Tim Russert bol „inštitúciou v žurnalistike a politike“. Tak zhodnotil legendárneho novinára prezident George Bush, keď sa dozvedel o jeho smrti. Russert sa v najpopulárnejšej nedeľňajšej politickej talkšou Meet the Press prihováral divákom takmer dve desaťročia.
Russert práve nahrával dokrútky pre zvučku nedeľnej relácie, keď náhle skolaboval a lekárom sa ho už nepodarilo oživiť.
Vyštudovaný právnik sa vo svojej profesii príliš nezdržal, v roku 1976 začal pracovať pre demokratického senátora Daniela Patricka Moynihana, neskôr pôsobil v tíme demokratického guvernéra v New Yorku Maria Cuama.
V novinárskom biznise pracoval od roku 1984. Okrem moderovania nekonečných volebných priamych prenosov v televíziách NBC a MSNBC a dvoch vlastných relácií (Meet the Press a Tim Russert Show) bol Russert aj viceprezidentom správ NBC a šéfom washingtonskej kancelárie.
Vo Washingtone bol žijúcou legendou a pre každého politika, nováčika či seniora bola účasť v Meet the Press poctou aj povinnosťou. „Ak ste prešli Russertovým testom, až potom ste mohli v tomto poli niečo dokázať,“ napísal Howard Fineman z Newsweeku.
Russert dostal za života 48 čestných doktorátov a mnoho novinárskych cien vrátane ceny Emmy.
* 7. 5. 1950
† 13. 6. 2008
Autor: bo