pol roka neskôr ako sa zaviazali.
S kým spolupracovali
Americké médiá tvrdia, že dokument neobsahuje informácie o veľmi zásadnej veci: o tom, ako sa Pchjongjang podelil o svoje skúsenosti a vedomosti pri výrobe jadrovej bomby s ostatným svetom.
Je zrejmé, že Ameriku zaujíma hlavne „nukleárna spolupráca“ s Iránom či so Sýriou.
Severná Kórea pred dvomi rokmi šokovala svet, keď otestovala jadrovú zbraň.
Špionážne služby sa domnievajú, že Severokórejčania by ich mohli vyrobiť asi šesť až osem.
Okamžite sa začali vyjednávania o zastavení jadrového programu a komunistická diktatúra pritlačená hladom a zúfalým nedostatkom základných potrieb, začala pomaly odhaľovať svoje jadrové tajomstvá.
O úprimnosti Pchjongjangu sa vedú spory. Viacerí analytici sú presvedčení, že len zavádza. Aj najnovšiu správu ešte musia preveriť.
Inšpekcie sa nekončia
Na včerajšie zbúranie chladiacej veže sa dá pozerať ako na prázdne gesto.
Postaviť novú chladiacu vežu nie je problém, dôležité je, či v Jongbjone skutočne zničili, alebo len odpojili citlivé zariadenia.
Pchjongjang navyše musí súhlasiť s ďalšími inšpekciami, aj s ďalším dokazovaním, že už nepredstavuje hrozbu pre svoje okolie.
Americký denník USA Today napísal, že Pchjongjang sa z podozrení „nevyvlečie“ tak skoro. Mohlo by to zabrať ešte aj jedno funkčné obdobie nového amerického prezidenta.
Otázka, či je po včerajšku svet bezpečnejší, tak môže byť predčasná a zbytočná.
Proces sa nekončí
Zničenie 20 metrovej chladiacej veže pred televíznymi kamerami je významným gestom, nedokazuje však úplne zničenie jadrových zariadení, v ktorých by sa mohli vyrábať nebezpečné zbrane. Prídu ďalšie inšpekcie.
Stále nie je jasné, čo urobil Pchjongjang s vyrobeným plutóniom a s kým na jadrovom programe spolupracoval.