Parkovanie zdarma končí

Vďaka zmene zákona o miestnych daniach sa v niektorých mestách dalo a dá parkovať zadarmo. Samosprávy však hľadajú spôsob, ako prísť k peniazom za parkovné. Na jeho vyberanie zakladajú firmy alebo vyberajú „mýto“ za vstup do centra miest.

V niektorých mestách sa dá parkovať aj zadarmo. Onedlho to už zrejme nebude realita.V niektorých mestách sa dá parkovať aj zadarmo. Onedlho to už zrejme nebude realita. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)


BRATISLAVA. Trenčín či Košice vodiči milujú. Dôvod je jednoduchý, zatiaľ sa v nich neplatí za parkovanie na verejných parkoviskách a miestnych komunikáciách. Toto sa však zrejme zmení.

No nielen tieto dve mestá si uvedomujú, že ich rozpočty sú vďaka nevyberaniu alebo nedostatočnému vyberaniu parkovného o niekoľko miliónov ľahšie. Právne vákuum, ktoré v oblasti vyberania parkovného vzniklo minulý rok po novelizácii zákona o miestnych daniach, chcú nahradiť vlastným návrhom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samosprávne organizácie Združenie krajských miest K8, ZMOS a Únia miest Slovenska pripravili návrh, podľa ktorého by mohli i naďalej legálne vyberať poplatky za parkovanie. S vládou a kompetentnými ministerstvami už začali o návrhu rokovať. Legislatívny návrh by mohol nadobudnúť reálne kontúry na jeseň.

SkryťVypnúť reklamu

Mestá majú sľúbenú podporu

„Neformálne rokovania o našom návrhu už prebehli,“ povedal Marián Minarovič, generálny sekretár Únie miest Slovenska. Išlo však o neoficiálne stretnutia, Minarovič ich preto nechcel bližšie špecifikovať. Povedal akurát toľko, že existuje istá nádej na podporu návrhu samosprávy na novelizáciu zákona o pozemných komunikáciách.

Návrhom zákona samosprávne organizácie podľa primátora Trnavy Štefana Bošňáka sledujú to, žeby si obce a mestá mohli uplatniť vlastnícke právo k pozemkom, ako aj k častiam miestnych komunikácii, ktoré je nevyhnutné vyhradiť na dočasné parkovanie. Potom by mohli vyberať parkovné.

Tým by sa právny stav vrátil pred novelizáciu zákona o miestnych daniach. Na základe jej minuloročnej novely totiž samosprávy už nemôžu vyberať daň za dočasné parkovanie áut. Navrhovatelia novely vtedy argumentovali, že daň za dočasné parkovanie je len „dočasná“, a preto ju nie je možné spravovať ani vyberať.

SkryťVypnúť reklamu

Pre centrá veľkých miest a turisticky atraktívnych obcí, ktoré sú vystavené enormnému náporu áut, tak vznikol problém regulácie parkovania.

Ideálne riešenie neexistuje

Mestá nemožnosť vyberania parkovného riešili rôzne. Niektoré ho spočiatku ignorovali a parkovné vyberali naďalej. Iné ho zrušili - tento stav stále platí v Trenčíne a v Košiciach.

Vo východoslovenskej metropole by však podľa hovorkyne mesta Jany Geročovej mal tento týždeň prísť na rokovanie mestského zastupiteľstva návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), podľa ktorého by sa za parkovanie v centre mesta platila daň z parkovania. „Prvých 30 minút by malo byť zadarmo.“ Za zvyšný čas by sa platilo paušálne 80 korún a nebolo by rozhodujúce, či vodič parkuje hodinu alebo celý deň. Podľa Geročovej by teda malo ísť o klasický daňový výmer miestnej dane za zabranie verejného priestranstva. Daň má vyberať mestská polícia. Na parkovaní v centre mesta by tak mali ušetriť vodiči, ktorí v ňom budú parkovať celý deň. Mesto však stratí. Pri klasickom výbere poplatku za parkovanie by totiž vodiči za celodenné parkovanie zaplatili oveľa viac.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný prístup už zvolili v Trnave. „Schválili sme zaplatenie dane za vjazd a zotrvanie v historickom centre mesta,“ povedal Štefan Bošnák. Poplatok za vjazd a zotrvanie v centre je 30 korún.

Väčšina krajských miest zverila vyberanie parkovného firmám s majetkovou účasťou mesta alebo čisto súkromným firmám. Tento scenár si zvolilo napríklad bratislavské Staré mesto. Súkromná spoločnosť bude od 30. júna vyberať parkovné aj v Prešove.

Na parkovnom zarábali mestá milióny

Krajské mestá v minulom roku, keď s vyberaním parkovného nebol problém, zarobili na poplatkoch milióny korún. V Trenčíne 4,2 milióna, v Nitre 4,7 milióna, v Trnave podľa odhadu 8 až 10 miliónov a napríklad v Košiciach až 30 miliónov korún. Tieto príjmy išli do mestských rozpočtov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 705
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 505
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 516
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 499
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 495
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 020
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu