PRAHA, BRATISLAVA. Českí pacienti a cestujúci to dnes bez väčšej dávky trpezlivosti nemusia zvládnuť. Lekárov v ambulanciách nenájdu a vo veľkých mestách sa na hodinu budú musieť spoľahnúť na vlastné nohy. Odborári sa na protest proti reformám vlády premiéra Mirka Topolánka rozhodli uskutočniť štrajk. Údajne najväčší od novembra 1989.
Zatiaľ čo šoféri autobusov a trolejbusov v Ostrave, Opave či Plzni odstavia svoje vozidlá len na hodinu medzi trinástou a štrnástou poobede, lekári a zdravotníci budú štrajkovať celý deň. Vo väčšine zdravotných zariadení bude fungovať iba pohotovosť.
Celonárodný štrajk podporia aj tisíce zamestnancov železničnej spoločnosti České dráhy, Českej pošty a aj učitelia základných a stredných škôl. Kým oni sa do štrajku zapoja len symbolicky, stužkou na oblečení či petičnými hárkami prácu na hodinu preruší asi 30tisíc členov odborárskej organizácie Kovo a stroje sa zastavia aj v mladoboleslavskej Škodovke.
Odbory takto protestujú proti zdravotnej a dôchodkovej reforme, ktoré pripravuje vláda. „Je to celkom isto politicky motivovaná akcia,“ povedal denníku MF Dnes český minister zdravotníctva Tomáš Julínek z Topolánkovej ODS.
Minister reformu odložil
Práve Julínkova reforma zdravotníctva je najväčším tŕňom v oku odborov. Tým prekáža, že univerzitná nemocnica, garant výchovy medikov, by sa mala transformovať na akciovku. Nesúhlasia tiež s plánovanou privatizáciou zdravotných poisťovní.
Minister už po tlaku opozície aj koaličných partnerov na začiatku júna reformu odložil. Zamedzenie prevodu fakultných nemocníc na akciovky garantoval aj Mirek Topolánek.
Do parlamentu nakoniec Julínek predložil len najmenej sporný návrh zákona o zdravotných službách.
Železničiarom, ktorí sa ešte včera večer rozhodovali, či sa do štrajku zapoja len pasívne, alebo tiež na hodinu odstavia vlaky, prekáža zase reforma verejných financií a dôchodkov.
Odbory sú si podľa hovorkyne Českomoravskej konfederácie odborových zväzov (ČMKOS) Jany Kašparovej vedomé toho, že ozdravenie verejných financií je nutné a neželajú si ďalšie zadlžovanie štátu. „Táto reforma ho podľa analýz ČMKOS bohužiaľ nerieši,“ citovali Kašparovú Hospodárske noviny.
Odborom chýba vážnosť
Premiér Topolánek si myslí, že odbory v Česku sú úzko prepojené na opozičnú stranu ČSSD. Senátor sociálnej demokracie Milan Štěch vedie ČMKOS.
Od štrajku sa preto napríklad dištancovala Kresťanská odborová koalícia. „Považujeme ho za predvolebnú propagandu sociálnej demokracie,“ povedal Lidovým novinám prezident koalície Alois Anton.
„Bude to len šaškáreň českých odborov, ktoré sú akýmsi pohrobkom bývalej ROH. Nemyslím si, že to ľudí nejako zvlášť osloví,“ povedal SME český politológ Bohumil Doležal.
Čo prekáža odborárom?
Kabinet Mirka Topolánka podľa odborov prijal opatrenia, ktoré znížili platy v školstve, zdravotníctve a vo verejnej sfére.
Vláda iba znížila dane ľuďom s vysokým príjmom a zdražila ceny tovarov a služieb, čo pocítia rodiny s deťmi a dôchodcovia.
Reforma zdravotníctva má transformovať nemocnice na akciové spoločnosti a privatizovať zdravotné poisťovne.
Dôchodková reforma zvýši vek odchodu do penzie na 65 rokov. Výška dôchodku nedosiahne ani 30 percent priemernej mzdy.