BRATISLAVA. Preteky o to, kto je vo vládnej koalícii viac sociálny, zrejme najprv povedú k zmenám v dôchodkoch. Vedenie ministerstva práce ohlásilo niekoľko zmien v dôchodkovom systéme.
Preteky odštartovalo HZDS. V máji oznámilo, že navrhne, aby v prechodnom období po zavedení eura na Slovensku dôchodcovia dostávali namiesto vianočného príspevku ďalší, takzvaný trinásty dôchodok.
Pôvodne tento príspevok mal byť nepravidelnou dávkou na prilepšenie. Vláda sa zaviazala, že ju navrhne poskytnúť „na zmiernenie sociálnej situácie“ starobných a invalidných dôchodcov. Z jedného prípadu sa však pomaly stalo pravidlo a to by malo byť potvrdené aj zákonom.
Ministerka práce Viera Tomanová zo Smeru na rozdiel od HZDS nehovorí o prechodnom období, ale o tom, že už v roku 2010 by vianočný príspevok mohol byť ďalším dôchodkom, takže by podľa všetkého šlo o časovo neobmedzené opatrenie.
Namiesto príspevku riadny dôchodok
Takáto zmena by pre niektorých dôchodcov znamenala istotu príjmu navyše. Štátny tajomník ministerstva Peter Sika z HZDS povedal, že priznanie dávky „nebude podliehať politickým rozhodnutiam, ale občania na ňu budú mať zákonný nárok.“ Stranu podľa neho teší, že Smer si návrh osvojil.
Ktorých dôchodcov by sa to týkalo, však ešte nie je jasné. Ako-tak isté je len to, že výška tejto dávky by sa mala vypočítavať aj na princípe zásluhovosti, povedala Barbora Petrová z mediálneho oddelenia ministerstva.
Smer a HZDS sú v podstate zajedno v tom, čo treba urobiť. Realizácia stojí iba na možnostiach štátneho rozpočtu.
Premiér a predseda Smeru Robert Fico povedal, že „sú rôzne veľmi konkrétne návrhy, ale nemôžeme s nimi prísť dovtedy, pokiaľ nevieme, či nám to finančná situácia umožní. Ale určite prídeme s ďalším rozšírením prvkov sociálneho štátu aj v roku 2009.“
Opozícia môže len súhlasiť
Opozícia v týchto pretekoch nemá takmer žiadnu šancu.
Keď Iveta Radičová z SDKÚ navrhla, aby sa valorizácia dôchodkov presunula z júla na január, Tomanová to označila za farizejstvo, pretože rovnaký návrh obsahuje návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý ministerstvo pripravilo.
Podstatnou zmenou má byť aj ďalšie obmedzenie nároku na predčasný dôchodok, pretože dnešný stav neúmerne zaťažuje rozpočet Sociálnej poisťovne.
„Akékoľvek zmeny sa však musia dotýkať nových predčasných dôchodcov, pričom nemôžu zasahovať do výplaty už priznaných dôchodkových dávok. Zrušenie predčasného dôchodku si zrejme bude vyžadovať politickú dohodu, ku ktorej zatiaľ neprišlo,“ povedal Sika.