BRATISLAVA. S ľuďmi z finančnej skupiny J&T, ktorí pozvali na jachtu Jána Počiatka, si rozumejú aj iní členovia vlády, ktorých nominoval do funkcií Smer. Na rozdiel od ministra financií však žltú kartu od premiéra Fica nedostali.
Kaliňák Hančák
Minister vnútra Robert Kaliňák dosadil po voľbách do funkcie ekonomického riaditeľa rezortu Róberta Hančáka.
Hančák pracoval desať rokov ako riaditeľ pre obchod a správu J&T Global, zároveň bol aj vo viacerých predstavenstvách a dozorných radách spoločností blízkych J&T. Vo firme Tehelňa Gbelce bol napríklad s konkurzným správcom Henrich D., ktorý je obvinený v kauze konkurznej mafie.
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš tvrdil, že Hančák prešiel výberovým konaním, do ktorého mu odporučil prihlásiť sa Kaliňák. „Je to odborník v ekonomickej oblasti.“
Premiér Fico, ktorý kritizoval ministra Počiatka za kontakty na ľudí z J&T, na Hančákovo vymenovanie do funkcie nereagoval. „Je to v kompetencii ministra Kaliňáka,“ uviedla jeho hovorkyňa Silvia Glendová.
Ľudia ako Hančák neprekážajú ani vicepremiérovi Dušanovi Čaplovičovi, hoci ku kolegovi Počiatkovi je podobne ako predseda vlády kritický. „Nevnímam ľudí podľa toho, kto odkiaľ pochádza. Dôležité je, či je dobrý profesionál a odborník.“
Glváč Rattaj
Oveľa silnejšie prepojenie je medzi členom vedenia J&T Igorom Rattajom a štátnym tajomníkom ministerstva výstavby Martinom Glváčom. „S Rattajom sme priatelia, poznáme sa od vysokej školy. Spolu s manželkou sú veľmi dobrí priatelia aj s mojimi rodičmi, ktorí im občas varujú deti,“ povedal Glváč SME.
Rattaj a jeho manželka Ľubica Skusilová sú známi aj z kauzy prevodu pozemkov v Čiernej Vode, ku ktorým sa vďaka reštituentom dostala spoločnosť LM Real, blízka Glváčovi. Firma sídli v centrále Smeru a jedným z jej spolumajiteľov je aj Soňa Chanečková – Glváčova priateľka a asistentka poslanca Smeru Jána Čecha.
Po tom, ako sa o podozrivý prevod pozemkov v Čiernej Vode začal zaujímať denník SME, firma LM Real ich previedla na spoločnosť Regionálne cesty Bratislava TOP, kde je jedinou konateľkou Rattajova manželka Skusilová. V skutočnosti však firmu ovláda Glváčov priateľ Rattaj.
„Čo sa týka pozemkov v Čiernej Vode, je to manželov biznis. On je aj vlastníkom cyperskej spoločnosti,“ potvrdila SME Skusilová. Spoločnosť Regionálne cesty Bratislava TOP, na ktorú previedli Glváčovi ľudia pozemky v Čiernej Vode, totiž oficiálne vlastní cyperská firma Kirtap Management.
Ani v tomto prípade premiér Fico nekonal. Namiesto Glváčovho odvolania, o ktoré ho žiadala opozícia, novinárom odkázal, že sa majú obrátiť na Františka Hideghétyho (SMK), ktorý bol šéfom pozemkového fondu v čase, keď sa uskutočnil prevod pozemkov v Čiernej Vode. Ku Glváčovmu prepojeniu s Igorom Rattajom z J&T sa premiér vôbec nevyjadril.
Úver od J&T
Smer si zobral pred voľbami 2002 desaťmiliónový úver z českej banky J&T. Podľa hovorkyne strany Kataríny KližanovejRýsovej boli peniaze použité na výdavky spojené s financovaním predvolebnej kampane.
„Táto pôžička bola strane poskytnutá za úplne štandardných podmienok ako ktorémukoľvek inému subjektu.“ Smer už pôžičku splatil – päť miliónov vrátil v decembri 2002, zvyšok v júli 2003.
J&T Banka robí so štátnou miliardou
Štát si cez svoju firmu uložil miliardu korún v J&T Banke za podmienok, ktoré spoločnosť tají. Do tej istej banky presunul časť svojich peňazí už aj Fond národného majetku ovládaný najmä Smerom.
J&T Banka má obrovskú hotovosť, s ktorou môže obchodovať, aj vďaka štátu. Viac ako miliardu korún, za odpredaj pozemkov, si tam tento rok uložila štátom ovládaná spoločnosť Bratislavská teplárenská. Tú vlastní Fond národného majetku, ktorý ovládajú nominanti Smeru.
Koľko peňazí štát zarobí na úrokoch v J&T Banke špecializovanej na privátnu klientelu, spoločnosť tají. Hovorkyňa Bratislavskej teplárenskej spoločnosti Jarmila Galandáková povedala, že si „vybrala finančnú inštitúciu, ktorá ponúkla najlepšie podmienky. Rozhodujúcim kritériom bola úroková sadzba“.
Teplárne tvrdia, že peniaze štátu nie sú verejnými prostriedkami, a preto úrokovú sadzbu nezverejnia.
Právnik Pavol Žilinčík z neziskovej organizácie Via Iuris toto tvrdenie spochybňuje. „Ak nejde o nakladanie s verejným majetkom, tak by som rád počul, s akým, keď sú akciovou spoločnosťou so 100- percentnou účasťou FNM“.
Verejnosť má podľa neho právo žiadať odpoveď na otázku, ako štát narába so svojimi peniazmi. „Je jednoznačne vo verejnom záujme, aby tieto informácie boli zverejnené.“
Do J&T Banky presunul pred niekoľkými týždňami časť svojich prostriedkov aj Fond národného majetku. Podľa informácií SME v nej má 300 miliónov.
Fond mával peniaze tradične v dvoch najväčších slovenských bankách - vo VÚB a v Slovenskej sporiteľni. Nové vedenie časť z nich uložilo okrem J&T Bank aj v Dexia banke. Podľa informácií SME J&T Banka ponúkla o 0,1 percenta vyšší úrok ako VÚB a sporiteľňa, Dexia naopak nižší.
Hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová povedala, že voľné finančné zdroje rozmiestňujú podľa situácie na trhu, „tak ako každý iný subjekt“. V J&T Banke má podľa nej fond jednu z najnižších položiek. „Ak tam budeme mať menej výhodné podmienky ako inde, finančné prostriedky presunieme.“
Miroslav Kern
Kliknite - obrázok zväčšíte.