LUXEMBURG. Energetické koncerny zúčastnené na projekte plynovodu cez Baltské more dali už finančnú zelenú pre kľúčové investičné zámery. Môžu sa začať realizovať niektoré investície. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung k tomu uvádza, že sa môžu zakončiť rokovania s talianskou firmou Saipem o nasadení lodí kladúcich rúry na morskom dne či s francúzskou spoločnosťou Eupec Pipe-Coatings o problematike logistiky tohto miliardového projektu.
Náklady sa zvyšujú
Náklady na výstavbu plynovodu Nord Stream pritom stále rastú. Ich prvotná výška sa v roku 2005 pohybovala na úrovni okolo 5 miliárd eur. V apríli tohto roku už vystrelili podľa údajov Gazpromu na takmer 7,5 miliardy eur, napísal Die Welt. To je nárast skoro o polovicu. Pritom člen dozornej rady Nord Stream a bývalý nemecký kancelár Schröder ešte začiatkom tohto roku hovoril dokonca o ôsmich miliardách.
Ekologické vplyvy
Veľkou neznámou okrem nákladou sú aj ekologické výhrady štátov ležiacich na brehu Baltského mora. Tieto sa obávajú najmä ekologickej katastrofy na morskom dne. Navyše, Poľsko a pobaltské krajiny majú voči projektu Nord Stream aj politické námietky. Týmto plynovodom sa totiž zvýši ich energetická vydierateľnosť Ruskom. Moskva bude totiž môcť prerušiť alebo znížiť dodávky zemného plynu do spomínaných štátov bez toho, aby ich dočasne zastavila do západnej Európy.
Gazprom chce zvýšiť kapacitu plynovodu
Súčasťou mediálneho zápolenia o imidž Nord Streamu je takisto správa ruskej tlačovej agentúry Novosti, podľa ktorej šéf Gazpromu Alexej Miller vyhlásil, že pôvodná kapacita plynovodu 55 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne sa môže zvýšiť, ak o to budú mať záujem Belgicko, Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia.