BRATISLAVA. Arda Turan, Jurij Žirkov. Pred majstrovstvami Európy to boli pre väčšinu futbalových fanúšikov úplne neznáme mená, ktoré mohli patriť rovnako hráčom bedmintonu, cyklistickým pretekárom, ako i futbalistom. Samozrejme, „cé“ je správne. Šampionát nám po skončení základnej časti predstavuje nových futbalistov. V semifinále však môžu zažiariť osvedčené hviezdy spomedzi Španielov či Nemcov.
Príjemné prekvapenie pripravila nedocenená ruská liga. Na turnaji je v 23-člennom kádri iba jediný legionár, Ivan Sajenko hrá v Norimbergu. Ostatní hráči sú z domácej súťaže.
A to Rusi nie sú tímom jedného muža. Ich výkon je veľmi organizovaný, kolektívny. Mozaiku výborného futbalového zážitku netvorí len vyčnievajúci Aršavin. Neodmysliteľne ho dopĺňajú Žirkov, Zyrianov či Pavľučenko. Všetko hráči, ktorí vo štvrťfinále Holanďanom hrozili gólom. No najmä bavili divákov.
Jurij Žirkov
Ľavý stredopoliar, ktorého nájdete častejšie pred bránou súpera, ako na svojom stabilnom mieste v zostave. Má iba 24 rokov, dalo by sa povedať, že je „futbalové ucho“. Mladík. Rýchlosťou a nápaditými akciami pripomína skúseného hráča. V minulej sezóne jeho gól do siete Hamburgu označil magazín Goal za najkrajší v Pohári UEFA.
Gól je dôkazom, ako bleskovo a efektne si dokáže osamotený hráč poradiť s celým súperovým tímom. Rýchlo a nanajvýš elegantne zložil futbalistov Hamburgu. Súper si pri jeho sólovom behu z polovice ihriska do lopty ani neťukol. Ruskí futbalisti sú plní prekvapení.
Cesc Fabregas
Španieli majú na rozdiel od Rusov vyvážený tím. Zastúpený na každom poste dvomi spoľahlivými hráčmi. Španielsky tréner si nemusí robiť starosti, že by mu zo zostavy niekto vypadol. Na majstrovstvách sú bez prehry. Ako jediní.
Zaslúžil sa o to aj Fabregas. Jeho krstné meno je Francesc, ale Barcelončan radšej počuje na skrátené Cesc. Sympaťák žiadny rozhovor neodmietne. Reportérom z rodnej krajiny vždy najskôr odpovie v rodnej katalánčine, až potom sa zopakuje aj v španielčine.
Na EURO už jeden gól Rusom dal. V základnej skupine v nadstavenom čase dorazil loptu do odkrytej bránky. Lacný gól. Stredopoliar Arsenalu je dušou mužstva, zahráva väčšinu priamych kopov, rozohráva rohové kopy, útočníkom stále posiela loptu do šancí. Svoj tím podržal i vo štvrťfinále s Talianskom. V penaltovom rozstrele, ktorý bol pre Španielov vždy osudový - neúspešný, rozjasal fanúšikov. Dal rozhodujúci gól.
Arda Turan
Jeden z najväčších objavov turnaja treba hľadať v tureckom výbere. Dvadsaťjedenročný stredopoliar Arda Turan má nemalú zásluhu na tom, že jeho tím až trikrát dokázal zvrátiť nepriaznivý zápas. Postup do finále nie je z ríše divov, i keď to nebude nič jednoduché.
Pred turnajom mal byť lídrom mužstva kapitán Emre Belözoglu. Lenže ten sa hneď na začiatku zranil. Mala to byť rana. Všetko je naopak.
Namiesto Emreho hrá Arda, a treba povedať, že skvele. V zápase so Švajčiarmi dal z dobrých 20 metrov gól, ktorý udržal jeho tím v boji o postup. Proti Čechom zohral hádam ešte dôležitejšiu rolu. Prvým gólom v 75. minúte odštartoval nápor, ktorý zlomil súpera.
Tréner Fatih Terim si ho oprávnene pochvaľuje. Pripomína mu vraj Hagiho, bývalého skvelého rumunského hráča. Postup nie je len dielom Ardu. Uznanie si po sľubných výkonoch zaslúžia aj 25-ročný Hamit Altintop a o rok starší Sanli Tuncay.
Bastian Schweinsteiger
Po 12 rokoch môžu európsky titul získať Nemci. Tím Joachima Löwa poctivo prechádza turnajom. V jeho zostave sú tiež hlavne osvedčení borci.
Za pozornosť stojí Bastian Schweinsteiger. Proti Portugalcom hral ako o život. Jeden gól dal, dva ďalšie vypracoval.
V základnej skupine sa pritom predviedol škaredým gestom. Udrel do tváre Chorváta Jerka Leka. Pre neférové gesto dostal stop na jedno stretnutie. Nenápadnými, no o to viac platnými hráčmi sú obrancovia Lahm a Mertesacker.