KOŠICE. Tridsaťtriročný slovenský recidivista, na ktorého škótsky súd vydal v utorok európsky zatykač, je už vo väzbe.
Krajský súd v Košiciach vyhovel žiadosti krajskej prokuratúry, ktorá prípad predbežne vyšetruje. Škótska polícia podozrieva zadržaného zo znásilnenia a vraždy 40-ročnej ženy v Glasgowe.
V noci z 28. na 29. mája Marek H. z Nálepkova (okres Gelnica) podľa škótskej polície vraždil v Queen's Parku uprostred Glasgowa. Po páchateľovi pátrali dva týždne. Nakoniec požiadali o zatykač na muža zo Slovenska, ktorý sa v Škótsku dlhodobo zdržiaval. Vydal ho šerifský súd v Edinburghu.
Odsúdili ho trinásťkrát
Slovenskí policajti zadržali Marka H. v mieste jeho trvalého bydliska v stredu popoludní, necelých 24 hodín po vydaní zatykača. Hovorca košickej prokuratúry Milan Filičko povedal, že bol v minulosti trinásťkrát právoplatne odsúdený, z toho dvakrát v Česku. „Prvýkrát stál pred súdom ako šestnásťročný.“
Dopúšťal sa najmä násilných trestných činov – ublíženia na zdraví, obmedzovania osobnej slobody, lúpeží, súdili ho aj za krádeže a podvody. Naposledy ho Okresný súd v Spišskej Novej Vsi v roku 2005 odsúdil na rok väzenia a nariadil mu ochranné protialkoholické liečenie.
Obyvatelia Nálepkova hovoria, že Marek bol postrach. Keď sa vybral do Škótska hľadať si prácu, susedom odľahlo. Matka mu údajne na cestu dala 70-tisíc korún, v Británii však žil z podpory pre nezamestnaných.
Vydanie môže trvať dlho
„Našou úlohou je zistiť, či sú splnené zákonné podmienky pre vydanie slovenského občana na trestné stíhanie do Škótska,“ povedal Filičko.
Prokurátor čaká zo Škótska originál európskeho zatýkacieho rozkazu s prekladom do slovenčiny.
Príprava na vydanie do zahraničia môže trvať niekoľko týždňov. „Keď bude podozrivý súhlasiť s vydaním, rozhodne o tom prokuratúra. Keď nie, musí rozhodnúť súd.“
Po znásilnení a vražde 9-ročného Jakubka v Havlíčkovom Brode ide v krátkom čase o ďalší závažný zločin, ktorý v zahraničí spáchal recidivista zo Slovenska.
Filičko hovorí, že zákony neumožňujú kontrolovať pohyb ľudí s kriminálnou minulosťou. „Sme členmi schengenského priestoru, ktorý umožňuje voľný pohyb osôb. Neviem si v praxi predstaviť, ako by sa im v tom dalo zabrániť,“ povedal hovorca krajskej prokuratúry.