Vladimir Vojnovič: Moskva 2042
Slovart, preklad Ján Štrasser.
Moskva 2042 je satirický román-antiutópia, veselá paródia, ktorej dej sa odohráva v budúcnosti, v strede 21. storočia, v bláznivo „marxistickom“ svete. Hrdinom románu je spisovateľ-emigrant, ktorý náhle dostane možnosť cestovať v čase a odletieť do Moskvy roku 2042, kde v tom čase je už vybudovaný komunizmus a kde sa on v konečnom dôsledku stane postavou a organizátorom novej revolúcie.
Vladimír Vojnovič (1932) sa od roku 1966 zúčastňoval v práci hnutia na obranu ľudských práv. Od roku 1968 bol za túto činnosť a za „nepriaznivé“ zobrazovanie sovietskej skutočnosti v románe Život a neobyčajné dobrodružstvá vojaka Ivana Čonkina prenasledovaný a stal sa disidentom, v decembri 1980 ho prinútili emigrovať. Žil v Nemecku a v USA. Za hranicami okrem Čonkina vydal knihy Prostredníctvom vzájomnej korešpondencie, Ivankiáda, Moskva 2042, Antisovietsky Sovietsky zväz, hry Tribunál a Fiktívne manželstvo, poviedky, fejtóny, rozprávky a verše.
Stephen J. Cannel: Vertikálna rakva
Slovenský spisovateľ.
V dosiaľ najnáročnejšom prípade detektíva Scullyho sa príslušníci špeciálnych zásahových jednotiek ocitajú na opačných stranách. Scullymu nedajú spávať najmä nejasnosti okolo osoby pomäteného Vincenta Smileyho, ktorý mu zabil priateľa a sám nakoniec zahynul v ohni. Ako sa dostal k arzenálu zbraní a výbušnín, prečo bol oblečený v nepriestrelnom odeve a načo si budoval v dome protiletecký kryt? Hoci politické tlaky a inštrukcie nadriadených nútia Scullyho pátrať iným smerom, za pomoci partnerky Jo Brickhousovej zistí pozoruhodné fakty, ktoré v ňom oživia predchádzajúce podozrenia. Potvrdia ich aj balistické testy streliva použitého pri vraždách policajtov, pochádzajúceho zo skladov elitných tímov.
A tak sa Scully ocitá izolovaný vo vojne dvoch proti sebe bojujúcich agentúr, v ktorej je nútený ohroziť aj životy svojich najbližších, ak má odhaliť šokujúcu pravdu.
Rumpli: V znamení Hovna
Slovart
Autor, celým menom Jaroslav Rumpli, vstúpil do slovenskej literatúry v roku 1999 román Svet je trest. Jeho druhá kniha - V znamení Hovna - nie je román výrazný len názvom. Na slovenskej literárnej scéne spôsobí minimálne rozruch. Román tvoria paralelné príbehy troch protagonistov „z oboch strán smrti“. Jeden príbeh od narodenia rozpráva v prvej osobe samotný rozprávač, druhý „hrdina“, ktorého osudy sledujeme, dostal od autora meno Nula. Nomen Omen platí doslova. Tretím protagonistom, ktorý sa vlastne nikdy nenarodil, je Hombre. Symbolické meno naznačuje aj jeho funkciu v románe. Hombreho matka išla na potrat, a tak sa jeho život skončil skôr, ako sa začal. Svet spočiatku osamelo žijúceho „Človeka“ sa postupne zapĺňa tým, ako zo sveta živých (Nulu a rozprávača) navždy odchádzajú rôzne postavy.