TEL AVIV. Izrael začal včera pomaly uvoľňovať blokádu Gazy a do pásma vpustil viac nákladných áut s potravinami ako inokedy. O pár dní by podľa palestínskych zdrojov mohol dovoliť aj dovoz stavebného materiálu či priemyselného tovaru. To všetko je súčasťou dohody o prímerí medzi židovským štátom a Hamasom. Prímerie platí od štvrtka a viac–menej sa dodržiava.
Rodičia sú proti
Izrael sa tiež zaviazal, že otvorí hraničné priechody s pásmom Gazy, aby ešte viac uľahčil život Palestínčanom, postihnutým niekoľkomesačnou blokádou.
To sa však včera pokúsili na Najvyššom súde zvrátiť rodičia uneseného izraelského vojaka Gilada Šalita. Túto stredu uplynú dva roky odvtedy, čo Šalita uniesli. Jeho rodičia teraz doručili na súd podanie, v ktorom žiadali pozastaviť blokádu Gazy, pretože súčasťou dohody o prímerí nebolo oslobodenie ich syna.
Šalitovci tvrdia, že im to viackrát prisľúbili premiér Olmert aj minister obrany Ehud Barak. Chcú teda, aby Najvyšší súd politikom nariadil prímerie pozastaviť a donútil ich vysvetliť, prečo klamali. Vláda tvrdí, že súd nemá kompetencie zakázať diplomatickú dohodu so „zahraničným subjektom“.
Gilad Šalit a jeho rodina sa stali obeťami prímeria. Izraelské aj palestínske zdroje priznávajú, že o jeho prepustení rokujú. To však trvá mesiace.
Podľa najnovších informácií všetko môže opäť zlyhať na izraelskej neochote prepustiť 30 palestínskych väzňov zo zoznamu 450-tich, ktorý predložil Hamas.
Má ísť o najhorších teroristov a vrahov desiatok Izraelčanov. Židovský štát sa pri výmenách väzňov drží zásady, že neprepúšťa tých, čo majú na rukách krv jeho občanov.
Šalita by mohli previezť
Hamas v minulosti vyhlásil, že Šalita môže bez problémov zadržiavať aj ďalších desať rokov.
Práve toho sa boja jeho rodičia. Myslia si tiež, že keď Izrael otvorí pásmo Gazy, budú môcť únoscovia ich syna previezť na iné miesto v Gaze, či ho odtiaľ „vyviezť“ mimo palestínske územia.
Ešte minulý týždeň izraelský denník Haarec špekuloval, že Šalita prepustia na druhé výročie jeho únosu. Vraj by to malo poslúžiť ako záchrana premiérovi Olmertovi, ktorého v rovnaký deň čaká hlasovanie o rozpustení parlamentu. Mohlo by sa skončiť aj pádom jeho kabinetu.
Prímerie
platí od štvrtka, na pol roka,
Hamas zastaví ostreľovanie Izraela, Izrael akcie v pásme,
Izrael uvoľní reštrikcie na hraničných priechodoch,
ak sa prímerie osvedčí, o dva týždne sa začnú rokovania o otvorení najväčšieho hraničného priechodu Rafah,
Izrael tvrdí, že súčasťou dohody je aj osud vojaka Šalita, Hamas to popiera.