Spriadač americký sa vyskytuje najmä v najteplejších oblastiach Slovenska. Z ovocných drevín napáda predovšetkým jablone, čerešne, orechy, morušu, bazu čiernu a celý rad ďalších, aj divorastúcich druhov. Z parkových drevín je pre spriadača hlavným hostiteľom javorovec jaseňolistý, na ktorom možno často pozorovať veľké množstvo húseníc.
Spriadač americký u nás patrí medzi nepôvodné druhy škodcov do Európy bol zavlečený po druhej svetovej vojne. Jeho húsenice sú chlpaté, žltozelené, na chrbte majú tmavší pásik. Žijú vo veľkých skupinách, obžrané časti stromov obaľujú pomerne nápadnou pavučinou a tvoria tzv. pavučinové hniezda. Prezimujú v štádiu kukly v rozličných úkrytoch na stromoch, plotoch, múrikoch a podobne.
Na jar sa liahnu motýle. Samičky kladú početné skupiny po niekoľkých stovkách zelenkastých vajíčok na rub listov. Húseničky sa liahnu približne v polovici júna. Skeletujú listy typickým spôsobom, pričom vytvárajú už spomenuté veľké pavučinové hniezda. V júli sa zakukľujú. Kukla býva tmavohnedá až čierna, uložená v pavučinovom kokóniku. Z kukiel sa v auguste liahnu motýle druhej generácie. Niekedy ich možno na stromoch nájsť aj v októbri. Počas roka má spriadač dve generácie.
Účinným spôsobom ochrany je mechanická likvidácia pavučinových hniezd s húsenicami. Čiastočne účinný je aj predjarný postrek. Pri chemickej ochrane počas vegetácie je potrebné zasiahnuť čo najmladšie húsenice.
Na začiatku liahnutia húseníc sa používa prípravok Nomolt 15 SC a na jablone aj Dimilin 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné Biobit WP a XL a iba pred kvitnutím sa používajú Cascade 5 EC a Vaztak 10 EC a SC.
Uvádzame aj produkty, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a taktiež vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy sa môžu použiť prípravky Decis EW 50, Decis Protech, Karate Zeon 5 CS a Steward. Ničia húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača, ale aj mníšok, piadiviek a podobne.
Chemická ochrana je potrebná najmä pri premnožení, zvlášť vtedy, ak sa opakuje viac rokov po sebe. Premnoženie býva takmer pravidelné na miestach, ktoré sa neošetrujú (napríklad stromoradia pri cestách) alebo v niektorých parkoch.
V pravidelne ošetrovaných sadoch spriadač nespôsobuje významnejšie problémy. V každom prípade je však vhodné sledovať početnosť prvej generácie, pretože druhá býva väčšinou ešte početnejšia.