Portugalský fešák Cristiano Ronaldo síce chvíľu niečo hral, ale vo štvrťfinále futbalových majstrovstiev Európy proti Nemcom sa prechádzal ako primabalerína čakajúca výhodnú ponuku na sobáš.
BRATISLAVA. Francúzske útočné eso Thierry Henry „vyniklo“ v bezvýraznom mužstve hviezd. Nechcel sa hýbať, hral bez iskry, ako všetci z mužstva posledných finalistov majstrovstiev sveta.
Tréner Domenech ho v prvom zápase (0:0 proti Rumunsku) ani nepostavil. Verejnosť si útočníka Barcelony vypýtala.
Kouč, tiež žiadna výrazná osobnosť, podľahol. Urobil zle. Henry aj v španielskej Primera División viac zohrieval lavičku náhradníkov ako hral.
V dvoch stretnutiach EURO (proti Holandsku 1:4, Taliansku 0:2) sa na hrote skôr ponevieral akoby si zmysluplne hľadal miesto. Smerom k bránke vystrelil deväť ráz, jedenkrát ju trafil. Bol z toho gól, ale nebol Francúzom nič platný.
Prihrával päťdesiatkrát s veľmi priemernou 70-percentnou úspešnosťou. Pasy od obrancu Evru zle spracovával, radšej ich ihneď posunul spoluhráčovi.
Luca Toni
Tréner Roberto Donadoni ho nechal vytrápiť sa do nemoty. Odohral kompletných 390 minút Talianov. Napriek tomu, že sa strelcovi Bayernu Mníchov (24 bundesligových gólov) očividne nedarilo, kouč sa spoliehal na zázrak.
Stal sa iba raz. Francúz Abidal Toniho v čistej šanci fauloval, Pirlo dal gól z penalty. Odborníci vyčítali francúzskemu obrancovi netaktické myslenie:
Mal ho nechať, aj tak by nedal. Nemýlili sa. Toni by na EURO nepremenil azda ani keby stál meter pred prázdnou bránkou.
Mal katastrofálnu 50-percentnú úspešnosť prihrávok.
Na bránku vystrelil dvanásť ráz. Väčšinou po zemi a úplne vedľa. Občas mal aj smolu. Vynikal rozhadzovaním rúk a chytaním sa za hlavu. V hereckom umení bol dobrý.
Vo štvrťfinále proti Francúzom mohol rozhodnúť. To by však nesmel mať periférne videnie zo zeme vylezeného krta. Vo futbalovej hantírke: zožral Grossovi loptu do čistej šance.
Petr Čech
Na čiare stále vynikajúci s obdivuhodným reflexom. Pri vybiehaní mal však vážne problémy. Čechom niektorými zákrokmi ešte zachránil výhru so Švajčiarskom.
Proti Turkom však urobil za stavu 2:1 pre svoj tím osudovú chybu. Ľahká centrovaná lopta mu vypadla z rúk priamo na nohu Kahveciho. Čech poslal Čechov domov.
Za svoj postoj po zápase by si však zaslúžil cenu fair play. Neskryl sa do myšacej diery, ale otvorene o zlom zákroku hovoril:
„Chcel som loptu vyrážať, potom som rozhodnutie zmenil. Bol to môj gól,“ potvrdil futbalový zákon, najmä brankársky. Futbalista nesmie prvú myšlienku meniť.
Na EURO zhoreli hneď traja velikáni v bránke. Okrem Čecha aj Grék Nikopolidis a Turek Recber Rüstü.
Cristiano Ronaldo
Začal dobre, ako celé Portugalsko. V Manchestri ho odnaučili teatrálnym gestám. V Ženeve a Bazileji sprvoti bez problémov znášal ostrejšie zákroky. Proti Nemcom začal byť vo štvrťfinále zrazu precitlivelý.
Úplne sa vytratil z ihriska, keď ho tím najviac potreboval. Iste mu neprospeli ani špekulácie, či je ešte hráčom Manchestru, alebo už Realu Madrid.
Až do štvrťfinálových bojov šampionátu v Rakúsku a Švajčiarsku prvý kandidát na titul najlepšieho futbalistu sveta si pokazil povesť. Už v skupine nehral až tak dobre, ale fanúšikovia mu odpustili. Fintičky ukázal, góly vypracoval, Čechom jeden dal. Vo štvrťfinále proti Nemecku to však bol futbalista nikto.
Raymond Domenech
Najsmiešnejším trénerom bol nesporne Francúz Raymond Domenech. Povesť si zachoval aj po šampionáte. Trepal o dobrej hre svojho mužstva a prísľube na MS 2010. Francúzi skončili v skupine poslední s jedným bodom a skóre 1:6.
Päťdesiatšesťročný muž štylizujúci sa do pózy seladóna potom už iba mlel o svojom nastávajúcom sobáši.
Nevyznamenali sa ani slávni hráči minulosti. Prevzali špičkové svetové tímy v mladom veku, bez skúseností. Talian Donadoni (44) koučoval pred reprezentáciou bez úspechu iba niekoľko menších klubov, naposledy Livorno. Holanďan Van Basten (43) iba béčko Ajaxu. Obaja urobili odlišné chyby.
Donadonimu sa podarilo zázračne zostaviť rozpadnutú obranu, ale tvrdohlavo lipol na nezáživnom futbale - v útoku všetko na Toniho.
Hoci je Del Piero už starší, je hráčom rozhodujúceho okamihu. Šancu prakticky nedostal. Na penalty postavil Di Nataleho, ktorý si simulovaním znepriatelil celý štadión.
Van Basten sa spoliehal iba na atraktívny, ofenzívny futbal. Keď ho Rusi Holanďanom nedovolili, zostal bezradný.
Sedel mĺkvo na lavičke spôsobom: staň sa, čo sa má stať. Úplne zabudol, že do moderného futbalu patrí aj defenzíva.
Ostatní
Do jedenástky nešťastníkov sme zaradili predovšetkým Francúzov a niektoré ďalšie hviezdy. Nevyberali sme medzi neznámymi hráčmi.
Čech iste nie je najhorší brankár šampionátu, ani C. Ronaldo (bol v našej naj jedenástke po základnej časti) zlý stredopoliar. Sú to však futbalisti, od ktorých sa očakáva veľa, viac ako od ostatních.
Zlyhali francúzske obranné stĺpy Abidal a Thuram. Perrotta, keď ho bolo najviac treba, ani len približne nenahradil Pirla. Mutu sóloval. Využil síce chybu Zambrottu na gól, ale potom dosť ľahkomyselne zahodil penaltu.
Veľa sa očakávalo od Maloudu, mal byť tvorcom namiesto Zidana. Nehral nič. Z Francúzov hral ako-tak iba Franck Ribéry.
Línia medzi prepadákom a úspechom bola niekedy veľmi tenká.
Nemec Philipp Lahm bránil proti Turkom na pätorku. V poslednej minúte však dal gól, ktorý rozhodol o postupe Nemcov.
Kliknite - obrázok zväčšíte.