Poslanec za SDKÚ Ivan Mikloš včera povedal, že finančné skupiny J&T a Istrokapital zarobili na korune stovky miliónov. Tie tvrdia, že obchody robili na základe vyhlásenia premiéra Fica, že chce čo najsilnejší kurz koruny.
BRATISLAVA. Guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko včera poslancov finančného výboru správou o obchodovaní s korunou 28. mája neuspokojil. „Informácia nedáva žiadnu odpoveď na to, či došlo k porušeniam zákonov v súvislosti s únikom informácií alebo nie,“ povedal včera poslanec za SDKÚ Ivan Mikloš.
Poslanci si správu vypýtali preto, lebo aj oni sa dopočuli, že niekto vyzradil informáciu o revalvácii koruny, ku ktorej došlo 28. mája pred polnocou, a že na tom získali domáce finančné skupiny.
Mikloš včera povedal, že „zavádzanie eura na Slovensku má svojich prvých víťazov – finančné skupiny, najmä J&T a Istrokapital, ktoré zarobili stovky miliónov korún“. Na otázku, či má dôkazy, odpovedal: „Ak by som si nebol istý touto informáciou, buďte si istí, že by som ju nepovedal.“ Mikloš však priznal, že zatiaľ nemá dôkazy o tom, či naozaj došlo k úniku informácií. „Preto sa snažím, aby sa to dôsledne vyšetrilo,“ povedal.
Finančné skupiny sa odvolávajú na Fica
Finančné skupiny sa proti Miklošovým tvrdeniam včera ohradili. Tvrdia, že na rozhodnutie kupovať v danom období slovenskú korunu neboli potrebné žiadne tajné informácie. „Predseda vlády Robert Fico verejne vyslovil, že vláda bude v rokovaniach s Európskou úniou presadzovať čo najsilnejší kurz a očakávania rastu koruny podporil aj guvernér Národnej banky Ivan Šramko,“ povedal hovorca J&T Maroš Sýkora.
Takéto vyjadrenia dvoch najvýznamnejších autorít sú pre každého obchodníka jednoznačným signálom, že koruna ešte posilňovať bude, a preto treba nakupovať, povedal Sýkora. Odmietol, že J&T „zarobila na úniku informácií“. Korunu predávali zahraničné subjekty.
Ohradil sa aj Istrokapital. „Tak ako mnohé iné spoločnosti, aj Istrokapital na základe verejných informácií a vlastných analýz už niekoľko týždňov obchodoval na devízových trhoch. Nedialo sa tak na základe žiadneho mystifikovaného úniku informácií,“ povedal člen správnej rady firmy Boris Kreheľ.
Transakcie s korunou, ktoré sa udiali pred oznámením nového oficiálneho kurzu, sú podľa Mikloša podozrivé aj preto, že v posledných dňoch – a najmä v deň zverejnenia novej centrálnej parity na úrovni 30,126 koruny za euro – koruny nakupovali vo veľkom domáce subjekty, ktoré predtým v takom veľkom objeme nikdy neobchodovali.
Guvernér Šramko včera pripustil, že objem obchodov na devízovom trhu bol 28. mája neobvykle vysoký. „Ale nebol to jediný deň v máji, keď sa dosiahli podobné objemy obchodov,“ dodal. Objem obchodov, na ktorých sa 28. mája podieľali slovenské banky, dosiahol 739 miliónov eur.
Centrálna banka podľa Šramka už preveruje, ktoré banky a ich klienti obchodovali v inkriminovanom čase s korunou.
Kto o tom vedel
V čase, keď sme v novembri 2005 vstupovali do systému výmenných kurzov ERM2, vedeli o tom podľa Mikloša štyria ľudia z ministerstva financií, traja alebo štyria ľudia z Národnej banky a premiér.
Guvernér Šramko včera povedal, že informáciu o revalvácii koruny mali traja ľudia z centrálnej banky.
Štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír včera potvrdil, že túto informáciu mal vopred on i minister Počiatek. Či niekto ďalší, nechcel povedať. „Som presvedčený, že táto informácia od nás neunikla.“ Podozrenie, či došlo k úniku informácií, má vyvrátiť alebo potvrdiť ďalšia správa. Má ju v septembri spolu s guvernérom Šramkom predložiť do parlamentu vláda.
„Mohol by to byť najväčší prehrešok Slovenska na ceste za eurom,“ povedal o situácii analytik Next Finance Vladimír Pikora.
Podstatou devízových špekulácií bol nákup korún za eurá pri slabšom kurze. Keď koruna spevnela, obchodník nakúpil späť viac eur, a tak získal.
Kliknite - obrázok zväčšíte.