BRATISLAVA. Klasničov príbeh pripomína rozprávku. Hlavný hrdina vyhral svoj životný boj s ťažkou chorobou. Znovuzrodený chorvátsky syn sa vrátil, a to vo veľkom štýle. Stal sa vôbec prvým hráčom v histórii, čo nastúpil na zápas majstrovstiev Európy s transplantovanou obličkou. To mu však nestačilo. Ako bonus pridal nádherný gól a odniesol si trofej pre muža zápasu.
Dojatý hrdina
Chorvátsky futbalista žiaril po zápase šťastím. „Nikdy by som si nemyslel, že pôjdem na šampionát. Cítim sa ako dieťa, ktorému dali cukrík. Je to ako odmena. Ďakujem Bohu, že stále žijem a môžem hrať futbal. To, čo sa dnes stalo, je pre mňa ako sen. Toto je začiatok môjho druhého futbalového života. Som hrdý, že som mohol byť na ihrisku,“ povedal médiám zjavne dojatý dvadsaťosemročný útočník.
„Osobne verím, že o mne bude tréner uvažovať aj pre štvrťfinále.“
Slovami chvály na jeho adresu nešetril tréner Bilič. „Ivan je odvážny muž. Je úžasné, že sa dokázal vrátiť na profesionálnu úroveň takto rýchlo. Je to rozprávkový koniec hororového príbehu,“ vyhlásil Bilič.
Neprijatie orgánu
V novembri 2006 mu lekári pri ošetrovaní zápalu slepého čreva zistili poruchu funkcie ľadviny. Nefungovalo mu vraj až 70 percent obličkových funkcií. Jeho život visel na vlásku.
V januári sa podrobil prvej transplantácii, telo však matkin darovaný orgán neprijalo. Na verejnosť v tom období prenikali informácie, že hľadá nového darcu.
O dva mesiace išiel chorvátsky reprezentant opäť pod nôž. Utajovaným darcom bol otec a zákrok dopadol šťastne.
Šťastný koniec
Lekári z obáv dlho odkladali jeho návrat. Po ôsmich mesiacoch sa konečne dočkal a vybehol na trávniky nemeckej bundesligy. Dnes je súčasťou Klasničovho výstroja špeciálny štít vyrobený zo sklenených vlákien.
Rodák z Hamburgu začal profesionálnu kariéru v St. Pauli. Verný zostal krajine svojich predkov, aj napriek tomu, že futbalovo vyrastal Nemecku. Za reprezentáciu šachovnicových odohral 29 zápasov a strelil 9 gólov.