BRATISLAVA. Ak podpíšete zmluvu o spotrebiteľskom úvere, na ktorú sa vzťahujú limity uvedené vo vládnom nariadení, no napriek tomu odplata, ktorú od vás veriteľ za poskytnutie úveru požaduje, prekračuje stanovený strop, je zmluva v častiach, v ktorých odporuje vládnemu nariadeniu, neplatná. Vyplýva to zo znenia zákona o spotrebiteľských úveroch. Podľa Jany Drgoncovej z informačného a spotrebiteľského združenia Infospot pritom nie je podstatné to, či záujemca zmluvu o spotrebiteľskom úvere dobrovoľne podpísal a o nákladoch, ktoré sú s ním spojené, vopred vedel a podpisom zmluvy s nimi súhlasil. Platí, že veriteľ mu spotrebiteľský úver s úrokmi a poplatkami, ktoré sú vyššie, ako povoľuje vládny limit uvedený v právnom predpise, nemal ponúknuť.
Erika Hlohovská z tlačového oddelenia ministerstva financií však upozorňuje, že ten, kto sa cíti byť zmluvou o spotrebiteľskom úvere dotknutý, sa musí neplatnosti príslušného ustanovenia v zmluve najskôr dovolať.
Ústredný portál verejnej správy (www.portal.gov.sk) spotrebiteľovi radí, že takéto dovolanie by mal urobiť, z hľadiska právnej istoty, písomne, v prípade poštovej zásielky mu odporúča odoslať ho formou doporučeného listu s doručenkou.
„Ak sa niektorá zmluvná strana dovolá na súde, že bol limit porušený, dochádza k relatívnej neplatnosti zmluvy o V zmluve má byť
výška a mena úveru,
konečná splatnosť úveru,
RPMN, pri variabilnej ročnej úrokovej sadzbe podmienky jej zmeny aj index či referenčná sadzba, ktoré sa vzťahujú na pôvodnú variabilnú RPMN,
priemerná hodnota RPMN na úver platná k podpisu zmluvy,
výška, počet a termíny splátok istiny, úrokov a poplatkov,
výpočet nákladov, ktoré nie sú v RPMN, s uvedením ich výšky, spôsobu výpočtu či odhadu.
Autor: den