BRATISLAVA. V evidencii nezamestnaných opäť pribúda absolventov škôl. Úrady práce im síce môžu ponúknuť veľa voľných pracovných miest, ale mnohí majú o svojom profesijnom uplatnení inú predstavu.
Prehnané požiadavky na plat, pozíciu i ostatné pracovné podmienky z nich robia takých náročných klientov, že im čoskoro môže hroziť vyradenie z evidencie. Stačí, že odmietnu zamestnanie, ktoré im úrad ponúkne.
Jasné predstavy
„Je mnoho dobrých spoločností, kde sa môžu absolventi zamestnať a získať nielen dobré skúsenosti. Často sú však až príliš zaslepení utkvelou predstavou o tom, že budú zarábať nadpriemerne za minimálnu námahu,“ hovorí Zuzana Kurincová z personálnej agentúry Universal Consulting.
Riaditeľ úradu práce v Nitre Stanislav Ivanička potvrdzuje, že absolventi, ktorých evidujú, „majú väčšinou jasnejšie predstavy a reálnejší pohľad na svoju budúcnosť, ako to bolo v predchádzajúcom období“. Sú pomerne dobre jazykovo vybavení, čo je v súčasnosti potrebné, aby si mohli nájsť vhodnú prácu.
Ak sa čerstvý maturant, prípadne absolvent vysokej školy dá včas zaevidovať ako nezamestnaný, získa najmä to, že mu štát platí na zdravotné poistenie. Kto to nespraví, musí si poistné platiť sám.
Obísť úrad práce si môže dovoliť len ten, kto po skončení školy začne legálne pracovať. Pomôcť mu môže aj personálna agentúra. Kurincová však tvrdí, že je čoraz viac takých, čo si radšej prácu nájdu sami.
Posledné prázdniny
Tomu, kto práve skončil strednú školu, trvá školský rok až do 31. augusta. Ak sa medzitým neprihlási na úrade práce, rodič naňho dostane prídavky za júl i august.
Klement Timko z úradu práce v Prešove hovorí, že absolventi cez prázdniny pracujú ako brigádnici, čo je pre nich finančne výhodné, a zároveň čakajú na možnosť prihlásiť sa ešte na vysokú školu v druhom kole.
Vysokoškolákovi sa štúdium skončí štátnicami, takže tradičné prázdniny si už užívať nemôže.
Bakalár môže požiadať o zaradenie do evidencie nezamestnaných, aj keď sa prihlásil na magisterské štúdium. Úrad nezačne konať, kým sa nerozhodne, či ho na štúdium prijali.
Absolventská prax mnohým nemusí pomôcť
Absolventov využíva verejná správa. Do zamestnania ich však neprijme.
BRATISLAVA. Keď sa absolvent školy dostane do evidencie nezamestnaných, môže sa stať, že tam doslova „stvrdne“, a tak sa postupne stane dlhodobo nezamestnaným. K pracovnému miestu mu nemusí pomôcť ani absolventská prax, ktorú sprostredkúvajú úrady práce.
Prax je určená nezamestnaným do 25 rokov. Firma, ktorá si ho vyžiada, na pol roka získa lacnú pracovnú silu. Často ide o prácu v administratíve alebo v službách.
Minulý rok sa na trhu práce umiestnilo 5628 zo 62 740 osôb, ktoré v rokoch 2004 až 2007 vykonávali takúto prax, takže až 91 percent ju nijako nezužitkovalo.
Ministerstvo práce napriek tomu tvrdí, že ide o úspešný a efektívny nástroj takzvanej politiky zamestnanosti.
Prečo prax príliš nepomáha mladým nájsť si prácu? Vysvetlenie môže byť v tom, že absolventi praxujú zväčša vo verejnej správe, kde „je minimálny predpoklad na vytvorenie nových trvalých miest“. Aj preto, že sú nútené znižovať svoje stavy.
Tomu, kto prax vykonáva, úrad práce poskytuje príspevok. Od mája je vo výške životného minima dospelého človeka, a to od 1. júla bude predstavovať 5390 korún mesačne.
(joč)
Dôležité termíny
Maturantovi sa stačí prihlásiť na úrade práce do 7. septembra.
Vysokoškolák to musí urobiť do siedmich dní od štátnic.
Štát za nich bude platiť poistné na zdravotné poistenie.
Za toho, kto už jednu vysokú školu absolvoval a prihlási sa na ďalšiu, štát poistné neplatí, aj keď ešte nemá 26 rokov.
(joč)
Autor: Jozef Čavojec 1